Van, aki úgy véli, a piszok nem árt a gyereknek, mert így edződik a szervezete. Van, aki ódzkodik a vegyszerek használatától . És van, aki mindent mániákusan fertőtlenít, legyen szó cumisüvegről vagy a gyerek játékairól. Vannak olyan használati tárgyak, környezeti elemek és helyzetek, amikor a szakemberek szerint is ajánlott a fertőtlenítés.
- A földön kúszó-mászó babákra könnyen átkerülhetnek a baktériumok, ezért a padlót tartsuk higiénikusan tisztán. Rendszeresen mossunk fel fertőtlenítő hatású tisztítószeres vízzel, főleg azokon a területeken, ahol a baba gyakran tartózkodik.
- A műanyag játékokat tisztítsuk rendszeresen. Lemosás után hígított fertőtlenítő hatású tisztítószerrel mossuk le, majd alaposan öblítsük le.
- A kisgyerek bilijére különös gondot fordítsunk. Használat után azonnal ürítsük a vécébe, mossuk ki mosószeres vízzel, majd fertőtlenítsük. Alapos öblítés után hagyjuk teljesen megszáradni. A fürdetéshez használt kiskádat is célszerű rendszeresen fertőtleníteni.
- A babaágy fa és műanyag felületeit töröljük át fertőtlenítő törlőkendővel, majd hagyjuk megszáradni, mielőtt a matracot visszahelyeznénk.
- Az etetőszéket és a pelenkázót is rendszeresen szükséges fertőtleníteni.
- A babakocsival is rengeteg piszkot összeszedhetünk az utcán, a játszótéren vagy a boltokban. Célszerű a babakocsikat is minél gyakrabban lemosni és fertőtleníteni.
- Játszótéren, játszóházban, állatkertben a gyerek keze egyszerűen letisztítható vízmentes kézfertőtlenítővel.
- A járóka és a babakocsi textil felületeit rendszeresen cseréljük, a fehér textíliákat fertőtlenítővel fehéríthetjük.
- A textilpelenkákat szintén fehéríthetjük, de ügyeljünk rá, hogy a pelenkák alaposan kiszellőzzenek.
- A fehér ágyneműk, lepedők és takarók gyorsan bepiszkolódnak és megsárgulnak. Ezek tisztítására is alkalmasak a fehérítők, mert amellett, hogy higiénikusan tiszták lesznek, visszanyerik eredeti fehérségüket is.
- Cumisüvegeket, cumikat vegyszermentesen is fertőtleníthetünk mikró segítségével.
- Kisállatok etető- itató- és főleg almostálját rendszeresen fertőtlenítsük! Utóbbihoz jó, ha erős vegyszert használunk.
Nyilván az sem mindegy, hogy újszülött van a házban, vagy már totyogó-tipegő csemete. Az idő múlásával (és – szokták mondani – a gyerekek számainak növekedésével) egyre lazábbá válik a tisztasággal és fertőtlenítéssel kapcsolatos hozzáállásunk, és például simán visszaadjuk a gyerek szájába a földre leesett cumit. Az alapvető higiéniai szabályokat viszont a laza- és a paramamiknak egyaránt tanácsos betartani, a gyerek korától függetlenül.
Tünde
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?