gyereknevelés alvás trükkök

Négy hónapja született meg a kisfiam, és mondanom sem kell, az alvás lett a legfőbb beszédtémánk otthon. Pontosabban az alvás hiánya. „Aludt valamit?” „Mennyi ideig?” „Miért ébred fel újra és újra?” Miután kipróbáltunk mindent a fehér zajtól az altatódalakon át a különféle pólyázási technikákig, elkezdtem alaposabban utánaolvasni a témának.

Ekkor találtam rá a fény és a babák alvása közötti kapcsolatra, amiről korábban nem is gondoltam volna, hogy ilyen mértékben befolyásolhatja az alvási ritmust.

A fény szerepe a babák alvásában

A csecsemők belső órája nem működik automatikusan a születés pillanatától. A magzat az anyaméhben nem tapasztal nappalok és éjszakák váltakozását, így az újszülött számára az első hetek a külvilágban egyfajta kaotikus átmenetet jelentenek.

Tudományos kutatások igazolják, hogy a csecsemők sokkal jobban alszanak, ha napközben rendszeresen találkoznak természetes fénnyel, este pedig biztosítjuk számukra a sötétséget. Ez segíti a belső óra kialakulását és megerősítését, hozzájárulva a kiegyensúlyozottabb alváshoz.

Hogyan működik mindez a gyakorlatban?

Miután átolvastam több cikket és szakirodalmat, elkezdtem tudatosabban figyelni a fényviszonyokra a kisfiam környezetében. Azt tapasztaltam, hogy néhány hét alatt ez a változtatás valóban segített kialakítani egy viszonylag kiszámítható alvási mintát.

A szakértők tanácsai alapján az alábbi lépéseket vezettem be:

1. Reggel fény, este sötét
Napközben igyekszem minél több természetes fényt biztosítani, este pedig fokozatosan csökkentem a fényerőt.

2. Időzítés
Reggel közel azonos időben húzom fel a redőnyöket, este pedig minden nap ugyanakkor kezdem az esti fénycsökkentést, hogy a kicsi bioritmusa erősödjön.

3. Minimális fény éjszaka
Az éjszakai etetésekhez csak nagyon gyenge, vöröses fényt használok, ami nem zavarja meg az alvást.

4. Következetesség
Próbálok minden nap hasonló rutint követni, még hétvégén is.

Be kell valljam, nem volt azonnali hatása. Az első két hétben szinte semmi változást nem tapasztaltam, és már-már feladtam volna. De kitartottam, és a harmadik héten már érezhetően javult a helyzet: a kicsi hosszabb szakaszokban aludt éjszaka. Persze időnként voltak visszaesések is. Minden fejlődési ugrás vagy betegség felborítja a kialakult rendet, de ilyenkor is érdemes kitartani.

Mivel ez a módszer nem kerül semmibe, és teljesen biztonságos, mindenkinek csak ajánlani tudom, aki hasonló cipőben jár. Nekem segített abban, hogy kiszámíthatóbb napirendet alakítsak ki, ami nemcsak a kisfiam, hanem az én jóllétemhez is hozzájárult.

V. Ági