Erre a hétre spárgás recepteket hoztam, hiszen most kezdődik a szezonja. Aki még nem főzött vele, érdemes kipróbálnia, mert szerintem a legfinomabb zöldségek egyike, emellett számos jótékony hatása is van.
Két változatával lehet találkozni a piacokon, de valójában csak egyfajta spárga létezik. A föld alatti termesztéssel növekedő spárga a fehér, a föld feletti termesztésű pedig a zöldspárga, ezt kevesen tudják. A magam részéről a zöldspárgát vásárolom szívesebben.
Magas rost-, és víz-, de alacsony kalóriatartalmú zöldség, gazdag A, B, C és E-vitaminban, folsavban, ásványi anyagban és nyomelemekben is bővelkedik. Gyógyhatásait évszázadok óta ismerik, vízhajtásra, vesekő ellen használják. Egyetlen mellékhatása, hogy a vizelet kifejezetten erős szagú lesz tőle, ennek okára azonban még nem derült fény.
A fehér spárga szívósabb, mint a zöld, ezért azt mindig meghámozom, a zöldspárga esetén azonban ez nem mindig szükséges. A sípok aljáról a fás részt le kell vágni, mert nem igazán alkalmas fogyasztásra, sőt, kesernyés is lehet (zöldségalaplébe esetleg belefőzhető). Azt szokták mondani, hogy ha eltörjük, pont a fás és a zsenge rész határán törik el. Legzsengébb része a spárgacsúcs, amit gyakran csak a főzés végén, később tesznek az ételbe, mert hamarabb puhul, mint a spárga többi része.
Vásárlás után 2-3 napig vizes konyharuhába tekerve eláll a hűtő zöldségrekeszében, de tovább nem érdemes tartogatni.
Finom vajon párolva köretnek, megfőzve lágy tojásba mártogatva, vagy hollandi mártással, párolva omlettbe vagy palacsintába töltve, levesnek is, érdemes vele kísérletezni. Én legjobban petrezselyemmel, bazsalikommal, citrommal és egy lehelet cukorral fűszerezem a spárgás ételeket, nekem így ízlik a legjobban.
Spárgaleves
Hozzávalók
80 dkg spárga
egy csokor újhagyma (5 szál)
5 dkg vaj
2 dl tejszín/tejföl
egy csapott evőkanál liszt
só, bors
csipet cukor
A spárgát megtisztítom, azaz az alsó végéből kb. két centit – a fásabb, keményebb részt – levágok. Ha fehér spárgát veszünk, akkor a külső vékony héját a sípok teljes hosszában leszedem, a zöldspárgának azonban finomabb a héja, így azzal nem szoktam foglalkozni. A sípokat 2-3 centis darabokra vágom. A vajon megfuttatom a felkarikázott újhagymát, felengedem 1,2 liter vízzel. Sózom, borsozom, csipet cukrot adok hozzá, beledobom a spárgát és addig főzöm, amíg puha lesz. Ekkor szűrőkanállal kihalászom a léből a spárgadarabokat, a fejeket megtartom, a szárakat pedig a lével turmixolom. A liszttel elkevert tejszínnel finomítom, visszateszem a spárgafejeket és egy-két perc alatt készre főzöm. Vajas pirítóssal kínálom.
Tejszínes-sonkás sült spárga
Hozzávalók
50 dkg zöldspárga
10 cm-es póréhagyma
15 dkg sonka
3 dl tejszín
3 nagy evőkanál tejföl
egy gerezd fokhagyma
fél citrom reszelt héja
só, bors
frissen reszelt szerecsendió
6 dkg vaj
A tálaláshoz metélt (pappardelle vagy tagliatelle) tészta
A pórét felkarikázom és 2 dkg vajon kis lángon megfonnyasztom. Egy kisebb tepsit a maradék vajjal alaposan kikenek, a párolt hagymát beleterítem. A megtisztított spárgát 6-8 darabos kötegekbe csoportosítom, minden köteget körbetekerek egy szelet sonkával, majd a csokrokat a tepsibe fektetem. A tejszínt a tejföllel, a reszelt fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval kikeverem, a spárga tetejére öntöm. A tepsit fóliával letakarom, 170 fokra előmelegített sütőben negyed órát így párolom,utána leveszem a fóliát, és a spárga puhulásáig sütöm tovább (ne legyen vajpuha, úgy a legjobb, ha kicsit roppanós). Közben kifőzöm a tésztát. Ha a zöldség már megpuhult, a kötegeket tálra szedem, a tésztát a tepsiben keletkezett mártással jól összeforgatom, hozzáadom a citromhéjat, szükség szerint még sót. A spárgakötegeket a tésztára fektetem és még 2-3 percre visszatolom az ételt a sütőbe.
Spárgás-brokkolis tészta
Hozzávalók
50 dkg spárga
5 szál újhagyma
3-4 gerezd fokhagyma
20 dkg brokkoli
4 dl tejszín
6-8 levél bazsalikom
egy citrom reszelt héja
50 dkg durumtészta (fusili, penne)
Spárgás csirke
Hozzávalók
egy kilónyi csontos csirkehús vegyesen (vagy egy kisebb egész csirke)
liszt
2 deci tejszín
50 dkg spárga
só, citromlé
egy csokor petrezselyem
frissen reszelt szerecsendió
olaj
Az egész csirkét feldarabolom, sózom, lisztbe forgatom. A húsdarabokat kevés olajon egy magasabb falú serpenyőben elősütöm, amíg aranybarna színt kap, majd kevés vizet öntök hozzá és fedő alatt puhára párolom. Közben a spárgát megtisztítom, 2-3 centis darabokra vágom és sós-citromos, nagyon kevés cukorral ízesített vízben puhára főzöm, levét leszűröm.
A puha húsról leveszem a fedőt, zsírjára sütöm, hozzáöntöm a tejszínt, beleteszem a spárgát. Ízesítem kevés szerecsendióval, sóval, a felaprított petrezselyemmel és pár perc alatt összemelegítem. Párolt rizzsel tálalom.
Jó főzőcskézést a hétvégére és továbbra is várom a kommenteket, témajavaslatokat !
Zsuzsi főz
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán. Tetszik?