Az év utolsó posztjában természetesen a szilveszteri bulikról, és az évzáráshoz kapcsolható ételekről lesz szó.

Az már szinte közhely, hogy ekkortájt malacot, disznót kell enni, mert az kitúrja a szerencsét, szemben a kerülendő szárnyassal, ami elkaparja, illetve elrepíti azt. Emellett bizonyos vidékeken a halat is szerencsehozó ételnek tartják, hiszen a pikkelyek a sok pénzt, gazdagságot jelképezik, ugyanakkor más tájegységekben a halfogyasztás kerülendő, nehogy elússzon az ember szerencséje. Szokás egyébként minden olyasmit fogyasztani, ami apró szemű, és sok kell belőle, ilyen a mák, a rizs, szemes termények, hüvelyesek, ezek szintén a bőségre utalnak. Nagyon népszerűek ilyenkor a nehezebb egytálételek, melyek általában savanyú káposztából és valamilyen füstölt, és/vagy egyéb húsféléből állnak, például székelykáposzta, korhelyleves, káposztás paszuly, töltött káposzta és még sorolhatnám. A sültek közül a malac, illetve bőrös sertéshúsok kerülnek leggyakrabban az asztalra.

Most igyekeztem a hagyományoktól elrugaszkodni, és gyorsan összedobható „partifalatokat” ajánlani, de azért az egyik kedves kommentelő kérésére a lencseleves receptjét is leírom.

Lencseleves

Hozzávalók

50 dkg lencse
3-4 sárgarépa
2 fehérrépa
negyednyi zellergumó
egy nagyobb hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
8 dkg füstölt szalonna
8-10 szem egész feketebors
egy csapott evőkanál pirospaprika
babérlevél
2 dl tejföl
1-2 evőkanál mustár
egy mokkáskanál reszelt ciromhéj
2-3 db bőrös virsli

A lencsét előző este beáztatom. A hagymát, fokhagymát, leveszöldséget megtisztítom, felkarikázom, illetve kisebb kockákra vágom. A szalonnát felkockázom, sütni kezdem. A zsírján üvegesre párolom a felaprított hagymát is, rádobom a zöldséget és 2-3 percig pirítom. Rászórom a paprikát, felöntöm 2,5-3 liter vízzel (füstölt hús levével), hozzáadom az áztatóvíztől lecsepegtetett lencsét, a borsot, babérlevelet, a megtisztított, egészben hagyott fokhagymagerezdeket, sózom és kis lángon addig főzöm, amíg minden meg nem puhul. Ekkor szűrőkanállal a lencse felét kevés lével kihalászom és turmixolom, majd a fazékba visszaöntöm, ezzel sűrítve a levest (aki hagyományosan szeretné, lisztes tejföllel sűrítsen). A tejfölt egy merőkanál meleg levesben elkeverem, hozzáadom a mustárt, citromhéjat és a fazékba öntöm. Ekkor megy bele a felkarikázott virsli is, amivel készre főzöm a levest. Kenyérrel tálalom, lehet tenni még rá a tányéron tejfölt.

Hidegbüfé szilveszterre

Ennek a legnagyobb előnye, hogy minden előre elkészíthető, nem kell melegítgetni, tálalni, elég mindent kipakolni egy nagy asztalra, ahonnan a vendégsereg azt szed a tányérjára, ami az ízlésének megfelel.

Érdemes egy-kétféle hideg sültet, két-háromféle salátát készíteni, ez utóbbiak közt legyen sima ecetes, illetve olajos-citromos, és egy majonézes vagy joghurtos öntettel tálalt verzió is, hogy mindenki találjon kedvére valót.

Jól jönnek ilyenkor a hideg szendvicsrevalók, kencék, mártások is, amelyeket kenyérre, pitára, tortillára, pirítósra kenve, vagy  chipssel, zöldséghasábokkal lehet elfogyasztani. Ezek mellé tegyünk még az asztalra szeletelt sajtot, friss zöldséget is, és persze nem maradhatnak el a sós rágcsálnivalók, kekszek, pogácsák.

Hideg pácolt szűzérme (Nigella Lawson receptje)

Hozzávalók

2 vékonyabb szűzpecsenye
2.5 dl olívaolaj+ még 2 evőkanál
fél citrom leve és reszelt héja
3-4 ág rozmaring
4 gerezd fokhagyma
csipetnyi szárított kakukkfű
só, frissen őrölt feketebors

A szűzpecsenyét 2.5 cm-s érmékre vágom, tenyérrel kissé meglapogatom. Sóval és frissen őrölt borssal meghintem, majd a 2 evőkanál felforrósított olívaolajon nagy lánggal mindkét oldalukat pirosra sütöm. Utána mérsékelem a lángot, ráteszek egy fedőt, és addig sütöm, amíg teljesen átsülnek (6-7 perc) . A megsült szeleteket egy akkora lapos kerámiatálba teszem, amiben egy rétegben elférnek, és leöntöm a maradék olajjal. A rozmaringágakról lehúzom a tűlevélkéket és felaprítom, a fokhagymát is apróra vágom. A fűszerekkel egyenletesen meghintem a szűzérméket, megszórom a citromhéjjal, majd ráfacsarom a citrom levét. A tálat lefedem alufóliával és ha nincs túl meleg, szobahőmérsékleten, ellenkező esetben a hűtőben pihentetem egy éjjelen át.
Ha enni akarunk, a szeleteket ferdén hosszúkás csíkokra vágom és saláta meg valamilyen mártás kíséretében tálalom.

A pácolás előtt kissé keménynek tűnő, teljesen átsütött hús a fűszeres olajban visszapuhul és nagyon aromás lesz. A pácba egy kevés balzsamecet is mehet, nem rontja el.

Töltött dagadó

Hozzávalók

egy töltésre alkalmas, felszúrt dagadó
5-6 főtt tojás
1 nyers tojás
egy közepes fej hagyma
egy zsemle, vagy egy szelet kenyér
egy nagy csokor petrezselyem
só, bors
olaj
kömény
kakukkfű

A zsemlét vagy kenyeret felkockázom (én házikenyeret használtam), és vízbe áztatom, majd kinyomkodom. A hagymát apróra vágom, a petrezselymet felaprítom. Kevés olajon megfonnyasztom a hagymát, hozzáadom a kinyomkodott kenyeret, és egy kicsit megpirítom. Rászórom a petrezselymet, keverek rajta egyet, hogy a hő hatására egy kicsit összeessen, majd hagyom langyosra hűlni. A főtt tojásokat apróbb kockákra vágom, hozzáadom a hagymás kenyeres masszát, elkeverem egy nyers tojással. Sóval, borssal ízesítem, habzsákba töltöm, és megtöltöm vele a húst. (A habzsákra nem teszek véget, így könnyebben kinyomható a massza.) A nyílást hústűvel összetűzöm, de össze is lehet varrni. A dagadót kívül sóval, kakukkfűvel és egész köménnyel bedörzsölöm, és kevés, jól felforrósított olajon elősütöm. Utána fóliával lefedem, kevés vizet öntök alá és kb. egy órát sütöm 170 fokos sütőben. Ezután 200 fokra emelem a hőmérsékletet, és a fóliát levéve pirosra sütöm a töltött húst. Ha melegen akarom tálalni, a felszeletelés előtt legalább 15 percig hagyom pihenni a húst, hogy a töltelék ne essen szét. Ha hidegen esszük, a zsírjából kivéve jól behűtöm és salátákkal tálalom.

Kedvenc salátám

Hozzávalók

fél fej római saláta
két érett avokádó
két salátacukkini
két deci tejföl
egy evőkanál majonéz
só, bors

A salátát leveleire szedem, megmosom, jól lecsöpögtetem, hagyom megszáradni.

A majonézt a tejföllel, sóval, borssal kikeverem. A cukkinit hosszában negyedelem, majd felkockázom. Az avokádót megpucolom, magját kiveszem, a húsát kisebb darabokra vágom. A salátát falatnyi darabokra metélem, és a többi hozzávalóval együtt a tejfölös mártásba forgatom. Az egészet egy-két órára behűtöm, tálalás előtt fél órát szobahőmérsékleten pihentetem. Grillezett húsok mellé tökéletes.

Bulgursaláta

Hozzávalók

40 dkg bulgur
egy csokor újhagyma
kis fej hagyma
4-5 paradicsom
20 dkg fetasajt
2 nagy csokor petrezselyem
só, olívaolaj
két citrom leve
őrölt római kömény

A bulgurt mély tálba öntöm 8 dl forró sós vízzel leöntöm és állni hagyom kb. fél órát. Ezalatt a vizet felszívja, de mégsem lesz ragacsos, pergős marad. Amíg a tört búza ázik, az újhagymát zöldjével együtt felkarikázom, a hagymát felaprítom, a paradicsomot és a fetát kisebb kockákra vágom, a petrezselymet pedig durvára aprítom. Mivel itt a petrezselymet salátaként alkalmazom, harapható darabokban kell maradnia.
Ha a bulgur felszívta a vizet, meglocsolom bőven olívaolajjal, ráfacsarom a citrom levét (ha kell, még fél citrom leve mehet rá ízlés szerint), sózom, megszórom a köménnyel és hozzáteszem a sajtot meg a feldarabolt zöldségféléket. Jól összeforgatom és legalább egy órát pihentetem a hűtőben. Tálalás előtt szobahőmérsékleten tartom legalább fél óráig, mert így az ízek érvényesülnek a legjobban. Végszükség esetén főtt tarhonyából is elő lehet állítani, csak ne főzzük teljesen puhára.

Zöldfűszeres boursin (sajtkrém)

Hozzávalók

15 dkg juhtúró
15 dkg krémsajt (ezúttal Philadelphia)
4 gerezd fokhagyma
pár levél bazsalikom
egy újhagyma
pár szál petrezselyem
olivaolaj vagy puha vaj
só, durvára őrölt bors

A juhtúrót kikeverem a krémsajttal, lágyítom pár csepp olivaolajjal. Az újhagymát zöldjével együtt felaprítom, összevágom a zöldfűszereket, és hozzáadom a keverékhez a zúzott fokhagymával együtt, megborsozom. Sózni csak akkor kell, ha a juhtúró nem elég sós.

Pár órára hagyom összeérni a hűtőben.

Ha vendégek jönnek, lehet a krémből golyókat csinálni és durvára tört borsba vagy zöldfűszerekbe forgatni.

Sültpaprikás diókrém

Hozzávalók

3 nagy piros kaliforniai paprika
2 dl dióbél
3 dl morzsa szikkadt kenyérből
3 gerezd fokhagyma
5 evőkanál olívaolaj
2 kiskanál római kömény frissen őrölve
egy citrom leve
egy kiskanál balzsamecet (elvileg ehelyett gránátalma-melasz kéne, de nincs)
egy kis szárított chilipaprika


A paprikákat tepsire teszem és előmelegített jó forró sütőben megsütöm, amíg a héjuk kissé megfeketedik, és a húsuk összeesik. Ezalatt a kenyérből aprítógéppel morzsát állítok elő, a diót száraz serpenyőben kicsit megpirítom és megőrlöm. Ha a paprika megsült, a héját lehúzom – jót tesz ilyenkor 10 perc pihenő nejlonzacskóban vagy nedves konyharuha alatt, mert a keletkező gőztől könnyebb hámozni. Innentől felgyorsulnak az események: a hámozott sült paprikát, a diót, a morzsát az olívaolajjal és a citrom levével turmixgép poharába teszem, ízesítem a chilivel, római köménnyel, ecettel, sóval, belereszelem a fokhagymákat, majd homogén állagúra pépesítem. Szobahőmérsékleten tálalom a már fent említett módokon.

Tökmagos pogácsa (a Pákosztos-blog receptje alapján)

Hozzávalók

egy kis pohár (15 deka) natúr joghurt
12,5 dkg juhtúró
1 dl tejszín
1 tojás
1 csomag szárazélesztő
35 dkg liszt
4 evőkanál tökmagolaj
10 dkg tökmag (natúr)
2 teáskanál só 

A hozzávalókból robotgép segítségével rugalmas (inkább puha) tésztát dagasztok, ezután kézzel beledolgozom a tökmagot. Langyos helyen duplájára kelesztem, majd lisztezett felületen ujjnyi vastagra nyújtom és pogácsaszaggatóval kiszaggatom. Felvert tojással megkenem, hagyom negyed órát pihenni (amíg a sütő bemelegszik) majd előmelegített 180 fokos sütőben aranybarnára sütöm. Nehéz megállni, hogy még melegen ne egye meg az egészet az ember. Kb. 24 darab lett belőle.

Ezúton szeretnék minden kedves olvasónak boldog és sikeres újévet kívánni, és persze továbbra is várom a kommenteket, témajavaslatokat.

Zsuzsi főz

További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán. Tetszik?