Igen, nyúlárnyékból, azaz spárgából. Most van szezonja, így érdemes főzni vele, már csak azért is, mert tápanyagban gazdag, de kalóriaszegény zöldségről van szó.
Már a római korban is ismert és kedvelt növény volt, gyógyhatását a kínai orvoslás is korán felfedezte, ezért kezdetben orvosságként fogyasztották, majd az idő előrehaladtával került előtérbe konyhai felhasználása.
A spárga gazdag folsavban, C-vitaminban és béta-karotinban. Természetes vízhajtó-méregtelenítő hatású, antioxidánst és a bélflóra baktériumainak táptalajt biztosító inulint is tartalmaz. Akár teaként is fogyasztható, ha egy nagy evőkanál felaprított spárgát egy csésze vízzel leforrázunk, majd tíz perc után megisszuk a levét.
Három változatban lehet vele találkozni a zöldségesnél: van a fehér spárga, a bíbor hegyű, ún. lila spárga és a zöldspárga. A fehér vagy lila változat a nemesebb, ízesebb fajta, viszont a zölddel sokkal egyszerűbb dolgozni és nem keserű, míg a fehérnél ez előfordulhat.
A spárga pucolása zöld spárga esetén lényegesen kevesebb munka: le kell törni a növény aljáról a fás részt (max 2-3 centi), utána pedig késsel a törzsén található pikkelyeket lehúzni (ez annyira egyébként nem létszükség). A fehér és lila spárga előkészítésekor a fás alsó részt le kell törni (ez általában 4-5 centi), majd a sípokat egyenként zöldséghámozóval körbeborotválni.
Ha a spárgát főzzük, érdemes odafigyelni arra, hogy a spárgafejek sokkal hamarabb puhulnak, mint a szár, ezért érdemes lábosban állítva főzni, úgy, hogy a fej kilógjon a vízből, és így csak gőzölődjön. Ha levesbe kerül, én a főzés vége előtt adom csak hozzá a fejeket, mert nem túl épületes látvány, amikor túlfő.
A spárgát legjobb egyszerűen elkészíteni: megfőzni vagy párolni, sütőpapírból hajtogatott tasakban vajjal, kevés borral megsütni. Kísérőnek, mártogatni tökéletes hozzá a hollandi vagy egyéb könnyű mártás, a lágy tojás, vagy csak szimplán az olvasztott vaj. Aki ennél többre vágyik, az válogasson az alábbi receptek közül.
Tavaszi spárgaleves
80 dkg zöldspárga
egy csokor újhagyma (5 szál)
5 dkg vaj
2 dl tejszín
egy csapott evőkanál liszt
só, bors
csipet cukor
A spárgát megtisztítom, azaz az alsó végéből kb. két centit – a fásabb, keményebb részt – levágok. Ha fehér spárgát veszünk, akkor a külső vékony héját a sípok teljes hosszában leszedem, a zöldspárgának azonban finomabb a héja, így azzal nem szoktam foglalkozni. A sípokat 2-3 centis darabokra vágom. A spárgafejeket félreteszem.
A vajon megfuttatom a felkarikázott újhagymát, felengedem 1,2 liter vízzel. Sózom, borsozom, csipet cukrot adok hozzá, beledobom a spárgaszárakat és addig főzöm, amíg puha lesz. A levest összeturmixolom, a liszttel elkevert tejszínnel finomítom, beleteszem a spárgafejeket és puhulásig főzöm. Vajas pirítóssal ettük. Fűszernek még lehet bele tenni kevés frissen reszelt szerecsendiót vagy pár csepp citromlét.
Gombás-spárgás köret
50 dkg gomba
50 dkg spárga
kakukkfű
petrezselyem
pár csepp olaj
citromlé
A gombát és a spárgát megtisztítom, a spárgát kb. 3 centis darabokra vágom, a gombát csak akkor vágom félbe, ha nagyok a fejek. Grillserpenyőben pár csepp olajat forrósítok, rádobom a zöldségeket, kevés sóval, kakukkfűvel ízesítem, és roppanósra sütögetem őket. Ha kész, meglocsolom pár csepp friss citromlével, megszórom petrezselyemmel. Langyosan tálalom.
Tejszínes-sonkás sült spárga tésztával
50 dkg zöldspárga
10 cm-es póréhagyma
15 dkg sonka
3 dl tejszín
3 nagy evőkanál tejföl
egy gerezd fokhagyma
fél citrom reszelt héja
só, bors
frissen reszelt szerecsendió
6 dkg vaj
A tálaláshoz metélt (pappardelle vagy tagliatelle) tészta (4 főre 40 dkg)
A pórét felkarikázom, és 2 dkg vajon kis lángon megfonnyasztom. Egy kisebb tepsit a maradék vajjal alaposan kikenek, a párolt hagymát beleterítem. A megtisztított spárgát 6-8 darabos kötegekbe csoportosítom, minden köteget körbetekerek egy szelet sonkával, majd a csokrokat a tepsibe fektetem. A tejszínt a tejföllel, a reszelt fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval kikeverem, a spárga tetejére öntöm. A tepsit fóliával letakarom, 170 fokra előmelegített sütőben negyed órát így párolom, utána leveszem a fóliát, és a spárga puhulásáig sütöm tovább (ne legyen vajpuha, úgy a legjobb, ha kicsit roppanós). Közben kifőzöm a tésztát. Ha a zöldség már megpuhult, a kötegeket tálra szedem, a tésztát a tepsiben keletkezett mártással jól összeforgatom, hozzáadom a citromhéjat, szükség szerint még sót. A spárgakötegeket a tésztára fektetem, és még 2-3 percre visszatolom az ételt a sütőbe.
Aki megteheti, vegyen vagy készítsen hozzá házi tojásos tésztát, azzal az igazi.
Jó főzőcskézést a hétvégére, és továbbra is várom a kommenteket, témajavaslatokat!
Zsuzsi főz