Végre itt a nyár, és vele együtt megkezdődött a szabadtéri főzőcskézés időszaka is. Én gyakran készítek ilyenkor ebédet a kertben vagy a teraszon, főleg a grillezést szeretem, mert jól elő lehet készíteni az ételeket. A húsokat általában előző este pácolom be, a hal kivételével, és sütés előtt hagyom szobahőmérsékleten állni, hogy ne hidegen kerüljenek a rácsra. Köretnek általában kevert salátát adok, amit általában olívaolajos-citromos öntettel szoktam készíteni, néha viszont csinálok faszénen sült krumplit is, amihez a krumplit elő szoktam főzni. Lehet készíteni a grillen megsütött zöldségekből is salátát valamilyen egyszerű, olajos dresszinggel. Kenyérfélét ritkán szoktunk ezekhez az ételekhez enni, ha mégis, akkor pitát, vagy más lepénykenyeret kínálok.
Az általam hozott receptek húsok-halak felhasználását mutatják be, de darált húsból is számos fogást készíthetünk, lehet belőle hamburger, mititei, pljeskavica, vagy bármi, amit kitalálunk. Érdemes a grillezéssel kísérletezni, mert a felhasználható húsok, pácok, fűszerek miatt az így készített étel nem válik unalmassá, zöldségekkel, salátákkal kiegészítve pedig kifejezetten egészséges ételek állíthatók elő.
Fokhagymás harcsa roston
- 60-70 dkg szürkeharcsa-filé (a felső, vastagabb rész)
- 2 gerezd fokhagyma
- őrölt kömény
- fűszerpaprika
- só, olaj
- a tálaláshoz igény szerint citromszelet vagy zúzott fokhagyma
A halfilét annyi darabra vágom, ahány személyre készítem. Az olajat tálba öntöm, elkeverem a zúzott fokhagymával, fűszerpaprikával, köménnyel. A szeleteket besózom, beleforgatom a fűszeres pácba, és pár órára félreteszem, hogy összeérjenek az ízek.
Faszenes grillen megfelelő parazsat állítok elő, a haldarabokat halrácsba fektetem és aranybarnára sütöm, ügyelve, hogy ne száradjanak ki.
Sok salátával, vajas- petrezselymes újkrumplival tálalom, adok mellé még citromgerezdeket, zúzott fokhagymát, hogy ki-ki tovább fűszerezhesse az adagját. Kapros-fokhagymás tejföl sem rontja el.
Fehérboros flekken
- Fejenként két szelet nem túl zsíros tarja
- Egy deci fehérbor
- Két deci olaj
- Két ág rozmaring
- Tíz szem borókabogyó a kés lapjával kissé megnyomkodva
- Egy mokkáskanál római köménymag
- Egy evőkanál magos dijoni mustár
- Egy kiskanál erőspaprikakrém
- Két gerezd fokhagyma felaprítva
- só
A szeleteket a sütögetést megelőző este szoktam bepácolni, de az sem gond, ha egy-két nappal korábban készül el. A húsokat az inaknál bevagdalom, nehogy összeugorjanak sütés közben, majd húsklopfolóval megveregetem. Én a szeleteket átszövő zsírosabb részeket nagyon éles késsel kicsit be is szoktam metszeni, ügyelve arra, hogy át ne vágjam, mert tapasztalatom az, hogy így ezek a részek pörcösebbre-ropogósabbra sülnek, a zsír könnyebben tud eltávozni belőlük. A húsokat enyhén sózom, majd a többi hozzávalóból készített pácban egy éjszakán át érlelem hűtőben. A sütés előtt legalább egy órával korábban kiveszem a hűtőből és hagyom, hogy szobahőmérsékletre melegedjen. Ezalatt van idő előállítani a faszénparazsat. Ha már kellően izzik a faszén, grillrácson piros-ropogósra sütöm a hússzeleteket. Nagyon jó hozzá a bab-, vagy sültpaprika saláta.
Barbecue oldalas
- 1 kg húsosabb sertésoldalas
- őrölt koriander
- köménymag
- 4 gerezd fokhagyma
- kevés őrölt rozmaring
- só, bors
- darált erőspaprika (elhagyható)
A barbecue szószhoz
- 4 evőkanál ketchup
- 4 evőkanál szójaszósz
- két kiskanál méz
- A hús alatt maradó szaft és fokhagyma
Az oldalast egyben hagyva besózom, megszórom korianderrel, rozmaringgal és a köménymaggal, kevés borssal, és a fűszereket (a darált erőspaprikakrémet is, ha úgy tetszik) jól beledörzsölöm a húsba. Egy evőkanál olajjal kikent tepsibe fektetem és a gáztűzhelyen minden oldalán erős tűznél körbesütöm. A tűzről levéve mellédobom a fokhagymagerezdeket héjastul, öntök alá annyi vizet, hogy a hús derekáig érjen, alufóliával lefedem és előmelegített 170 fokos sütőben puhulásig – kb. egy óráig – sütöm.
Ha az oldalas puha, kiveszem a tepsiből és tetszőleges méretűre darabolom. A szaftját tálba öntöm, belenyomom a megsült fokhagymát, hozzáadom a ketchupot, szójaszószt és mézet, majd megkenem vele a húsdarabokat. Mivel a hús még jó forró, beszívja a szószt, ezért a kenést még egyszer megismétlem. A mártást hagyom kicsit rászáradni a húsra, amíg a faszénparázs elkészül. Ha már jó a parázs, a húsdarabokat a grillrácsra teszem és kb. 10-15 perc alatt megsütöm gyakori forgatás közepette. A maradék szószt a sült hús mellé tálalom, és adok még hozzá hagymás tört krumplit és amerikai káposztasalátát is.
Fűszeres joghurtban pácolt csirke nyárson
- 60 dkg csirkemell filé
- 2 dl joghurt
- egy evőkanál frissen reszelt gyömbér
- két evőkanál tandoori masala
- egy mokkáskanál koriander
- két gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál olaj
- só, bors
- két nagy fej hagyma
- egy közepes cukkini
- egy-két kaliforniai paprika
- 20 dkg füstölt húsos szalonna
- 4-5 szem gomba
A csirkemellet kockákra vágom. A gyömbért, masalát, koriandert összekeverem joghurttal, az olajjal, kevés sóval, frissen őrölt feketeborssal, belereszelem a fokhagymát. Ebbe a pácba beleforgatom a húskockákat, és két-három órát – legjobb, ha egy éjszakát – pihentetem a hűtőben. Ezután a tűzdeléshez előkészülök: a hagymát negyedekbe vágom, szirmokra szelem, a cukkinit kb. másfél centis karikákra vágom, a gombát negyedelem, a paprikát, szalonnát a húshoz hasonló méretű darabokra vágom.
A nyársakat általában még a faszén/brikett előkészítése előtt összeállítom. Én fémnyársat használok, de beáztatott bambusznyárs vagy hurkapálca is megteszi. A fűzögetést általában hagymával kezdem, majd hús, utána gomba/paprika/cukkini jön, szalonna, hagyma, megint hús, de a sorrend közben alakul ki attól függően, milyen kedvem van. Most öt fémnyárs készült, de jutott még két hurkapálcikára való is a hozzávalókból.
Sütés előtt egy órával megrakom a grillt, megvárom, amíg fehéren izzik a parázs, és ekkor rápakolgatom a nyársakat. Sütés közben szorgosan forgatom csipeszfogóval, mert nagyon forró, sőt, néha bekenegetem olajjal is, mert a joghurtos pác hajlamos megégni.
Ha kész, mindenki kap a tányérjára egyet. Általában olívaolajos-citromos kevert salátával, kenyérrel vagy valamilyen lepényszerűséggel esszük, fokhagymás joghurtos öntet is kínálható hozzá. Más köret szerintem felesleges.
Akinek az indiai jellegű fűszerezés meg a szalonna együtt nem jön be, hagyja el valamelyik nem tetsző hozzávalót, bár a viszonylag száraz húsú csirkemellnek elég jót tesz valami füstölt, zsírosabb jellegű dolog. A zöldségeket tetszés szerint lehet változtatgatni, nekem ez a kedvenc kombinációm.
Zsuzsi főz
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?
A Bezzeganya blog a Disqus kommentrendszert használja. Ha te is szeretnél hozzászólni, és még nincs regisztrációd, itt találsz segítséget hozzá>>> A Disqus használatáról, beállításairól pedig itt írtunk>>>