Borzasztóan ijesztő látvány, amikor a beteg kisgyermek egyszer csak görcsbe feszül, teste rángatózik, nem vesz levegőt, elkékül – szerencsére a lázgörcs az esetek döntő többségében nem életveszélyes állapot. A lázról, lázcsillapításról korábban minden fontos információt elmondott a Bezzeganyának dr. Kovács Tibor gyermekorvos, most – olvasói kérésre – a lázgörcsről kérdeztük.
Mikor alakul ki a lázgörcs?
A lázgörcs – mely a gyermekek három-négy százalékát érinti, hat hónapos és hatéves kor között fordul elő, leggyakrabban egy-kétéves kor között jelentkezik. A lázgörcsnek két típusa van, az egyik az úgynevezett egyszerű lázgörcs, mely az esetek háromnegyedében fordul elő, a másik a 25 százalékban előforduló, komplikált lázgörcs.
A lázgörcs általában a láz felszálló szakaszában jelentkezik, tehát nem feltétlenül a magas láz okozza a görcsöt – sokszor a gyermeket egyáltalán nem érezzük kifejezetten melegnek vagy lázasnak – mondja a gyermekorvos.
Lázgörcs alatt
A lázgörcs alatt a gyermek elveszti eszméletét, izmai megfeszülnek, szemei fennakadnak vagy egy pontra fixálódnak, és néhány másodpercig nem vesz levegőt, melynek során elkékülhet. A néhány másodperces légzéskimaradást követően végtagjai rángatózni kezdenek, a lélegzés ilyenkor már beindul. A rángás egy-két percen belül, egyszerű lázgörcs esetén tíz percen belül mindenképp abbamarad. A roham alatt a gyermek bepisilhet, székletet üríthet, vagy elharaphatja a nyelvét.
Lázgörcs után
A rángások után a gyermek tudata nem mindig tisztul fel rögtön, előfordul, hogy azonnal mély álomba zuhan, később pedig nem emlékszik a történtekre.
Komplikált lázgörcs
Amennyiben a fenti jelenségek tizenöt percnél tovább tartanak, vagy kettőnél többször ismétlődnek egy alkalommal, illetve ha egyéb, idegrendszeri eltérés is észlelhető, akkor komplikált lázgörcsnek nevezzük.
Szülői teendők
Fontos, hogy a szülők megértsék, a lázgörcs – ahogy az imént részletesen leírtuk a folyamatát – az esetek túlnyomó többségében nem veszélyes, tehát pánik helyett a segíteni akarásra érdemes koncentrálni. Érdemes tudni, hogy amennyiben a légzéskimaradás, elkékülés görcsösen megfeszült izmok mellett jelentkezik, akkor biztosak lehetünk benne, hogy lázgörcs vagy epilepsziás jellegű roham zajlik, melynek során a légzés garantáltan beindul. Próbáljuk megőrizni nyugalmunkat még akkor is, ha ezek a másodpercek óráknak tűnnek.
A legfontosabb tudnivaló, hogy a roham alatt a gyermek száját tilos feszegetni. Amellett, hogy felesleges (a rágóizmok görcse miatt nem lehet kinyitni), sérülést okozhatunk a gyermeknek. (Amennyiben a légzéskimaradást nem lázgörcs okozza, és a gyermek lélegeztetésre szorul, könnyen ki lehet nyitni a száját – és ebben az esetben természetesen az újraélesztésre vonatkozó szabályok érvényesek.)
Amit szülőként tehetünk: a roham alatt a gyermeket megpróbáljuk megvédeni a további sérülésektől. Ha a lázgörcs végén a gyermek álomba zuhan, hagyjuk pihenni, ne ébresztgessük, hamarosan fel fog tisztulni a tudata.
Kórházi ellátás
A gyermek első lázgörcse után javasolt a kórházi felvétel, komplikált lázgörcs esetén ez sürgősségi feladat.
Megelőzés
A lázgörcsön átesett gyermek családját fel kell készíteni a roham ismétlődésére, és görcsgátló oldattal kell ellátni, melyet a legközelebb előforduló rohamnál a szülő is alkalmazhat. Lázgörcsre hajlamos gyermekeknél javasolt a lázas betegség kezdetén, már a hőemelkedés stádiumában megkezdeni a lázcsillapítást. Tartós görcsgátlásra, antiepilepsziás kezelésre általában nincs szükség, tájékoztat a gyermekorvos.
Tünde
Egészségügyi témájú cikkeinket a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet gyermekorvosai, szakorvosai ellenőrzik megjelenés előtt, hogy szakmailag kifogástalan, megbízható egészségügyi tartalmak jelenjenek meg a Bezzeganyán. Olvass még a témában!
Félek, hogy megfertőzi a gyereket a koronavírus!
Ne told a gyerekbe a lázcsillapítót, ha nem muszáj!
7 ijesztő tünet csecsemőknél, újszülötteknél - ne ess pánikba!
Súlyos problémákat okoz az időben fel nem ismert csípőficam
Állandóan beteg a gyerek. Lehet, hogy allergiás?
Azonnal hívd a mentőket, ha ezeket a tüneteket látod a gyereken!