Nekem is volt olyan időszak az életemben, amikor szó szerint totál üres volt a hűtőszekrény, és a spájzban sem volt sok minden: liszt, krumpli, hagyma, egy-két paradicsomkonzerv, és kész. Ekkor tanultam meg lángost sütni, ipari méretekben gyártottam a tócsnit (lapcsánkát, macokot, kinek ahogy tetszik), fánkot és hasonló kevés hozzávalóból készülő, de laktató ételeket.
Éppen ezért nagyon spájzolós lettem, főleg, hogy két gyerek is van itthon: mindig betárazok a kamrába az alapvető dolgokból (liszt, olaj, száraztészta, paradicsomkonzerv, kakaó, hüvelyesek, krumpli, hagyma), jó, ha van otthon tojás, és a fagyasztót is telerakom pár olyan dologgal, ami jól jöhet ínségesebb időkben (spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab). Lekvárt idényben befőzök, jól jön az még később.
Húsok közül ilyenkor érdemes az olcsóbbakat választani, ha még futja rá, csirkemájat, zúzát, aprólékot levesnek, és gyakran készítek egytálételt, amibe kevés hús kerül, zöldséggel, tésztával, vagy tartalmasabb levest. Desszertnek jól megy ilyenkor a palacsinta, a fánk, bundás alma, vagy hasonlók.
Gyakran főzök egyes ételekből nagyobb mennyiséget és lefagyasztom, így is lehet takarékoskodni, de idő szűkében levő sorstársaknak is javaslom, ha van elég mélyhűtő-kapacitás.
Most pár olyan receptet válogattam, ami megfelel a fentieknek.
Rántott máj hagymás babsalátával
Ez most a babsaláta receptje lesz, mert a rántott májat nem fogom leírni. A májról csak annyit, hogy a sütése akár életveszélyes helyzeteket is teremthet, ezért a májat mosás után jól lecsepegtetem és több réteg papírtörlővel bélelt tálcán le is szárítom, csak utána panírozom, így nem fog durrogni, netán felrobbanni a forró olajban történő sütésnél. Alap, hogy nem sózom, csak tálalásnál.
Babsaláta
- 50 dkg bab (lehet fehér, tarka, vörös, ami tetszik)
- 2 fej vöröshagyma
- pár szem egész feketebors
- egy babérlevél
- két gerezd fokhagyma
- só, ecet, cukor
A babot előző este beáztatom. Másnap az áztatólét leöntöm és hideg vízben a fűszerekkel, fokhagymával felteszem főni. Csak nagyon kevés sót adok hozzá, a végén ízesítem majd.
Ha megpuhult a bab, a főzőléből annyi levet hagyok rajta, hogy szűken ellepje, és a még meleg babba keverem a félfőre (félkarikákra) vékonyan felszeletelt hagymát, sózom, teszek bele pici cukrot, és ízlés szerint ecetet. Úgy fűszerezem, hogy elég markánsak legyenek az ízek, mert hűtve tálalom, és ilyenkor nem érződik annyira az ízesítés. A babot hagyom hűlni, majd jól behűtöm, akár egy-két napra is, és úgy tálalom a máj mellé. Grillételek mellé is jó köret, lencséből, csicseriborsóból is elkészíthető.
Tojásos nokedli fejes salátával
Spórolós alapétel, bár manapság a tojás sem a legolcsóbb hozzávaló, de ennyi még beleférhet a szűkös büdzsébe is.
A nokedlihez
- 50 dkg liszt
- 2 tojás
- 5-6 dl víz (fele tej is lehet)
- só
A rátéthez
- 4 tojás
- 1 dl tejföl
- frissen őrölt bors
- só
- 4 dkg vaj
A nokedlitésztát összekeverem. Akkor jó – szerintem - , ha a fakanálról lassan csöpög le, de nem túl kemény. Forrásban levő sós vízbe szaggatom, megvárom, amíg a galuskák feljönnek a tetejére, majd szitakanállal kiszedem, lecsepegtetem.
A rátéthez a tojásokat felverem, belekeverem a tejfölt, sózom, borsozom.
Egy tapadásmentes lábosban felolvasztom a vajat, rádobom a nokedlit, ráöntöm a tejfölös tojást, és pár perc alatt kevergetve összemelegítem. Ezalatt a tojás kicsit megkocsonyásodik, de nem keményedhet meg. Ezt a végső műveletet úgy is meg lehet csinálni, hogy a tűzálló tálba terített nokedlira rá kell önteni a tojásos keveréket és 180 fokra előmelegített sütőben kell befejezni az ételt. Ilyenkor résen kell lenni, nehogy túlsüljön a tojás és rántottás nokedli legyen a vége. Frissen jó igazán, cukros-ecetes fejes salátával.
Grenadírmars (krumplistészta)
- 50 dkg kockatészta
- 50 dkg krumpli
- egy nagy fej hagyma
- egy zöldpaprika
- köménymag
- pirospaprika, só, bors
- olaj
Az egész étel gyakorlatilag egy tésztával elkevert, hús nélkül készített, áttört paprikás krumpli, úgyhogy azzal kezdem, hogy elkészítem a krumplis részt. Lábasban olajat forrósítok, rádobom a felaprított hagymát és a kis kockákra vágott zöldpaprikát. Megszórom kevés köménymaggal, és kicsit kipattogtatom. Gyorsan elkeverem egy evőkanál pirospaprikával, rádobom a felkockázott krumplit, sózom, felöntöm annyi vízzel, amennyi szűken ellepi és puhára főzöm. Akkor jó, ha a leve is elfő, majdnem félig. Ekkor krumplinyomóval kicsit megdolgozom, de maradjon darabos.
Közben kifőzöm a tésztát – én általában fodros nagykockát használok, mert tapasztalatom szerint ez nem ragad össze -, leszűröm, és ráöntöm a krumplis szaftot és tekerek rá feketeborsot. Az ételt még pár percre visszateszem a lángra, mert akkor jó, ha kicsit megpirul az alja. Csemegeuborkával szoktuk enni. Bográcsban is elkészülhet, ha jó az idő, ilyenkor lebbencstésztát veszek hozzá. Úgy kezdem, hogy olajon barnásra pirítom a tésztát, kiszedem, utána készítem el a paprikás krumplit hozzá, a krumpli teljes puhulása előtt hozzáteszem a tésztát, és elfőzöm a levet, sőt, kicsit le is pirítom, ezzel kész is a slambuc/ öreglebbencs egy változata. Jobb időkben lehet alá pirítani szalonnát és mehet bele pár karika kolbász is.
Tortilla – spanyol omlett
Gyors vacsorának ideális, kevés hozzávalóból finom, laktató ételt készíthetünk, ha ezt a receptet követjük. Az alapverziót írom le, amely gazdagítható paprikával, gombával, reszelt sajttal is, de akkor már eltértünk a spanyol hagyománytól. Ha van rá keret, érdemes mellé egy-két paradicsomból és hagymából összeütött salátával tálalni, de illik hozzá a sima olajos-citromos leveles salátaféle is.
Hozzávalók
- 8 tojás
- 3-4 db közepes méretű krumpli
- egy nagyobb fej hagyma (elmaradhat)
- olaj
- só,
- frissen őrölt feketebors
A krumplit hámozás után vékony (kb. 3-4 milliméteres) lapokra vágom, és annyi forró olajban, amennyi szűken ellepi, sütni kezdem egy olyan, nagyobb méretű serpenyőben, amit a sütőbe is be tudok tenni. Ha megy bele hagyma, azt félfőre vágva ekkor teszem bele. A tojásokat közben felverem, sóval, borssal ízesítem. A sütőt Ha a krumpli aranybarna, az olajból szűrőkanállal kiszedem és belekeverem a felvert tojásba. A serpenyőből kiöntöm az olaj javát, csak annyit hagyok benne, hogy ne ragadjon majd le az étel. Beleöntöm a tojásos krumplit, visszateszem a gázra. Innentől a készítés két módon folytatódhat: vagy a gázon fejezem be az ételt, ekkor 3-4 percig erősebb lángon sütöm, majd egy tál segítségével megfordítom és a másik oldalát 1-2 percig sütöm.
A másik – általam jobban kedvelt -módszer, hogy 160 fokra előmelegített sütőbe tolom az egészet, és a tojás megkocsonyásodásáig sütöm. A sütőt ilyenkor már a krumpli sütése alatt érdemes bekapcsolni.
Melegen és hidegen is finom.
Palacsintapite
- 25 dkg finomliszt
- 6 dl tej
- 4 tojás
- 3 evőkanál házi vaníliás cukor
- 2 evőkanál porcukor
- csipet só
- egy citrom reszelt héja
- egy marék mazsola (elhagyható)
- olaj
- lekvár tetszés szerinti mennyiségben és ízben
- porcukor (elhagyható)
A lisztből, tejből, tojásból, vaníliás és porcukorból csipet sóval palacsintatésztát keverek, ezt a citromhéjjal és a mazsolával ízesítem. A masszát kiolajozott tepsibe öntöm, és előmelegített 200 fokos sütőben kb. 20 perc alatt megsütöm. Téglalap alakú szeletekre vágom és lekvárral és/vagy porcukorral meghintve megesszük. Volt már rá példa, hogy idénygyümölcsökkel kirakva sütöttem meg, úgy sem megvetendő.
Zsuzsi főz