Bár hatéves korig a szakemberek szerint nem túl szerencsés döntés okostelefont adni a gyermekek kezébe, mert a közelre nézés ronthatja a látást, egy mobiltelefon-gyártó cég legfrissebb kutatása azt mutatja, az ajánlást nem tartják be a szülők: minden második hároméves gyermek használ mobiltelefont, a három-hatéves korosztály 90 százaléka pedig rendszeresen telefonozik. A gyermekek szemének fejlődésére pedig károsan hat a túl korai/túl sok kütyüzés – mondja Dr. Szabó-Jóföldi Fanni gyermekszemész rezidens.
Mit nézzen a gyerek?
A mai világban nehezen megvalósítható, hogy teljesen eltiltjuk gyermekeinket az okoseszközök használatától. Ha nem a teljes tiltás pártján állunk, érdemes arra odafigyelni, hogy lehetőleg minél nagyobb képernyőt nézzen a gyermek – például mobiltelefon helyett tévét –, mert ez kevésbé hat negatívan a gyermek látására.
Minél kisebb ugyanis egy eszköz képernyője, annál közelebbről nézzük, amely pedig ártalmas lehet, mivel ilyenkor a szem belső izmai megfeszülnek, tehát folyamatosan dolgoznak. Emiatt rövid távon fejfájás és szemfájás jelentkezhet, hosszú távon pedig a látásromlás ütemét gyorsíthatja a folyamatos közelre nézés, főleg 12 év alatti gyermekeknél, akiknél a látásfejlődés még nem fejeződött be – tájékoztat a gyermekszemész.
Esti mobilozás
Ha a gyermek kezében este, lefekvés előtt is mobiltelefon van, nehezebben megy majd az elalvás. Egyrészt azért, mert a telefon kék fényt bocsát ki, amely a természetes alvás-ébrenlét ciklusunkra negatív hatással van, másrészt a telefonozás stimulálj az agyat, ami éberré, nem pedig álmossá tesz bennünket. A kék fény ezen kívül a látásromlást is fokozhatja. Érdemes tehát legkésőbb egy órával lefekvés előtt letenni a telefont.
Mennyit kütyüzzön a gyerek?
Hatéves korig nem javasolják a szakemberek az okostelefon-használatot, de nagyobb gyerekeknél is érdemes húsz perc képernyőidőt maximalizálni. A nagyobb gyermekek esetében, akik például iskolai feladatokhoz is használják a mobiltelefonjukat, hasznos, ha húsz perc képernyőnézés után húsz másodpercig a távolba néznek, mert így a szem izmai kicsit meg tudnak pihenni - javasolja dr. Szabó-Jóföldi Fanni gyermekszemész.
Tünde
Gyermekszemészeti témában itt írtunk még:
Anya, én most megvakulok?
Így veheted észre, ha a gyermeked nem lát jól
Fejfájást, migrént okozhat a rejtett kancsalság
Kancsalság: szemüveg vagy műtét?
A szülőn is múlik a gyerek látása
Akkor kapjon a gyerek kontaktlencsét, ha tud vigyázni rá