Utazik a Tevecsalád – kisokos autós, kompos és repülős utazáshoz kisbabákkal

Még korábbi, vemhességem idején íródott posztjaimban említettem, hogy férjemmel mindketten nagyon szeretünk utazni, kirándulni, várost nézni és egyáltalán, menni (mondjuk ki: krónikus mehetnékünk volt és van), ugyanakkor ez sajnos míg vártuk a Tevebabát, a veszélyeztetettség miatt korlátozottan sikerült. De most, hogy a Tevebaba már megvan és egyre nagyobb, így végre többet utazhatunk már hármasban is.

Ennek eredményeként merült fel ötletként – mikor már az autós utazás mellett a repülőgép és a komp is megvolt – hogy egy rövid és remélhetőleg hasznos összefoglalót készítsek az utazásokhoz.

Utazás autóval

A Tevebaba apró korában már nekiindultunk mindenféle autós útnak, így hathetesen már egy háromszáz kilométer távolságú kirándulást is sikerült megejteni, ami távolságban és időben azóta folyamatosan emelkedik. Az autós úthoz a legszükségesebbek:

  • autós hordozó (kényelmes, biztonságos és elengedhetetlen);
  • autós hordozóra csíptethető/akasztható játék, amennyiben a kisded elunná magát út közben, de még nincs kedve üvölteni;
  • autós cumisüveg-melegítő (életet ment és a gyerek így bárhol és bármikor tud enni!);
  • textilpelenka hatalmas mennyiségben és hozzá Szilvia vagy szalvéta (büfizés, autóban pelenkázás, alvós rongy, stb.);
  • altatózene, lehetőleg az autóban mindenütt lehessen hallani (férjemmel megállapodtunk: ha kihúzzuk a lottó ötöst, mindent odaadunk a Metallicának, hogy a Nothing Else Matters és az Unforgiven című számokat SOHA DE SOHA NE JÁTSSZÁK LE ÉS MINDENHONNAN TÖRÖLJÉK);
  • türelem.

Nálunk az autós utazások szerencsére könnyedén és jól telnek, ugyanis a Tevebaba imád autóban aludni, így amikor hosszabb kirándulásokra mentünk, akkor is alapvetően jól érezte magát.

Utazás komppal

Ez az utazási mód különösebb előkészületet nem igényel, ha egy-két órás csak, úgyis hordozóban vagy babakocsiban utazik a gyerek. Egyedül arra érdemes figyelni, hogy nagy és erős szél ne érje. Amúgy úgyis aludni fog a friss levegő miatt.

Utazás repülővel

Érdekes módon ettől az utazási fajtától mindenki retteg: a szülők (üvölteni fog a gyerek) és az utasok (üvölteni fog a gyerek). Nos, szerintem ezt nem kell annyira túlgondolni (mint én az első repülésnél, amikor a Tevebaba még csak öt és fél hónapos volt): a gyerek úgyis üvölt, ha nem tetszik neki valami, akár repülőn utazik, akár nem.

Amivel viszont mindenképp érdemes készülni:

  • időben kiérni a reptérre! Tényleg időben, mert a babakocsit és a gyereket is külön átvizsgálják, emellett a gyerekes beszállás elsőbbségi és a babakocsit az esetek többségében a beszállásnál kell leadni becsomagolva, ami viszont idő. Tehát érdemes a tervezett kiérkezéshez képest +1 órával hamarabb kiérni, különösen, ha több tonna csomagot kívánunk feladni és kézipoggyászként a gépre felcipelni;
  • tápszer vagy víz vagy cumi felszálláshoz és leszálláshoz (ezt a tanácsot a védőnőnktől kaptuk és teljesen bevált), mivel a felszállásnál és leszállásnál a nyomáskülönbség miatt bedugul a fül, ami a babánál üvöltést válthat ki. Tehát amint a gép emelkedni kezd, érdemes a baba szájába bedugni valamit, hogy kiegyenlítődjön a nyomáskülönbség;
  • babajáték az útra, hogy legyen mivel lekötni az apróságot, hogy ne a – valószínűleg ritkán takarított, de legalább rendkívül mocskos – tálcát és újságot, biztonsági útmutatót rágcsálja;
  • réteges öltözet és plusz takaró, ha hideg lenne;
  • türelem.

Érdemes lehet még a repülőgép hátuljába foglalni a jegyet, hátha ott kevesebben vannak, és jobban elfér a család, legalábbis három helyen mi jobban és kényelmesebben elfértünk. Emellett így kevesebben szenvedtek az általam rendkívül lelkesen és ugyanilyen hamisan előadott magyar népdaloktól…

Nekünk eddig szerencsénk volt, a baba négy repülőútjából hármat végigaludt, egy alkalommal pedig – természetesen leszállás előtt fél órával – esett le a feje hosszas játék után (az apjának kb. felszállást követő tíz percen belül… Így legalább másfél órát szórakoztathattam kényelmetlen pózokban a gyerkőcöt, aki az apjához volt kötözve).

Ugyancsak érdemes lehet úgy pakolni, hogy a leszállás után – amennyiben etetés jön – könnyen kivehetők legyenek az etetéshez szükséges eszközök, és az üvöltő kisded hamar elcsituljon, jóllakottan szemlélődjön a további autós úton.

Emellett szeretném minden repülővel utazónak felhívni a figyelmét, hogy a repülőtereken általában egy szoptatós szoba található, ami egyben babaszoba és néha kisgyerek mosdó is. Tehát ha sokan vannak, akkor várni kell majd elég sokat…

(már nem) Vemhes Tevelány

Olvass még utazással és gyerekkel kapcsolatos írásainkból!

10+1 tipp, ha gyerekkel repülsz

Három kisgyerekkel vonatoztunk négy órát

Utazás gyerekkel: repülőn, buszon, vonaton