Kutya és kisbaba? A legjobb móka lehet, de azért készülni kell rá - pár ötlet, amivel segíthetsz a kutyának felkészülni a változásra
Persze, hogy a legjobbat szeretnénk a kutyánknak, ezért fontos felkészülni arra a baba születésekor, hogy a kutyánk számára is a lehető leggördülékenyebben történjen az új családtag érkezése.
Nem mindig szentelünk ennek túl nagy figyelmet, pedig fontos szempont ez is. A szülőknek bőven van ideje felkészülni a baba érkezésére, de a kutyák előre csak egy meghatározhatatlan változást érzékelnek mindebből a folyamatból. Számukra egyik napról a másikra jelenik meg az új lakótárs, aki aztán át is veszi az összes figyelmet, különösen az első időszakban. A kisbabák egy sor újdonságot hoznak magukkal a családba: hangos és szokatlan hangokat, ismeretlen szagokat és potenciálisan sok látogatót is. Ezt az új helyzetet, új felállást a kutyáknak is meg kell szokniuk, a gazdiknak pedig felelőssége, hogy segítse a kutyája alkalmazkodását a radikális és hirtelen változásokhoz.
A kutyák egyik legfontosabb paramétere az, hogy rutinok és rituálék mentén élik az életüket a családdal, vagyis mindennek megszokott rendje és ideje van, amit fenekestül felborít egy újszülött kisbaba érkezése. Ha kutyáink nincsenek alaposan felkészítve a változásokra, amelyeket egy kisbaba érkezése hozhat, egy idő után stresszessé, nyugtalanná, szófogadatlanná válhatnak, hiszen egy új családtag egyet jelenthet számukra azzal, hogy ők már háttérbe szorulnak, kevesebb figyelmet kapnak, mint amit addig megszoktak. Természetes velejárója az új családtag érkezésének, hogy a kutyáknak több időt kell egyedül tölteniük, nem sikerülhet mindig a megszokott időben sétálni, illetve esetleg nem mehetnek be olyan helyiségekbe az otthonukban, ahova korábban igen, és ez zavart kelthet bennük
A kutya szoktatása esetében mindezzel ne várjunk a baba érkezéséig. A baba születését megelőző hónapokban már fokozatosan helyezzünk el az otthonunkban olyan felszereléseket, amik a kisbabához lesznek köthetőek, mint például az etetőszék, a különböző zajokat kibocsátó játékok, csörgők, járóka, babakocsi, plüss játékok, ruhácskák. Így a kutyánknak elegendő ideje lesz hozzászokni az apróbb változásokhoz, új tárgyakhoz a lakásban.
A lépésről lépésre való új berendezkedésben fontos az is, hogy kutyáink mindig hozzáférhessenek és megszagolhassák a kisbabához köthető tárgyakat, mégpedig úgy, ahogy ők akarják. Hagyjuk, hogy a saját tempójukban vizsgálódjanak, és így pozitív asszociációként épüljenek be nekik az új tárgyak, eszközök. Egy kis jutalomfalat, vagy finomság extra megerősítés lehet, miközben megmutatjuk nekik az új játékokat, a járókát, a babaágyat, vagy a babakocsit.
A babahangok hangszínük és szokatlanságuk miatt szinte sokkolóak lehetnek a kutyáink számára, ezért a legjobb, ha már a születés előtt fokozatosan megismertetjük őket a különböző hangokkal, amik várhatóak a szülés után. Ha nincs kéznél élő kisbaba, akkor keressünk nyugodtan olyan videókat, filmeket, amelyekben a babasírás, visítás, gügyögés hallható és játsszuk le nekik többször is ezeket a szülésig, hogy a kutyáink ne az első átsírt éjszaka közben stresszeljenek az asztal alatt.
Általános szabály, hogy ne presszionáljuk a kutyáinkat, hanem fokozatosan vezessük be ezeket az új ingereket, és hagyjuk, hogy ők a saját tempójukban mérjék fel a terepet.
A gondos felkészülést követően elérkezünk odáig, hogy a kisbabánk tényleg megérkezik, tehát át kell váltani éles üzemre és a korábban csak imitált változásokat átültetni a mindennapokba. A fő szabály itt is a fokozatosság, azaz tudatosan kapjon picivel kevesebb figyelmet a kutya a mindennapi rutinok során, és hagyjuk, hogy a maga módján és temperamentumával ismerkedjen a kisbabával. Ha nem akar vele egyelőre ismerkedni, akkor se erőltessük, ha pedig túlzásba viszi a baba iránti rajongását, akkor is csak finoman és fokozatosan törjük le a lelkesedését, ne kiabáljunk rá, amikor a babához közel megy, nem lökdössük ki, ne zárjuk ki, hadd legyen megfigyelője a változásoknak, hogy megfelelően tudja adaptálni azokat.
A legtöbb kutya nagyon boldog és gyengéd a kisbabával, hagyjuk azt is neki, hogy védelmezze, vigyázza az újszülöttet, persze nem azon az áron, hogy a baba látogatóival goromba legyen, itt is egyensúly és fokozatosság kérdése az egész.
Fontos az is, hogy mi szülők ne idegeskedjük túl ezt a kérdést, bízzunk a kutyánkban, aki nagyon fogja szeretni új kis barátját, és az is bizonyos, hogy ez kölcsönös lesz. Már a várandósság alatt ajánlott a cuki kutyás-gyerekes videók mennyiségi korlát nélkül való megtekintése.
A tanácsokban a Szereszetter Fajtamentés munkatársai segítettek
nagyszilvi