A tavasz az állatvilágban szokásosan a párosodás ideje. Ha kinyitjuk éjjel az ablakot (még ne tegyük, hideg van….) akkor lassan meghalljuk a párzásra készülő macskák nyervogását. Úgy tűnik, még mindig kevesen tudják, hogy lehetne értük többet is tenni, mint hogy papucsot vágunk hozzájuk.
Mert ugye ha nem teszünk, annak a macskáknál is következménye lesz. Ma is emlékszem arra az idős rokonra, aki kertjébe kóboroltakat hagyta vég nélkül szaporodni, míg lettek vagy tíz-tizenhárman. Szegény néni abszolút állatbarátnak tartotta magát, szerény nyugdíjából tejbegrízt (!) főzött nekik (sajna a macska egy húsevő ragadozó), és mivel az állatorvos sem két fillér, ráadásul „ki tudja, miket olt azokba a szegény párákba”-mondogatta, így hamarosan valami vész támadta meg a macskaseregletet, pár hónap alatt a tizenegyből kettő maradt. Ám a folyamat fordítva is épp ilyen gyors lehet: hónapok alatt két macskából tizenegy vagy több. A macska irtó szapora állat, évente kétszer is kölykezhet négyet-ötöt. Ennyit képtelenség elajándékozni, márpedig most nem a tenyésztők kenneleiről, hanem az utcamacskákról, kertek hátsó végében osonókról van szó.
Kevés a tudatos gazda
Magyarországon a kóbor macskák száma napjainkban közel kétmillióra tehető, a gazdik viszont még mindig nem látják be, hogy a felesleges szaporulat megelőzéséért ők is tehetnek. A Friskies Macskamonitor a párzási szezon elején hívná fel a figyelmet az ivartalanítás fontosságára, szakembereket és „híres macskakedvelőket” kérdezett meg: mit tehet egy tudatos macskatulajdonos a tavaszi zsongás kezdetén?
Megbecsülni a Magyarországon élő macskák számát szinte lehetetlen, hiszen rengeteg állat él az utcán, elhagyatott házakban, ráadásul néhány gazdi hordja csak oltásra kedvencét, és csekély az ivartalanított cicák száma is. Kevés a tudatos macskatartó, ez a műtétre regisztrált macskák számából is kitűnik. „Míg az Egyesült Államokban élő cicák 88%-a, a nyugat-európaiak mintegy 74%-a ivartalanított, addig hazánkban ez a szám csak 20-25%-ra tehető.” – mondja el dr. Bánfi András, állatorvos. (pedig a déli országok - olaszok, görögök - sovány, kóbor macskaseregleteihez képest a mieink még nincsenek is olyan sokan)
Március egyértelműen a párzás hónapja, ilyenkor dől el, ki a legerősebb kandúr a környéken. A párzási időszak veszélyeket is rejt: kisebb-nagyobb sérülések mindig előfordulnak a verekedéseknél. Ekkor terjednek a legveszélyesebb macskabetegségek is, melyeket az ivartalanított cicák nagyobb valószínűséggel kerülnek el. A beavatkozással így nemcsak a nem kívánt almokat lehet megelőzni, hanem számos sérülést és fertőzést is. Egy kerti macska secperc és észrevétlenül eshet ráadásul teherbe: talán két napig láttuk, hogy valami kandúr kerülgeti a három hónappal azelőtt még nyiszlett kölyöknek számító Gömbölyeget, nem sokkal utána elvittük a kisállat-klinikára, ahol Orsi, az állatorvos szomorúan állapította meg, elkéstünk, az első alom kezdeményei már bizony ott figyeltek bent, sajnos csak a nagyobb beavatkozással-fájdalommal járó méhkivétel jöhetett szóba.
Fontos a táplálás
Az állatorvos szerint is tévhitek keringenek a műtét kapcsán, gyakran hiszik azt a gazdák, hogy kedvencük lusta, kedvetlen és kövér lesz. „Tény, hogy az ivartalanított macskák hajlamosabbak az elhízásra, ezért érdemes olyan táplálékot választanunk, amelynek fehérje és zsírtartalma megfelelő arányú” - tanácsolja dr. Bánfi.
A műtéten átesett cicáknál előfordulhatnak húgyúti betegségek is, ezek vitaminokkal és ásványi anyagokkal ellensúlyozhatóak. Már létezik Magyarországon is olyan eledel, amely összetételében alkalmazkodik a sterilizált cicák igényeihez. „Az ivartalanított macskák általában egészségesebbek, kiegyensúlyozottabbak, így tovább szereznek örömöt nekünk és családunknak" – teszi hozzá a szakértő.
Az ivartalanított macskák hajlamosabbak az elhízásra és a húgyúti betegségekre, de a megfelelő eledel kiválasztásával segíthetünk ezen problémák kialakulásának a megelőzésében. A „Sterile Cats” felirat nyomravezethető lehet a macskakonzerven.
Lakatos Gabriella, az ELTE Etológia Tanszék munkatársa szerint megkönnyíti az együttélést, ha egy macska átesik a műtéten. „Sokan gondolják, hogy a műtéttel eltűnik az állatból a kalandvágy, a vadászösztön, de ez nem igaz. Bár az agresszió csillapodhat, megmarad a macskatermészet. Az Egyesült Államokban például vadon elő macskákat ivartalanítottak, majd visszaengedték őket természetes élőhelyükre, ahol folytathatták megszokott életüket, immár felesleges szaporulat nélkül.”
Vadon Jani - Class FM-es műsorvezető - Nyári Miklós nevű macskája is átesett egy ilyen beavatkozáson:
„Ha több lenne a felelősségteljesen gondolkodó állattartó, nekem most nem biztos, hogy lenne macskám. Nyári Miklóst néhány hetes korában egy szelektív hulladékgyűjtő mellett találtuk. Természetesen ivartalaníttattam, mivel nem szeretném, ha az ő utódai is egy kukában vagy egy menhelyen végeznék. Én igyekszem komolyan venni 'A kis herceg' egyik legfontosabb üzenetét, hogy egyszer és mindenkorra felelősek vagyunk azért, amit megszelídítettünk.
A macskatartás nem csak a „cukiságokról” és a saját igényeinkről szól, hanem azokról a szempontokról is, amik kiegyensúlyozottabbá, boldogabbá teszik a kedvencünket, ezért igyekezzünk gondoskodni az egészségéről, a megfelelő táplálásáról, az ápolásáról, és a felesleges szaporulat elkerüléséről. Mert minél többet törődünk velük, annál tovább leljük bennük örömünket.”
Budapesten és vidéken is volt korábban olyan alapítvány, amelynek segítségével kóbor macskákat is ivartalaníthattunk anélkül, hogy a gatyánk is rámenne, talán újraindulnak ezek a jó kezdeményezések. Persze egy régóta utcán élő macskát sok esetben nem könnyű befogni, de ha elkaptuk, akkor már nyert ügyünk van. Az elkábított állatra egy darabig ügyelni kell, biztonságos helyen tartan a műtét után, de meglepően hamar felépülnek. Megfelelő életmóddal rengőhájú dög se lesz belőlük, viszont nem kell minden nyár elején azon törni a fejünket, hogy ki a búsra sózzunk rá négy darab édidbédi hathetes kismacskát, akik épp most amortizálják le a nappalinkat.
Ez a zenés angol videó is a kutyák-macskák örökbefogadásának és ivartalanításának fontosságáról szól. Ha pedig nem párzanak, akkor talán papucsot sem kell hozzájuk vágnunk az éjjeli macskazene miatt.
Vakmacska
Forrás: Friskies (a képek is tőlük), állatvédő alapítványi honlapok, a teljesség igénye nélkül:
http://www.befogadlak.hu/page.php?50
http://www.allatbarat.com/ivartalanitas/44
http://cirmoscica.netau.net/felelos.html
http://www.macskavilag.com/rolunk
http://www.kisalfold.hu/mosonmagyarovari_hirek/ivartalanitas_alapitvanyi_segitseggel/2142246/