Folytatva a múltkor megkezdett irányvonalat, ismét igazi tavaszi ételek következnek, melyek főszereplője a spárga és a tojás. Ez a két elem nagyon gyakran fordul elő együtt, felhasználásukkal gyors és könnyű ételeket főzhetünk egyszerűen.
A spárga – más néven csirág, nyúlárnyék - magas rost-, és víz-, de alacsony kalóriatartalmú zöldség, gazdag A, B, C és E-vitaminban, folsavban, ásványi anyagban és nyomelemekben is bővelkedik. Gyógyhatásait évszázadok óta ismerik, vízhajtásra, vesekő ellen használják. Egyetlen mellékhatása, hogy a vizelet kifejezetten erős szagú lesz tőle, ennek okára azonban még nem derült fény.
A fehér spárga szívósabb, mint a zöld, ezért azt mindig meghámozom, a zöldspárga esetén azonban ez nem mindig szükséges. A sípok aljáról a fás részt le kell vágni, mert nem igazán alkalmas fogyasztásra, sőt, kesernyés is lehet (zöldségalaplébe esetleg belefőzhető). Azt szokták mondani, hogy ha eltörjük, pont a fás és a zsenge rész határán törik el. Legzsengébb része a spárgacsúcs, amit gyakran csak a főzés végén, később tesznek az ételbe, mert hamarabb puhul, mint a spárga többi része.
Az egyik legfinomabb tavaszi primőr zöldség, melynek termesztése egyre elterjedtebb hazánkban is, érdemes fogyasztani ilyenkor, mert a konzerv formában árusított spárgának gyakorlatilag semmi köze nincs a friss tavaszi spárgához.
Spárga hollandi mártással
Világszerte elterjedt és közkedvelt előétel vagy nagyon könnyű főétel, melynél a spárga ízét a tojássárgából és vajból álló mártás hozza ki. Én csak a mártás receptjét fogom közreadni, hozzá főtt vagy sült formában fogyasszuk a spárgasípokat.
Hozzávalók
- 10 dkg vaj
- 2 nagy tojás sárgája
- 2 evőkanál víz
- citromlé
- só, frissen őrölt bors
- zöldfűszer (petrezselyem, snidling, vagy ami tetszik, el is hagyható)
Egy kisebb edényben vizet forralok, és keresek egy keverőtálat, amelyik pont ráillik, mert ez a mártás vízfürdőn készül. A vajat megolvasztom. A forró víz alatt takarékra állítom a lángot, és keverőtálban a tojássárgákat a vízzel keverni kezdem a gőz fölött. Ha habos, az olvasztott vajat fokozatosan belekeverem, úgy, mintha majonézt készítenék. Ha esetleg közben túlforrósodna, a tálat leveszem a vízfürdőről, amíg visszahűl. A keverést addig folytatom, amíg az összes vaj belekerül és sűrűn folyós mártássá elegyedik. A végén sóval borssal, citromlével ízesítem, és hozzáadom a zöldfűszert is. A főtt/sült spárgával tálalom, igazán csak frissen jó.
Sült spárga a mártás mellé (4 főre)
Ezt a receptet egy német főzőműsorban láttam, nagyon ötletes és gyors elkészítési módja a spárgának. Általában fehér változattal készül, de szerintem vastagabb zöldspárgával is működik.
Hozzávalók
- Személyenként 5-6 vastag fehér spárgasíp
- sütőpapír
- 5 dkg olvasztott vaj
- kevés só és cukor
- 1 deci fehérbor (elhagyható)
A sütőt 200 fokra előmelegítem. A sütőpapírból letépek egy akkora darabot, amibe az 5-6 szál spárgát be tudom csomagolni. A papírt olvasztott vajjal bekenem, ráfektetem a megtisztított zöldséget, megszórom kevés sóval és cukorral, meglocsolom 1-2 evőkanál borral. A papírt ráhajtom, az oldalaknál feltekerem, gemkapoccsal megtűzöm. Négy ilyen csomagot készítek, majd ezeket sütőlemezen 10 perc alatt megsütöm az előmelegített sütőben. A csomagokat a vendégek nyitják fel tányérjukon, és hollandi mártás kíséretében fogyasztják el a spárgát.
A csomagkészítés ezen a linken jól követhető.
Ültetett tojás spárgával
Kényszer szülte gyors vacsora volt ez nálunk a héten, de a férjemmel nagyon kedveltük. Előnye, hogy olyan hozzávalókból készül, amelyek nagyrésze mindig van otthon (legalábbis nálunk).
Hozzávalók
- 50 dkg zöld spárga
- fejenként 2-3 db tojás (éhségtől függően)
- fejenként 2-3 szelet húsos bacon vagy sonka
- 1-1,5 dl tejszín
- 3 dkg vaj
- 5 dkg reszelt sajt
- só, frissen őrölt bors
- csipet cukor
A sütőt 200 fokra előmelegítem, vízforralóban 1-1,5 liter vizet forralok. A már forró vizet lábosba öntöm, ízesítem kevés sóval és cukorral (esetleg pár csepp citromlével is), és a megtisztított spárgát 4-5 percig főzöm benne. Leszűröm, majd egy vajjal kikent, szalonna/sonkaszeletekkel kibélelt tűzálló tálba terítem. Rálocsolom a tejszín felét, sózom, borsozom, ráütöm egyenként a tojásokat, melyek sárgáját szintén picit sózom, és ráöntöm egyenletesen a maradék tejszínt. Megszórom a sajttal és addig sütöm, amíg a tojás fehérje már megszilárdul, de a sárgája még lágy. Paradicsommal és jó kenyérrel tálalom.
Spárgás lepény (Good Food recept)
Könnyű ebéd vagy vacsora, mely hamar elkészül és vegák is ehetik. Friss citromos-olajos zöldsalátát kínálok mellé.
Hozzávalók egy 22 cm átmérőjű piteformához
A tésztához
- 15 dkg liszt
- 9 dkg hideg vaj
- 9 dkg finomra reszelt kemény sajt (cheddar, parmezán stb.)
A töltelékhez
- 5 tojás
- 175 ml tej
- 10 dkg reszelt kemény sajt
- 30 dkg zöld spárga tisztán mérve
A tésztához valókat összegyúrom, mintha pitetésztát készítenék, majd 20 percre fóliába csomagolva a hűtőbe teszem. A sütőt 180 fokra előmelegítem. A lehűlt tésztával kibélelem a formát, sütőpapírt teszek rá, majd babot/lencsét/rizst szórok rá, hogy ne púposodjon fel (ezt hívják vaksütésnek) és 15 percig sütöm. Ezután leveszem a sütőpapírt róla a nehezékkel együtt, és még tíz percig sütöm.
Amig a tészta sül, feltöröm és felverem a tojásokat a tejjel. A spárgaszálakat először hosszában elfelezem, majd kisebb darabokra vágom. A tojásos tejbe beleteszem a reszelt sajtot, a zöldséget, ráöntöm a tésztára és kb. fél óra alatt megsütöm a lepényt. Annyi idő kell, amíg a tojásos keverék megszilárdul. Langyosan tálalom, de hidegen is jó.
Zsuzsi főz
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán. Tetszik?