36. hét
Baba
A magzat, ami nem is olyan régen még buzgón ficánkolt, most már több időt tölt el egy általa kiválasztott pozícióban nyugodva. Erre a hétre a legtöbbüknél ez egy fejjel lefelé, popsival az anya bordái felé mutató testhelyzet, ami ideális a megszületésre is. Mivel egyre kevesebb helye van mozogni, a mozdulatai lassabbak és ritkábbak. Folytatja a hízást is, napról napra növekszik rajta a zsírréteg, amire később szüksége lesz. A magzat súlya ezen a héten kb. 2622 gramm, hossza kb. 49 cm.
Anya
Furcsa álmaid vannak? Ez nagyon gyakori ilyentájt. A „fészekrakó viselkedés” is, bár az leginkább a szülést közvetlenül megelőző napokra a legjellemzőbb. De érdemes odafigyelni, mert ha nagy hirtelenjében ellenállhatatlan kényszert érzel, hogy az évek során a gáztűzhely mögé lecsöpögött zsírt felsikáld, lehetséges, hogy hamarosan el kell majd indulnod a kórházba.
Elérkeztél a terhességed utolsó hónapjába. Valószínűleg már nagyon szeretnéd a karjaidban tartani a kisbabádat, és magad mögött tudni a terhesség okozta kellemetlenségeket. A gyomorégés régóta kísért már, mert ahogyan a gyomrodat egyre feljebb tolja a hasüregedben a méhed, a gyomorsavad visszaszivárog a nyelőcsövedbe. Az emésztésed hormonok okozta lelassulása tovább súlyosbítja ezt a problémát, mert az étel több időt tölt el a gyomrodban.
Ha azt gondolod, könnyű megállapítani, hogy a szülés mikor kezdődik, lehet, hogy tévedsz. Ez nem mindenki számára egyformán történik. Ha a szülés a magzatvíz hirtelen elfolyásával kezdődik, az tényleg egyértelmű jel. De sokaknál a helyzet sokkal árnyaltabb és komplikáltabb.
Maguk az orvosok sem tudják, hogy pontosan mi okozza a szülés megindulását. Azt tudni, hogy az agy szabályozza az oxitocin hormon termelését, és az oxitocin okozza a méh összehúzódásait, de azt nem tudni, hogy mi indítja meg ezt a folyamatot. Az egyik elképzelés szerint ahogy a szülés közeleg, a méh és a méhszáj idővel egyre érzékenyebbek lesznek az oxitocinra, amit az agy a terhesség alatt is folyamatosan termel.
Apa
Magyarországon nemrégen kezdett el elterjedni a tengerentúlról importált babaváró buli (eredeti angol nevén baby shower).
A tradíció alapja, hogy a babaváró bulit nem a kismama, vagy a gyermeket váró pár szervezi magának, hanem barátok és ismerősök szervezik számukra. A buli folyamán megajándékozzák a párt mindazokkal a kisebb-nagyobb dolgokkal, amikre a csecsemőnek szüksége lesz. A buli alatt a kismamát mindenféle finom falattal is kényeztetik, és szórakoztatják is.
Bár tradicionálisan a babaváró bulit nők szervezték nőknek, semmi akadálya nincsen annak, hogy az apuka is részt vegyen mindebben. Az Egyesült Államokban is egyre aktívabb szerepet vállalnak a buli szervezésében a férfiak, és manapság már nem csak a barátnők és nőrokonok mennek el az ilyenekbe, hanem a férjeik, párjaik is.
Ha a te párod nem akar bevonni téged a lányos babaváró buliba, nyugodtan szervezz vagy szerveztess magadnak egyet te magad is. Amennyiben csupa apukát hívsz meg, akik megosztják tanácsaikat gyerektémában, és te leszel a megajándékozott fél, még trendinek is számítasz majd, mert ez a tradíció is kezd manapság terjedni! Kiváló móka lenne két külön bulit tartani ugyanaznap: egyet az anyukáknak, egyet az apukáknak, és a nap végén összevonni a két társaságot egy kis össznépi örvendezésre.
Tippek
Valószínűleg a nyugodalmasan végigaludt éjszaka már csak álmaidban létezik. A hasadon már nem fekhetsz. És a hátadon feküdni ellenjavallt, így csak az oldalaid maradnak. Vedd magad körbe mindenféle párnákkal, amikre támaszkodhatsz, és amiket a térdeid közé rakhatsz. Sokaknak segít egy lepedő alá rakható szivacsos ágybetét is.
A méhed most már olyan nagy, hogy szinte alig hagy helyet a hólyagodnak, ami már pár csepp vizelettől is megtelik. Ha éjszaka kell a mosdóba szaladnod, lassan kelj ki az ágyból, nehogy elszédülj. Hagyj égve egy lámpát valahol otthon, hogy nehogy megbotolj és eless a sötétben. A 36. héten az ügyetlenség és botladozás gyakran eleséssel is jár, ezt próbáld meg elkerülni.
Ha van egy szabad perced akkor, amikor a magzat aktívan mozog, ülj le, húzd fel a topod és figyeld a hasadat. Ha a magzat elhelyezkedése, és egyéb dolgok (mint pl. a placenta fekvése) ezt lehetővé teszik, ha szerencsés vagy, láthatod, hogy hullámzik a hasad, és néha kidudorodik egy kis lábfej, kézfej, vagy könyök. HA óvatosan megnyomod a hasad, a kisbaba visszarúghat, nyomhat, de az is lehet, hogy elhúzódik messzebb. Vond be párodat is a mókába. Beszéljetek is hozzá, valószínűleg megmozdul válaszként.
Az utolsó hetekben az ízületeid és kötőszöveteid tovább lazulnak, és mindenféle kis fájdalmakat és kellemetlenségeket érezhetsz a testedben. Talán észre sem veszed, hogy kezeidet a csípődre teszed, nyújtózol, homorítasz, talán mindezt grimaszolva teszed. Ha észreveszed, hogy más terhes nők is ezt teszik, megértő pillantásokkal követed őket. A meleg zuhanyok és fürdők, a masszázsok, és a sok pihenés mind segíthetnek ezekben a kényelmetlen utolsó hetekben.
Ha a magzat végre lejjebb ereszkedik a hasadban és beilleszkedik fejjel a medencédbe, szó szerint fellélegezhetsz. Észre fogod venni, hogy a lélegzés könnyebb lesz, mert több levegő jut a tüdődbe. A gyomorégés is enyhülhet ugyanakkor.
M.
Terhesség hétről hétre
01. hét>>> 02. hét>>> 03. hét>>> 04. hét>>> 05. hét>>> 06. hét>>> 07. hét>>> 08. hét>>> 09. hét>>> 10. hét>>> 12. hét>>> 13. hét>>> 14. hét>>> 15. hét>>> 16. hét>>> 17. hét>>> 18. hét>>> 19. hét>>> 20. hét>>> 21. hét>>> 22. hét>>> 23. hét>>> 24. hét>>> 25. hét>>> 26. hét>>> 27. hét>>> 28. hét>>> 29. hét>>> 30. hét>>> 31. hét>>> 32. hét>>> 33. hét>>> 34. hét>>> 35. hét>>>