Máig emlékszem volt férjem arcára, amikor évekkel ezelőtt a Pingvinek vándorlása című filmet néztük meg a moziban. ("Ez most komoly?!") Na, őt eszembe sem jutott volna elhívni a Kedi – Isztambul macskái című filmre, valószínűleg hasonló lett volna a reakció – ráadásul ő a macskákat sem szereti. A pasim viszont annál inkább! Vessetek a mókusok elé, de gyakran előfordul, hogy egy pohár bor mellett cuki/vicces macskás videókat nézünk kettesben, amikor a gyerekek már elaludtak – gyanítom, ennek köze volt ahhoz is, hogy már három cica él velünk. Nem volt tehát kérdés, hogy együtt nézzük meg a moziban a filmet, pláne, mivel Isztambulhoz sok szép emlék köt mindkettőnket, ő élt is ott néhány évig, tehát törökül is beszél, a film pedig török nyelvű, (magyar feliratos). Macskák és Isztambul. Alapból nyerő helyzet!
Isztambulban – ahogy a filmből is kiderül – rengeteg macska él az utcákon. Ami kint feltűnt, hogy sok helyen lehet kis tálkákat látni, benne száraz macskaeledellel, és a kóbor cicák sem néznek ki hajléktalan koszfészkeknek, kifejezetten jó szőrben volt mind. Ráadásul a legtöbb barátságos, kedves, simogatható, dörgölőző példány. És tényleg mindenhol ott vannak, utcákon, ablakban, földalattinál, üzletekben, éttermek asztalai alatt, a piacokon, még a Hagia Sofiában is találkoztam egy példánnyal. (Volt nálam kézfertőtlenítő és nem féltem használni...)
A csodálatos felvételeken izgalmas perspektívából tárul elénk Isztambul, szinte úgy éreztem, újra ott vagyok. A film nem csupán a hét főszereplő, különböző személyiségű cicát (Simlis, Szerető, Pszichopata, Bulikirálynő, Játékos, Vadász és Úriember) és életüket mutatja be, tele van érzelmekkel: szívet melengető volt számomra még a hideg török férfiak hangjában is érezni a végtelen szeretetet, ahogy a macskáikról beszéltek – ahogy elmesélték, hogyan változtatta meg az állat az életüket.
Az egyik férfinak például évekkel azelőtt idegösszeroppanása volt, az életét kilátástalannak érezte, nem beszélt, nem mosolygott. Aztán rátalált a macskákra, és azóta minden nap végigsétál a parton, hogy élelmet vigyen nekik. Gondoskodik róluk. Ez tölti ki az életét. Minden macskát ismer, emlékszik a teljes családfára, hogy melyik macska melyiknek a rokona, ezt meg is osztja a nézőkkel. Megtanulta általuk, hogy mi a szeretet és a kötődés. Mosolyog. Én is. Végig a film alatt, ahogy különböző élettörténetek bontakoznak ki, és szemünk elé tárul, hogy a a különböző személyiségű macskák mit jelentenek a helyiek életében.
Nem volt rövid a film, de én még tudtam volna nézni órákig… Már csak azért is, mert hiányoltam a kedvenc helyemet, a bevásárlóutcáról nyíló lezárt, félig elhagyatott udvart, ahol több mint hatvan macska élt. Sok turista fotózta a négylábúakat a kapun keresztül. Amikor három éve ott jártunk, megismerkedtünk az ott lakó idős hölggyel, aki megengedte, hogy testközelből figyelhessük és dögönyözhessük meg a macskákat. Akár ő is elmesélhette volna a kamerának a történetét, amit akkor velünk osztott meg, bár elképzelhető, hogy a film forgatásakor már nem volt meg a macskás udvar: a Google Mapsen rákerestem, a ház felújítás alatt volt 2015-ben. Fogalmam nincs, mi lett a macskakolóniával…
Szerepelt viszont a dokufilmben Fahéj (mi kereszteltük így el), aki a földalatti kijáratánál ült az ablakban – őt élőben is sokszor simogattam meg, még a könnyem is kicsordult, ahogy megláttam a mozivásznon! Pont ugyanott ücsörgött, ahol mi is láttuk.
Megfogadtam, hogy elviszem a gyerekeket is a filmre - a középső lányomat biztosan. Ő volt velünk Isztambulban, számára is rengeteg dolog lesz ismerős, és ő is bolondul a macskákért. Az Isztambul macskáit olvasni nem igazán tudó kicsiknek is merem ajánlani, amennyiben szeretik a négylábú, szőrös dorombológépeket – csak ne számítsanak pörgős, cselekményes filmre. „Babaszőrös” kismacskákra, játszó kölykökre, dörgölőző, nyávogó, hízelgő cicákra viszont minden mennyiségben. És ők is látni fogják, mit jelentenek sok embernek a macskák.
„Azt mondják, a macskák tudatában vannak Isten létezésének, míg a kutyák nem. A kutyák azt hiszik, az ember az isten, de a macskák nem. A macskák tudják, hogy az emberek csak Isten akaratának közvetítői. Nem hálátlanok – csak bölcsek.”
A délután méltó lezárásaként a film után egy török étteremben ettünk – én pedig elkezdtem nagyon vágyni rá, hogy újra lássam élőben Isztambult és a macskáit. Muszáj megnéznem, ott ül-e még Fahéj a földalatti kijáratánál az ablakban, szeretném még egyszer megsimogatni selymes bundáját. Meg az összes kóbor cicáét. És meg kell tudnom azt is, mi lett a sétálóutcai macskákkal...
A filmet itt tudjátok megnézni, premier előtt.
Tünde
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?