Szemölcs, magzat és az önrendelkezés – abortusztörvény a tervezett új alkotmány tükrében
Mint arról már korábban írtunk, az eddigieknél szigorúbban védené a magzati életet a készülő alkotmány tervezete, azáltal, hogy alkotmányos szintre emelnék a magzat fogalmát.
photo © 2007 monica king | more info (via: Wylio)
Az alkotmányt előkészítő bizottság elnöke a közelmúltban azt nyilatkozta, hogy erre szükség van, hogy ne lehessen „szemölcsként” tekinteni a magzatokra. Salamon László szerint nem jelentene teljes abortusztilalmat, ha az új alkotmányba bekerülne az emberi élet fogantatással kezdődő védelme. Az azonban a politikus szerint „kétségtelen, hogy (...) a magzati élet feletti döntés a továbbiakban megszűnne puszta önrendelkezési kérdés lenni”.
Gulyás Gergely kormánypárti politikus ugyanakkor korábban azt mondta: az emberi élet fogantatástól számított védelmének alkotmányba emelése nem jelenti a magzatvédelmi törvény módosítását, vagyis az abortusz tilalmát. Szerinte ez csak egy dogmatikai vita része, amelyből egyáltalán nem következik az abortusztörvény szigorítása.
- Ha ezt a jogot korlátlanul kiterjesztjük a magzatokra is, akkor nemhogy az abortusz, de a 72 órával az aktus után bevehető fogamzásgátló tabletta alkalmazása is tilos lenne. Ez pedig nyilvánvaló képtelenség - mondta. Ez ugyanis azt jelentené, hogy abortuszra csak egyetlen esetben, az anya életének védelmében kerülhetne sor. Ezt azonban, hangsúlyozta Gulyás Gergely, sem a Fidesz, sem a KDNP nem akarja.
A Fidesz azt javasolja, hogy az új alaptörvény rögzítse: az államnak a fogantatástól kezdve kötelessége védeni a magzatot.
- Ez azt jelentheti, hogy a terhesség-megszakítást megelőzheti egy olyan eljárás, melyben újabb lelki sebek okozása nélkül (?!) jobban megismertetik a nőkkel döntésük súlyát - magyarázza. Ennek kidolgozásához pszichológusok és egyházi szakemberek (?!) segítségét is igénybe vennék.
Korábban több politikai és civil szerveződés is jelezte, hogy tiltakoznak az alkotmány tervezett módosítása ellen, amely az abortusz ügyében megfosztaná az anyákat a választás jogától. A TASZ szerint nincs szükség arra, hogy a jelenleginél jobban megismertessék a nőkkel a döntésük súlyát.
- Most is benne van a törvényben, hogy két konzultáción kell részt venniük az abortusz előtt, ahol tájékoztatják őket egyebek mellett az örökbe adás lehetőségéről. Sőt az is szerepel a törvényben, hogy ha lehetséges, az apa is vegyen részt a beszélgetésen - mondják. További nyomást gyakorolni a nőkre szerintük felesleges.
- Az államnak nem feladata a művi terhesség-megszakítás erkölcsi megítélése. De ellenőrizheti például a családvédelmi szolgálatokat, hogy megfelelő-e az abortuszra jelentkezőknek nyújtott tanácsadás minősége - hangsúlyozza.
Szakértők szerint figyelembe kell venni, hogy az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint, ahol illegális vagy nagyon szigorú feltételekhez kötött az abortusz, ott jelentősen nő az illegális terhesség-megszakítások száma. Ez pedig komolyan veszélyezteti a nők egészségét.
Ha visszacsúszunk a múltba, és újra abortuszbizottságok döntenek majd rólunk (persze szigorúan erkölcsi alapon), hová vezetne? A gyermekszegénység növelése a cél? Az abortuszturizmus felvirágoztatása?
Jellemző persze, hogy szokás szerint férfiak nyilatkoznak az ügyben. Nem tartanám elvetemült ötlenek, ha egy ilyen kérdésben csak nők dönthetnének a szabályozásról. Persze a kezem a biliben, vajon a ma politikusnői, hányan lehetnek? Itt mondhatnám, hogy a női kvóta milyen jó lenne. Jó lenne, de nincs.
Amikor azt mondják bölcs politikusaink: „ne lehessen szemölcsként tekinteni a magzatokra”. vajon belegondolnak-e, hogy eközben a nőkre gyerekként tekintenek, akinek meg kell mondani, mit tehet magával, más esetben szülőautomatára, akinek az az egyetlen funkciója az életben, hogy szüljön, megint más esetben mint tulajdonra, az állam tulajdonára. – fogalmazta meg Karafiáth Orsolya.
Szemölcsként tekintenek-e a magzatra, akiknek a szívük vérzik, de meghozzák a súlyos döntést az abortusz mellett? Aligha. Kitenni őket egy megalázó procedúrának, hogy „jobban megismerjék döntésük súlyát”… Politikusaink inkább forszírozhatnák a fogamzásgátló módszerek elterjesztését, szociálisan rászorulóknak ingyenessé és elérhetővé tételét. Az örökbefogadási procedúra könnyítését. Szerintem.
Forrás:
Népszabadság
Hírszerző
Center