Gyakran hallunk magunk körül rekedt hangú gyermekeket. Melyek a leggyakoribb okai a gyermekek rekedtségnek, és hogyan lehet kezelni? Dr. Zalka Judit fül-orr-gégész, audiológus, foniáter szakorvossal beszélgettünk a témában.
Mi lehet a leggyakoribb oka, ha a gyermek bereked?
A rekedtség tünetével leggyakrabban felső légúti hurutos megbetegedéseknél találkozunk. Gyermekkorban a rekedtség második leggyakoribb oka a hangképző szervek izmainak tartós túlterhelése, amit diszfóniának nevezünk, mondja a foniáter szakorvos. A gyermekkori diszfónia leginkább a sokat beszélő, kiabáló gyermekeknél jelentkezik (figyelj oda rám, vezéregyéniség), akik a hangképzésben részt vevő izmokat erőltetetten használják.
Melyek a diszfónia tünetei?
- rekedtség
- nyakfájdalom
- torokköszörülés, gyakori apró köhentések
- enyhe nyelési fájdalom
A hangképzés közbeni helytelen izomhasználat nem elszigetelten jelentkezik csak a hangképző szerven, hanem egyéb izomtevékenységektől sem határolható el, azaz hatással van:
- a hangadás közbeni légzés izommunkára
- a test izomegyensúlyának fenntartására (azaz a testtartásra)
- az állkapocs ízületi betegségekre
- a fogszabályozásra (fogak elrendeződése a fogmederben)
- a szájlégzésre
- a gerincproblémákra
- a fejfájásra
- a nyaki fájdalomra
Mikor forduljunk orvoshoz?
Minden, három héten túl fennálló rekedtség esetén elengedhetetlen a fül-orr-gégészeti szakvizsgálat a rekedtség pontos okának tisztázásához. Ha a gyermek vissza-visszatérően reked be, ebben az esetben is keressünk fel gyermek fül-orr-gégészeti szakrendelést, javasolja dr. Zalka Judit.
Mivel foglalkozik a foniáter szakorvos?
A fül-orr-gégészeten belül a foniátria foglalkozik a hangképzés problémáival. Ezen belül:
- a rekedt hanggal, a rekedtség megelőzésével
- a beszéddel, például a kiejtési nehézségekkel, az orrhangzóssággal
- az állkapocs ízületi problémákkal
- nyelési problémákkal.
Hogyan lehet kezelni a rekedtséget?
Az akut felső légúti hurut kapcsán jelentkező rekedtség néhány nap alatt spontán gyógyul, különösebb kezelést nem igényel. Az esetek legnagyobb részében a gégét is érintő gyulladás néhány nap alatt elmúlik a hang pihentetése és a hurut tüneti kezelése (gyulladáscsökkentők, köptetők) után.
A diszfónia megszüntetésében foniáter szakorvos segíthet logopédussal együttműködve, sokszor más szakterületek (pszichológia, mozgásszervi betegségek) orvosainak bevonásával.
Tünde
Egészségügyi témájú cikkeinket a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet gyermekorvosai, szakorvosai ellenőrzik megjelenés előtt, hogy szakmailag kifogástalan, megbízható egészségügyi tartalmak jelenhessenek meg a Bezzeganyán. Olvass még a témában!
Súlyos problémákat okoz az időben fel nem ismert csípőficam
Azonnal hívd a mentőt, ha ezeket a tüneteket látod a gyermekeden!
Az ételintolerancia nem ételallergia!
A szabadban is támad a penészgomba
Nem kap levegőt a gyermekem