Most hallom-olvasom (szégyen, hogy csak ma és rádióból-netről, túl sok a "valamilyen" nap) hogy ma lenne a magyar kultúra napja, meg ma van Cseh Tamás születésnapja is. Mivel a magyar kultúra olyasmi, amit feltétlenül továbbadnánk a gyerekeknek, illetve szívesen osztunk meg másokkal is, akik nem ebbe nőnek bele, gyorsan rittyentettem két listát, szigorúan szubjektíven milyen műveket tudnék hirtelen úgy ajánlani gyereknek-felnőttnek, amit nyelvtudás nélkül is tudnának élvezni. Mert persze a magyar kultúra szíve és magja a magyar nyelv (amit én arra használok, hogy rossz szóvicceket faragjak), de van olyan része, ami még ennek tudása nélkül is élvezhető.
Mikor elkezdtem, a konkrétabb dolgokról kevésbé konkrét vagy megfoghatókig is eljutottam, kíváncsi vagyok, ti mit küldtetek volna valóban vagy jelképesen mint "magyar kultúrát".
A feladat tulajdonképpen már felmerült párszor, karácsony előtt skóciai barátoknak és unokáiknak küldtem pár dolgot, az ő csomagjukban praktikus okokból Marék Veronika-gyerekkönyvek, egy magyar fotónaptár, számos matyómintás füzet meg hasonló volt. De szívesen küldeném, tenném még a csomagba:
Gyerekeknek:
- A Kockásfülű Nyúl (egyetlen szót se szólt, mégis állítólag a török gyerekek is szívükbe zárták)
- Marék Veronika Boribonja, Kipkoppja és Lacija, akiket a japán gyerekek is szeretnek
- Egy puli, rajzolva, fotózva, filmen és élőben
- A magyar népmesék és a Magyar Népmesék (most már kezdenek szivárogni legalább a feliratos verziók), a Fehérlófia és a János Vitéz, ha valaki lefordítaná a Macskafogót, a Szaffit, a Vukot, a Pom-pomot.
- A tematikus játszóterek - Visegrádon a Mátyás Király Játszópark, Hévízen a Weöres-ihlette Buba éneke, a hódmezővásárhelyi János vitéz.
- A zenék: tulajdonképpen korosztály nélkül minden Muzsikás, minden Sebőferi, minden Palyabea, minden Szalókiági. És még sokan mások.
- A körfüzéres néptáncok, egy doromb, meg valaki, aki megmutatja, hogy kell szóra bírni
- szavazzatok: szeretnék-e máshol is a gyerekek Bogyót, Babócát?
Felnőtteknek:
- A zenék: Kodálytól Szirmay Zsanett zenélő keresztszemes hímzéseiig.
- A házak és épületek a Néprajzi csarnokától az eredeti és a másolat-Vajdahunyad-várig, a cifra tetejű szecessziós cifrapaloták, a maradék kastélyok, várak, a naplemente a Lánchíd táján vagy a Házsongárdnál, a marosvásárhelyi Teleki-téka és kultúrpalota a tükörteremmel, a keszthelyi Helikon, a martonvásári lak parkja, a pannonhalmi könyvtár és kupola.
- A képek, a szobrok: Munkácsytól Rippl-Rónaiig, a Nyolcaktól Csontváry-ig, a Ferenczy testvérekig. És még sokan mások, előttük és utánuk.
- A Helyek: a Badacsonytól a szegedi Tisza-partig, a Fertő melletti kastélyokig, a szentendrei sétányig és Művészmalomig, a Szent Anna-tó, a Hargita nyáron, valamint kalandvágyóknak a Hargita télen. A lillafüredi Hámori-tó, a szilvásváradi Fátyol-vízesés, felette az ősember-barlanggal. A Mátra, a Bükk, az Őrség.
- A Múzeumi Tárgyak: a Mátyás-corvinák, a díszes lovagi kardok és gazdag ékszerek, főúri hímzések, régi iskolai kellékek, az évszázados bútorok, a Babamúzeum babái....
- Az Ennivalók és Innivalók: az erdélyi konyha rafinált fűszerezése, a szabolcsi jonatán, a szatmári szilva fáról, lekvárnak és erjesztve, a gönci barack fáról, lekvárnak és erjesztve, a kilencvenes években általunk megunt, a külföldiek által lelkesen falt palacsinta, lángos. A nemesi asztalok újrafelfedezett különleges fogásai, az öreganyám hajdani tyúklevese, a szegedi, bajai, kitudjamilyen halászlé. A Kürtős, az újrafelfedezett, ha friss és nem rakták tele ragaccsal.
- A technológia: a képen látott telefonhírmondótól, Neumanntól a hologramon át a Preziig. Valahol ez is a kultúra része.
add tovább, cseppet sem szamár a végállomás.
Aki pedig még a nyelvet is bírja, élete végéig lesz mit felfedeznie.
Vakmacska
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?