Erre a hétre savanyú káposztával készülő recepteket hoztam. A tejsavas erjesztéssel készített savanyú káposzta igazi téli alapanyag, a magyar és közép-kelet európai konyhában igen jellegzetes hozzávaló.

A tél közeledtével érdemes belőle sokat fogyasztani, mert kiemelkedően magas a C-vitamin tartalma, de tartalmaz még B1-vitamint, karotint, foszfort, kalciumot, káliumot, magnéziumot és nátriumot is. Fogyókúrába is jól beilleszthető, mert kalóriatartalma alacsony, és magas rosttartalmának köszönhetően segíti az emésztést is.

A boltban kapható savanyú káposzta leginkább nem hagyományos erjesztéssel, hanem gyorsérleléssel készül. Mindig óvakodni kell a hófehér színű káposztától, mert a savanyítás során a zöldség természetes módon veszít a színéből, tehát a hófehér változat biztos nem hagyományos úton került előállításra.

És most jöjjenek a receptek, köztük a házilag egyszerűen készíthető kovászos káposzta leírása.

Kovászolt káposzta készítése

Nem mindenki tudja, hogy házilag, az uborkához hasonlóan kovászolással is elő lehet állítani a savanyú káposztát, ráadásul mindenféle adalékanyag nélkül. Sőt, még napoztatni sem kell, elég egy melegebb hely a lakásban/konyhában.

Hozzávalók (5 literes üveghez)

Kb. két kiló fejeskáposzta
Kb. 2,5-3 liter víz
2,5-3 evőkanál só
szemes bors
babérlevél
fokhagyma
piros csípős paprika (elhagyható)
6-8 gerezd fokhagyma (ízlés szerint)
egy csokor kapor (elhagyható)
egy birsalma (elhagyható)
egy kenyérvég (legjobb a barna)

A káposztát negyedelem, legyalulom, vagy aprítógéppel felaprítom. A vizet a sóval felforralom.

Az üveg aljára rakom a kaprot és elkezdem beletenni a gyalult káposztát úgy, hogy közben közédugdosom a fűszereket, fokhagymagerezdeket és a negyedelt birset. Le is nyomkodom, hogy beleférjen minden. A tetejére teszem a kenyérvéget is (aki kényes erre, csomagolja gézbe, tüllbe), és lassan felöntöm a sós vízzel. A kenyeret is lepje el a folyadék Tetejére kistányért helyezek és pár napig meleg helyen érlelem. Érdemes alá tálcát tenni, mert forrás közben kifuthat a leve. Ha megsavanyodott, a kenyeret leveszem róla és levével együtt tárolóedényekbe teszem. Bármit el lehet belőle készíteni, amit savanyú káposztából főznénk, ezért a karácsonyi menühöz is ajánlom bátran. Mesterséges anyag nincs benne, az ára pedig jóval kedvezőbb, mint a bolti változatnak.

Korhelyleves húsgombóccal

Egytálételnek is beillő tartalmas, igazi téli leves. Szilveszterre is ajánlom, igen jól tud esni a másnapos gyomornak (is).

Hozzávalók

50 dkg savanyú káposzta
30 dkg darált sertéshús
pár karika szárazkolbász
1 nagyobb fej hagyma
1 zöldpaprika (csípős is lehet)
füstölt hús leve/víz
1 db tojás
olaj (ezt most szalonna kiolvasztott zsírjával követtem el)
tejföl és liszt a habaráshoz
szemes bors
pirospaprika
majoranna
kömény (én az egészet szeretem)
kapor

3-4 gerezd fokhagyma

A zsiradékon megfonnyasztom a hagymát, és a zöldpaprikát, rászórom a köménymagot, megvárom, amíg kipattog. Rádobom a kolbászt, amikor kiengedi a zsírját, rádobom a pár vágással megkurtított savanyú káposztát. Pár perc pirítás után megpaprikázom, utána felengedem füstölt lével, beledobom a szemesborsot, a félbevágott, kés lapjával megnyomott fokhagymát, és addig főzöm, amíg a káposzta majdnem puha. Ezalatt van egy kis idő, hogy elkészítsem a belevaló gombócot. Ehhez a darált húst egy tojással, egy gerezd fokhagymával, pici sóval, borssal és majorannával összegyúrom, ha túl híg, egy kis zsemlemorzsával sűrítem. (Van olyan is, hogy 4-5 dkg főtt rizst teszek bele, de most az nem volt a háznál...) Ebből a masszából diónyi gombócokat készítek és belefőzöm a káposztás lébe. Kb. 15 perc múlva, amikor a gombóc már átfőtt, lisztes tejföllel behabarom, a vágott kaprot is beledobom, kiforralom, majd jó friss kenyérrel, esetleg plusz tejföllel tálalom.
Lehetne kapor helyett csomborral is főzni, de én nem szeretem.

Káposztás birsalmás dagadó

Ez az étel is jó kalóriadús, télre való fogás. Akár disznótorban is elkészíthető, úgyis közeleg a disznóvágás szezonja is.

Hozzávalók

80 dkg nem túl zsíros dagadó, esetleg tarja
1.5-2 kg savanyú káposzta
egy szál sütnivaló kolbász
15 dkg füstölt húsos szalonna
2 birsalma
4-5 darab kisméretű vöröshagyma
fél fej fokhagyma
egész köménymag
rozmaring, só
kevés paprikakrém (nem csípős)
két evőkanál olaj

A dagadót annyi darabra vágom, ahány személyre az ételt készítem. Minden darabot bedörzsölök sóval, köménnyel, rozmaringgal és paprikakrémmel. Egy tepsit kikenek az olajjal, belefektetem a fűszerezett húst, és nagy lángon – a tűzhelyen – minden oldalán elősütöm a darabokat. Közben a sütőt 170 fokra előmelegítem. Ha az elősütés kész, a tepsibe teszem a fél fej fokhagymát – a fejet keresztben szoktam elvágni - , a hús alá öntök egy kevés vizet, letakarom alufóliával, és puhára párolom kb. egy óra alatt. Amíg a hús puhul, a szükség szerint kimosott savanyú káposztát kicsit megpárolom.
A birsalmát meghámozom, kicsumázom, és darabokra vágom, a hagymákat megtisztítom, negyedelem, a szalonnát csíkokra vágom. Ha a dagadó puha, kiveszem a tepsiből, és a helyére teszem a savanyú káposztát. Rászórom a hagymát, a birset és a szalonnát, valamint egy kevés sót, és kicsit össze is forgatom, hogy a húsból kisült szaft mindenhol érje a hozzávalókat. Öntök alá egy pohár vizet, majd a káposztára fektetem a dagadódarabokat és a tepsi közepére a jól megszurkált sütnivaló kolbászt. A tepsit 200 fokra előmelegített sütőbe tolom, és addig sütöm az ételt, amíg a kolbász és a hús pirosra nem sül. Friss kenyérrel és tejföllel tálalom.

Savanyú káposztás sztrapacska

Északi szomszédaink tradícionális étele. Kevesen tudják, hogy a sztrapacska elnevezés a savanyú káposztás ételre vonatkozik, az ismertebb juhtúrós galuskát bryndzové halusky-nak nevezik.

Hozzávalók

80 dkg krumpli
2 tojás
liszt amennyit felvesz
kb. 20 dkg füstölt szalonna
50 dkg savanyú káposzta
egy nagy fej hagyma
só, bors
tejföl


A szalonnát felkockázom, kisütöm a zsírját. Rádobom a felaprított hagymát és üvegesre sütöm. Ezután kerül bele a levétől kinyomkodott (ha kell, kimosott) savanyú káposzta, amelyet puhára párolok (leve ne maradjon) és további felhasználásig félreteszem.

A krumplit nyersen lereszelem a reszelő legkisebb lyukú oldalán, a tojás és a liszt hozzáadásával galuska-sűrűségű tésztát készítek belőle. Kicsit sózom, forró, sós vízben kifőzöm.

A galuskát a szalonnás káposztára szedem, jól összeforgatom, kicsit még össze is pirítom. Tejföllel tálalom.

Náthaűző saláta

Az egyszerű verzióhoz a tetszőleges mennyiségű, rövidre vágott savanyú káposztát összekeverjük felaprított lilahagymával, és két-három evőkanál olajjal (legjobb a tökmagolaj, de bármilyen használható). Az olaj elveszi a nyers savanyú ízt, azért érdemes rátenni. Erős gyomrúak szeletelhetnek bele fokhagymát is, megfázásra kiváló az is.

Ha cifrázni akarjuk, lehet hozzá tenni almát, diót, kevés mézet, és majonézzel, tejföllel/joghurttal összeforgatva köretként adható.

Jó főzőcskézést a hétvégére és továbbra is várom a kommenteket, témajavaslatokat !

Zsuzsi főz

A Bezzeganya olvasói felmérését itt tudod kitölteni.