Hormonjaink a várandósság alatt igazán lenyűgöző dolgokat művelnek a szervezetben! A hormonok a babavárás alatt (és előtt és után) olyan észrevétlenül dolgoznak a háttérben, mint egy szorgos kis méh-csapat, akik fáradhatatlanul gondoskodnak a baba fejlődéséről, az anya testének átalakulásáról, és még a szüléshez is hozzájárulnak. Szóval, ha eddig nem rajongtál értük, itt az idő, hogy egy kicsit közelebbről is megismerd őket! Nézzük meg, mely hormonok játsszák a főszerepet ebben a csodálatos időszakban!
A tüszőérlelő hormon (FSH) és luteinizáló hormon (LH)
Ezek a hormonok már a fogantatás előtt is kulcsszerepet játszanak. Az FSH felelős a petesejtek éréséért, míg az LH csúcsértéke váltja ki az ovulációt, amely után a sárgatest megkezdi a progeszteron termelését. Ha a megtermékenyítés sikeres, ezek a hormonok háttérbe szorulnak, és átadják a szerepet a terhesség fenntartásához szükséges más hormonoknak.
A progeszteron – a terhesség védelmezője
A progeszteron a terhesség korai szakaszában elengedhetetlen: elősegíti a méhnyálkahártya megvastagodását, lehetővé téve az embrió beágyazódását. Emellett ellazítja a méh izomzatát, hogy elkerülhető legyen a korai összehúzódás, amely vetéléshez vezethetne. A progeszteron szintje a terhesség során folyamatosan emelkedik, előkészítve a testet a szülésre és a szoptatásra.
Ösztrogén – a terhesség sokoldalú hőse
Az ösztrogén szerepe szinte mindenre kiterjed: támogatja a méhlepény fejlődését, fokozza a méh vérkeringését, és elősegíti a magzat idegrendszerének fejlődését. A terhesség későbbi szakaszaiban segít a méh és a mellek növekedésében, előkészítve a testet a szoptatásra. Az ösztrogén emelkedett szintje felelős lehet bizonyos terhességi tünetekért is, például a fokozott vérkeringés miatt fellépő orrdugulásért vagy a megnövekedett mellérzékenységért.
A humán chorio-gonadotropin (HCG) – a terhességi tesztek főszereplője, akit minden nő ismer
A HCG hormon az egyik legkorábban termelődő hormon, amely már a beágyazódás után kimutatható a vérben és a vizeletben – ezért is használják a terhességi tesztek ennek az azonosítására. A HCG feladata, hogy fenntartsa a sárgatest működését, amely így tovább termelheti a progeszteront a terhesség első trimeszterében. Később a méhlepény veszi át ezt a szerepet.
A relaxin – a test előkészítője a szülésre
A relaxin hormon a terhesség alatt lazítja a szalagokat és ízületeket, hogy a medence rugalmasabb legyen a szülés során. Emellett csökkenti a méhösszehúzódásokat, segítve ezzel a terhesség biztonságos kihordását. A relaxin szintjének emelkedése okozhat ízületi lazaságot és enyhe fájdalmakat, különösen a harmadik trimeszterben.
Oxitocin – a szülés és a kötődés hormonja
Az oxitocin a méh izomösszehúzódásait serkenti a vajúdás során, ezzel segíti a babát a világra jönni. Emellett a szülés után is kulcsszerepet játszik: neki köszönheted méhed visszahúzódását, csökkentve ezzel a szülés utáni vérzés kockázatát. Az oxitocin a kötődésben is fontos szerepet játszik, mivel segít az anyának és a babának közeli érzelmi kapcsolatot kialakítani, különösen a szoptatás során.
Az eritropoietin – az oxigénellátás biztosítója
A terhesség alatt megnő a szervezet oxigénigénye, amit az eritropoietin hormon fokozott termelése segít kielégíteni. Ez a hormon serkenti a vörösvérsejtek képződését, biztosítva ezzel a megfelelő oxigénellátást mind az anya, mind a magzat számára.
És ha ez még nem lett volna elég, íme, néhány egyéb fontos hormon a terhességben, akik egyáltalán nem a „futottak még” kategória, mégis kevés szó esik róluk, nincsenek annyira a köztudatban, mint eddig felsorolt társaik:
A kalcitonin, amely elősegíti a csontképződést.
Vazopresszin, amelynek magas szintje vízvisszatartáshoz vezethet.
A tiroxin, amely egy pajzsmirigyhormon, és növeli a kismama oxigén-felhasználását, valamint a növekedési hormonokkal kölcsönhatásban szabályozza a magzat növekedését, és hatással van a központi idegrendszerének fejlődésére is.
Az inzulin szabályozza az anyagcserét az anyánál és a babánál is.
A kortizol, amely egy mellékvesehormon, és segíti a baba tüdejének érését. A kortizol nagy koncentrációja hatással lehet a progeszteron szintjére. A hippokampuszra hátrányosan hat, aminek a tanulásban és a memóriában van szerepe, így ha feledékenynek érzi magát a kismama, az lehet átmenetileg a kortizol miatt.
A vidáman kacagó endorfinok, őket azért remélem, sokan ismerik, hiszen ők a boldogsághormonok, amelyek segítik elviselni a vajúdás fájdalmát. (Nem csak terhességben jönnek jól!)
Ennyi hormon kavarog bennünk a várandósság alatt, nem is csoda, ha olykor furcsán viselkedünk.. Szóval legközelebb, amikor hirtelen sírva fakadsz egy mosóporreklámon, vagy egyszerre kívánsz csokit és savanyú uborkát, csak nyugodtan vond meg a vállad, és mondd azt: „Nem én vagyok, hanem a hormonok!” Ja, és nyugi. Semmi sem tart örökké. Még ez a nagyszabású hormonfesztivál sem.
Hor Mónika