Nicky összefoglalta, amit az interneten felbukkanó trollokról tudni érdemes.

photo © 2008 Eirik Solheim | more info (via: Wylio)

 

Vannak mindent a dugással összefüggésbe hozó sunatrollok, focis cikkeket kedvelő futballtrollok, de léteznek minőségi trollok is. Egyes oldalaknak saját trolljaik vannak. Megoldás? Ne etesd őket!

Nemrégiben olvastam egy cikket az egyik internetes portálon. Ez volt a címe: Egy dunántúli troll élete. Első olvasatra a kitalált mesebeli lény jutott eszembe. Gondoltam magamban, na szegény ember jól nézhet ki, ha külsőleg hasonlít egy trollra. Aztán beugrott róla egy kedves kis figura is, ami egy időben nagy sláger volt a gyerekek körében. Kedves kis műanyag bébitrollok színes hajjal a fejükön. A cikk azonban a trollra nem külsőleg gondolt, hanem inkább egy internetes jelenségre.Valójában egy konkrét esettel foglakozik a cikk, de azért tesz említést a trollokról, úgy általában, azoknak, akik még nem találkoztak ezzel. A szerkesztő felsorolta néhány legelterjedtebb csoportjukat:

„Legismertebb csoportjuk a futballtrolloké. Léteznek csak a dugással és rokonaival foglalkozó sunatrollok. És léteznek minőségi trollok, akik olyan következetes trágársággal szólnak hozzá bármihez, hogy bár az egész mélyen elítélendő, néha mégis nagyon szórakoztató, főleg, azoknak, akik kedvelik a fárasztó, ismétléses poéntechnikát.”

Nem vagyok egy nagy blogger, a fórumokat is inkább csak olvasni szoktam, ezért gyorsan bepötyögtem a keresőbe, hogy kicsit tájékozottabb legyek a témában, és ne csak egyetlen cikkre hagyatkozzak. És lőn megvilágosodás. Az egyik eléggé elterjed internetes enciklopédia külön oldalt szentelt neki. Ezekből mazsolázva megpróbáltam a leglényegesebb dolgokat kiszűrni.

Kik a trollok?

A trollok azok az internetezők, akik azért szólnak hozzá egy cikkhez vagy poszthoz, hogy kikészítsék a többi hozzászólót. Néha csak úgy általában, de a leggyakrabban kiszúrnak maguknak valakit, és ha az illető ugrik a beszólásokra, akkor azt teljesen kikészítik. Mondhatjuk, hogy a provokálás a lételemük. Maximálisan kitartanak az általuk teljesen hitelesen előadott tény mellett, még akkor is, ha senki más nem osztja a véleményüket. Nem könnyű őket felismerni. Képesek bárhová beépülni. Legtöbbször még a nemük sem biztos. Általában az oldalra jellemző nemmel regisztrálnak. Teszem azt egy női dolgokkal foglakozó oldalon nem férfiként regisztrál, és ez fordítva is igaz. Sokszor külföldön élőnek adja ki magát, így senkinek nem jut eszébe „lenyomozni” őt. Ha orvosi témával foglalkozó oldalon akadunk össze egy trollal, szinte biztos, hogy ő is orvosnak adja ki magát, és az internet adta lehetőségeket kihasználva bármit megtalál ő is az adott témában, amit akár át is ír, és úgy adja be, mintha az ő okos fejéből pattant volna ki a gondolat.

Ne etesd a trollt!

Ez leggyakoribb tanács, amit a trollokról hallhatsz. Minél inkább próbálod meggyőzni, megvédeni az igazad, ő annál jobban fújja a magáét, és élvezi a helyzetet. „Ahogy a mondás tartja: ne kezdj birkózásba egy disznóval. Mindketten sárosak lesztek, de a disznó még élvezi is.”

A dörzsölt, sokat internetezők már jól ismerik ezt a jelenséget, így ők könnyen elkerülik ezeket a szituációkat. Azonban akadnak zöldfülűek is, akik akaratlanul is áldozatául esnek ezeknek a szörnyecskéknek. Ha nem foglalkozunk velük, érdeklődés hiányában megszűnnek az oldalról, de azért mindig van egy-két újonc, aki megpróbálja őket meggyőzni.

Ne kiálts trollt!

Nem szabad valakire ráhúzni egyből, hogy troll, csak azért, mert ragaszkodik a saját álláspontjához. A trollság egy nagyon komplex dolog.

Összességében azért úgy gondolom sokszor hasznosak is lehetnek számunkra az ilyesfajta megnyilvánulások. Sokszor igenis jó, hogy vannak olyan emberek, akik nem az arany középutat képviselik, hanem felvállalják a szélsőségességüket. Persze mindennek van egy határa, és ha valakit ezzel nagyon megbántanak, az már nem szép dolog. De hát ettől troll a troll. A trollok ellen valóban egyetlen jó tanács létezik:

NEM SZABAD FOGLALKOZNI VELÜK!

Persze nem könnyű elviselni, ha valaki megbánt bennünket és nem tartja tiszteletben az érzéseinket. Ha az ember leír, mond valamit, számolnia kell a ténnyel, hogy nem feltétlenül fog vele egyetérteni mindenki.

Nicky