gyermeknevelés GYOD Pankuci

2019. január 1-től a tartósan beteg gyermeküket otthon ápolók számára új ellátási forma létesült, a GYOD (Gyermekek Otthongondozási Díja). Összege bruttó 100 ezer forint, és a gyermek életkorától függetlenül folyósítható (egyelőre). Mi is beadtuk az igénylésünket, és a tapasztalatokról osztanék meg pár szösszenetet.

A kitöltendő, leadandó papírok jól hozzáférhetők a témával kapcsolatos internetes oldalakon, de az illetékes járási hivatalnál (ahova be is kell nyújtani a kérelmet) adnak is nyomtatványt hozzá.

Szükséges:

  • maga a Kérelem a gyermekek otthongondozási díjának megállapítására. Ez a gyerek illetve az ápolást végző személy adatait tartalmazza,
  • orvosi igazolás:
  • 6 éves kor alatt a magasabb összegű családi pótlékra jogosító igazolás kiállítására is jogosult szakorvos, szakorvosi véleménye az ápolt gyerek súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg állapotáról,
  • 6 éves kor felett, a háziorvos vagy a házi gyermekorvos igazolása arról, hogy az ápolt gyerek súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg – Petya esetében erre volt szükség…
  • óvodai-iskolai igazolás. Amennyiben közösségbe jár, az oktatási intézmény (óvoda, köznevelési, felsőoktatási intézmény) esetén az intézmény vezetőjének igazolása az intézményben való tartózkodás időtartamáról, ami lehet 5 óránál vagy kevesebb, vagy több. A mi igazolásunkon az szerepelt, hogy több mint 5 órát tölt az oviban, és emiatt visszautasították a kérelmünket…

    Az iskolások igazolásával nem szokott probléma lenni, de az ovisok… És akkor, itt van az első csavar a történetben. Petyának ez az utolsó éve az oviban, szeptembertől iskolás lesz. Függetlenül attól, hogy speciális intézményről beszélünk, a kötelező óraszámnak (foglalkoztatott órák) náluk is meg kell lenni, hisz ez az alapja, hogy mehessen suliba! Ez több mint napi 5 óra! De mivel a hivatalokban az van kiadva, ha ilyet látnak, egyből el kell utasítani, tovább már nem is foglalkoznak az üggyel. Nem kis nyomozómunkát vett igénybe a dolog, hogy hogy is van ez akkor…? Az a törvénymódosítás, amit a GYOD miatt hoztak, nem lett összehangolva a Köznevelésről szóló törvénnyel, így pár bekezdésben, ugyanarról a témáról ellentétesen határoznak. Tök jó! És erre persze csak akkor jössz rá, ha átolvasod mindkét törvényt, nagyjából megérted, illetve észre is veszed a különbözőséget benne.

    Először megpróbáltam új igazolást szerezni… Nagyon bírják Petyát az oviban, de a válasz Nem! volt, az indok pedig teljesen érthető. Elég egy akármilyen kis baleset az oviban, ami a napi 5 órán túl következik be, és kivizsgálják az ügyet, egyből látszik, hogy papír szerint nem is lehetett volna az oviban, mégis ott van, és kész a baj! Azt javasolták, adjunk be fellebbezést az elutasító határozat miatt. Indoklásként pedig felhozhatjuk, hogy nem egyértelmű, hogy melyik törvénynek megfelelően ítélendő meg a helyzet. Így is tettem. Írtam egy fellebbezést, amire a hivatalban leadáskor már azzal biztattak, hogy szerintük úgyis elutasítják majd… Közöltem, hogy nincs vesztenivalónk, megpróbáljuk. És láss csodát, másodfokon elfogadták a kérelmemet. Az indoklás az volt, hogy az elsőfokú határozat meghozatalánál nem vették figyelembe, hogy az intézmény igénybevétele az ápolást végző személy rendszeres közreműködését szükségessé teszi, mert ilyenkor ez is számít, nem csak az ott töltött, több,mint napi 5 óra.
  • amennyiben az igénylő dolgozik, munkáltatói igazolás
  • az ápolt gyermek születési anyakönyvi kivonata

Ha ezek a dokumentumok rendben vannak és elfogadják a kérelmet, következő lépésként szociális szakértő bevonása történik. Ő veszi fel a kapcsolatot az igénylővel, időpontot egyeztet, és otthoni körülmények között, a gyerek jelenlétében vizsgálatot/szemlét tart. Nálunk előbb sikerült időpontot összehozni a szakértővel, mint ahogy erről hivatalos tájékoztatást kaptunk volna (lassú volt a posta). Pontosan érkezett, feltett pár kérdést, valamit jegyzetelt, közben Petyát nézegette, aki nem különösebben reagálta le az érkezését. Olyan volt a helyzet, mint egy kérdezz-felelek. Kb. 10 percet, ha itt volt, már sokat is mondok.

Mielőtt elment, még rákérdeztem, hogy erről nem kellene-e kapjak valami papírt, de a válasz az volt, majd hivatalos úton értesítenek. Annyit azért elmondott, hogy biztos meglesz annyi pontszám, hogy kapjunk pénzt, és dolga végeztével elment. (Végül is emiatt a tíz perc miatt nem ment aznap Petya oviba – tök jó!) A pontszámoknak is utánanéztem egy kicsit. Ilyenkor az önellátásra való képesség mértékét nézik. Több szempontot is figyelembe vesznek – étkezés, öltözködés, tisztálkodás, vécé-, illetve pelushasználat, mozgáskorlátozott-e illetve, hogy a köznevelési intézmény igénybevétele az ápolást végző személy rendszeres közreműködését szükségessé teszi-e. Egy-egy témára max. 4 pontot lehet kapni. A 4 pont azt jelenti, hogy az adott dologra nem képes az ápolásra szoruló gyerek. Összesen 28 pontot lehet kapni, mi 22-t kaptunk (no comment…) Ez a pontszám bőven meghaladja a minimum 8 pontot, így az önellátásra képtelenség fennáll (sajnos), és a szakértő szerint is jogosultak vagyunk az otthongondozási díjra. Mint mindennek, ennek a papírnak is van érvényességi ideje, ami a vizsgálat idejétől számított 5 év.

A folyamat a mi esetünkben kissé hosszúra nyúlt – gondolom, a fellebbezés miatt (?! :D), így a január 11-én leadott kérelmem alapján az otthongondozási díjra való jogosultságot május 10-én állapították meg. Azt az információt kaptam, hogy az óra (és a pénz) január 11-től ketyeg, így az első utaláskor ezt is beleszámítják majd, de utána havi szinten bruttó 100 ezer Ft fog járni – így is történt. A bruttó 100 ezer forintból a nyugdíjjárulék levonásra kerül (kivéve, ha nyugdíjjárulék kifizetésére nem kötelezett személy igényli), így kilencvenezervalamennyi lesz az a díj, amit megkapunk. De csak akkor, ha Petyára más ellátási díjat ÉN nem igénylek – GYES, ápolási díj… Mert, ha ilyen is van, akkor csak a két összeg közötti különbözetet adják oda.

Mint más jellegű támogatásnál, így itt is felülvizsgálatot tartanak – kétévente legalább egyszer. Amennyire én tudom, azok, akik januárban beadták az igényüket, és még év elején meg is kapták a határozatot az elfogadásról, nyár végén-ősszel már átmennek egy felülvizsgálaton. Hogy miért? Mert jól hangzott, ez, hogy kapja meg minden érintett a pénzt, csak időközben kiderült, hogy kisebb a keret, mint ahányakat megillet a juttatás (minő meglepő…) Ja, és pár betegséget ki is fognak venni a listáról, hogy így csökkentsék a jogosultak körét…

Pankuci

A SZERZŐ TOVÁBBI ÍRÁSAIBÓL...

Anya, ebben az újságban pucér nénik vannak!

Szégyelli Down-szindrómás öccsét a fiam?

Ő is ugyanolyan gyerek, mint mi...