Régen, ha egy iskolai mosdó ajtaja kivágódott, a folyosón terjengő füst egyértelműen jelezte, hogy néhány diák rágyújtott. Ma a helyzet egy kicsit más: a cigarettázás mellett újabb, modern alternatívák jelentek meg a fiatalok körében. És bár ezek kevésbé látványosak, sok szempontból veszélyesebbek is.
Én a gimiben kezdtem cigizni. Piros és erős cigit vettem, és hogy szívni tudjuk, az akkori kutyás barátnőmmel, órákig sétáltattunk kutyát, fagyban, jégben, esőben. Szegény kutyák már sokszor inkább haza akartak menni, csak ne álldogáljunk egy kapualjban a zuhéban annyit. A nyomokat – gyufát, cigit rejtegettem és mielőtt hazaértem, rágót vettem be, vagy valami erős cukorkát szopogattam. Nem sokkal később apukám elmondta, hogy látja, hogy már egy ideje dohányzom, meg ha már így beszélünk, azt is megkérdezné, hogy mi a francnak álldogálunk a szegény kutyával órákig egy kapualjban. Na, igen. A lakótelep átka, hogy átlátszóak a házfalak.
Ehhez képest én már jó régen nem dohányzom. Még kamaszkoromban abba is hagytam, mert igazából nem esett jól. De azt látom, hogy mennyire kitágult a cigis világ és az évek alatt hozott különböző szabályozások mennyit változtattak a helyzeten. Nézzük, hogyan és mit szív ma egy kamasz.
A klasszikus cigi már lassan a múlté. Az Elf Bar és Poco Bar nevű eszközök pár éve lettek igazán népszerűek. Nem véletlen: ezek az ízesített, formatervezett, színes kis kütyük kifejezetten vonzónak tűnhetnek egy kísérletező kedvű tinédzser számára. A vape-ek működési elve a párologtatás, ami bár elkerüli az égéstermékek belélegzését, a nikotin és más káros anyagok így is bejutnak a szervezetbe. A legnagyobb veszély az, hogy a fogyasztás sokkal nehezebben nyomon követhető, mint a hagyományos cigarettánál. Egy cigaretta elfogy, a doboz kiürül – a vape-eknél viszont az elszívás akár fél órán át is tarthat, így rövid idő alatt akár több doboznyi cigaretta nikotinmennyisége kerülhet a szervezetbe.
A vape-ek fejlődése nem állt meg: a Poco Bar megjelenésével a slukkok száma megsokszorozódott, és a tartály is tartósabb lett. A tinédzserek pedig sokszor nincsenek tisztában azzal, hogy mennyi nikotint fogyasztanak – ennek eredménye pedig egyre gyakrabban a nikotinmérgezés.
A snüssz – új köntösben tálalt régi veszély
A „snüssz” néven ismert termék eredeti formájában egy svéd dohánytermék, amely a szájüregben fejti ki hatását. Az eredeti sehol máshol nem hozható forgalomba, csak Svédországban, így a magyar dohányboltok polcain elérhető verzió már nem tartalmaz dohánylevelet – helyette nikotinnal dúsított növényi rostok találhatók benne. Szóval egy utángyártás. Viszont sajnos nagyon praktikus. A használata egyszerű, diszkrét, és akár egy tanóra alatt is alkalmazható anélkül, hogy bárki észrevenné.
A gond az, hogy egyetlen tasakban akár egy teljes doboz cigaretta nikotintartalma is lehet. Az új típusú snüssz hosszan tartó fogyasztás mellett komoly szájüregi problémákat – például ínygyulladást és fogszuvasodást – is okozhat. A nikotin hatása sem elhanyagolható: a gyors dopaminlöket miatt a fiatalok energikusabbnak érzik magukat, könnyebben átvészelik a hetedik órát vagy az edzés utáni fáradtságot. A probléma ott kezdődik, amikor ehhez a szervezet hozzászokik, és egyre nagyobb adagokra lesz szükség a kívánt hatás eléréséhez.
Cigaretta helyett nikotintorpedók
Az a fő baj ezekkel az új termékekkel, hogy egyes fiatalok kifejezetten a társasági élmény miatt választják ezeket, míg mások azért, hogy könnyebben bírják a hosszú iskolai napokat. Egyik sem tesz jót a helyzetnek. Az újgenerációs bar-ok esetében ugyanis maga a dohányzás folyamata is eleve sokkal hosszabb, mint a hagyományos cigaretta esetében, így az öt-tízperces cigiszüneteket olyan hosszabb szakaszok váltják fel, amikor a fogyasztó kütyüzés közben, vagy barátai társaságában akár fél órákat is eltölt a dohányzást imitáló eszköz használatával, és ilyenkor fogyasztja el azt a nikotintömeget, ami egy hagyományos cigaretta sokszorosa.
Amit fontos megérteni szülőként, az az, hogy a tinédzserek számára ezek a termékek nem csupán nikotinforrások, hanem egyfajta közösségi élményt is jelentenek. Ráadásul dizájnosak, szépek és mindenki ilyennel szeretne villogni. A kamaszok viszont sokszor nincsenek tisztában a nikotin hatásaival, és azzal sem, hogy egy látszólag ártalmatlan kis kütyü valójában komoly függőség kialakulásához vezethet.
Nincs jobb javaslatunk, mint hogy beszélgessünk erről is a gyerekekkel! A tiltás önmagában nem fog hatni, de ha nyitottan és őszintén beszélgetünk velük a nikotinról és annak hatásairól, nagyobb esélyünk van arra, hogy tudatosabb döntéseket hozzanak.
Szép, új világ, amelyben a dohányzás már nem csak a (kapualjban gomolygó kutyasétáltatós) füstöt jelenti. A mostani divatos nikotinfogyasztás sokkal alattomosabb, mint a (bezzeg a) mi időnkben volt, ráadásul fogalmunk sincs, mikor és hol fogja használni ezeket a csemete, hiszen nem vagyunk mellette egész nap, így szülőként a tájékozottság és a nyílt kommunikáció lehet az egyetlen fegyverünk az érvek mellett. Mint oly sok minden más szülői feladatban, ebben is kell egy jóadag szerencsefaktor a sikerhez.
Ági Rozs