Igyekeztem gazdag, tartalmas, főétkezésnek is beillő leveseket, és ehhez passzoló édes második fogásokat választani. Most, hogy hidegebbre fordult az idő, én is jobban kívánom az ilyesmit, ráadásul a tartalmas, kiadós levesekkel spórolni is lehet, mert jó pár személyre/alkalomra elegendőek. A levesreceptek kb. 6 jó étvágyú főre szólnak, így kisebb étkű családok nyugodtan számoljanak azzal, hogy maradni fog belőlük, és a maradék jól fagyasztható.
Kapros húsgombócleves
Egyik kedvencem, bár tudom, a kapor miatt nem mindenkinek jön be. Erre az esetre javaslom petrezselyemmel vagy tárkonnyal helyettesíteni (bár én meg ezt utálom), biztos ezekkel is nagyon finom lehet. Ha soknak találjuk a húsgombóc masszáját, kigombócozva, kis adagokban fagyasztva későbbre is el lehet tenni.
Hozzávalók
A gombóchoz:
- 50 dkg darált sovány sertés vagy borjúhús
- egy zsemle
- tej
- 2 gerezd fokhagyma
- fél csokor petrezselyem
- egy tojás
- só, bors, pirospaprika
A leveshez:
- 3 kisebb sárgarépa
- 3 fehérrépa
- kis darab zeller
- egy kis fej hagyma
- húsleves/víz a felengedéshez
- 2 csokor kapor
- pirospaprika
- egy csapott evőkanál liszt
- egy pohár tejföl
- citrom
- olaj
Először a húsgombócot készítem el, mert nem árt neki, hogyha kicsit áll és közben összeérnek az ízek. A húst a tejben áztatott zsemlével, tojással, fűszerekkel összegyúrom, mintha fasírtot készítenék, és vizes kézzel kisebb diónyi gombócokat készítek belőle, további felhasználásig félreteszem.
Kevés olajon a nagyon apróra vágott hagymát megfonnyasztom, rádobom a megtisztított, kisebb darabokra vágott zöldségeket, és pár percig együtt pirítom. Ekkor meghintem egy kevés pirospaprikával, beledobom a kapor apróra vágott keményebb szárát és felöntöm annyi húslevessel (vízzel) amennyi levest készíteni szeretnék. Addig főzöm, amíg a zöldség majdnem megpuhul, ekkor beleteszem a gombócokat is, és tovább főzöm, amíg a húsgolyók is átfőnek. Ez kb. 10-15 perc. A kaprot közben felaprítom és a leveshez adom, majd végül a lisztes tejföllel behabarom az ételt. Pár perc alatt kiforralom, ha nem elég savanykás, friss citromlevet adok még hozzá.
Toszkán bableves
A minestronéhoz hasonló, de túlnyomórészt babbal készülő, tartalmas leves, vegetáriánusoknak tökéletes alternatívája a magyaros bablevesnek.
Hozzávalók
- 25 dkg szárazbab
- egy nagyobb sárgarépa
- egy fehérrépa
- egy ökölnyi zellergumó fele
- egy cukkini
- egy hagyma
- 3 evőkanál paradicsompüré (passata)
- 4 gerezd fokhagyma
- egy ág rozmaring
- 2-3 babérlevél
- 4-5 levél bazsalikom
- szemes feketebors
- olívaolaj
- 2-3 marék kisméretű száraztészta (pl rövidcső)
A babot egy éjszakára beáztatom, majd másnap egy babérlevéllel és pár szem borssal ízesített vízben puhára főzöm.
A leveshez olívaolajon megfonnyasztom a kockákra vágott hagymát. Rádobom a kisebb kockákra vágott répákat, a felnegyedelt és felkockázott cukkinit, és zellert és pár percig kevergetem. Hozzáadom a felszeletelt fokhagymát, a paradicsompürét, ezzel is párolom pár percig, majd felöntöm vízzel (kb. 2 liter, én ezeket az olaszos leveseket úgy szeretem, ha már megáll bennük a kanál, szóval jó sűrűn.) Beleszórom a babérlevelet, a rozmaringágat és a bazsalikomleveleket, és addig főzöm, amíg a zöldség már majdnem puha. Ekkor beleteszem a leszűrt babot, és addig főzöm a levest, amíg minden hozzávaló puha nem lesz. A leves sűrűjének egyharmadát pár merőkanál lével kimerem, botmixerrel egyneműsítem, majd visszatöltöm, így sűrítem az ételt. Végül beleszórom a száraztésztát, és ezzel készre főzöm a levest.
Palócleves
Nagy magyar klasszikus, mely eredetileg ürühúsból készülne, de nyugodtan használható ehelyett marha, vagy – mint az én esetemben – sertéshús is. Fontos, hogy pörköltnek való, ne túl száraz húst válasszunk.
Hozzávalók
- 50 dkg hús (jelenleg sertéslapocka)
- 2 zöldpaprika
- 2 szem nagyobb krumpli
- 40 dkg zöldbab
- 2-2 fehér-és sárgarépa
- 2 fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- pirospaprika
- kömény
- só
- 2 babérlevél
- egy csokor kapor
- 1-2 evőkanál liszt
- 2-3 dl tejföl
- a tálaláshoz friss kenyér és tejföl
Egy evőkanál szalonnazsírral indítok, amin elkezdem pirítani a felaprított hagymát és a feldarabolt zöldpaprikát. Megszórom egy kiskanálnyi köménymaggal, picit megpattogtatom, aztán rászórok egy evőkanál pirospaprikát, elkeverem, ráöntök egy-két evőkanál vizet. Rádobom a húst, beleteszek egy babérlevelet, a felaprított fokhagymát és addig párolom fedő alatt az egészet, amíg a hús megpuhul. Magyarán pörköltet készítek. Ha ez megvan, beledobom a felkockázott répákat és krumplit, felengedem vízzel, sózom és addig főzöm, amíg a zöldségek legalább félig megpuhulnak. Ekkor adom hozzá a kb. 2 centisre vágott zödbabot és a zöldségek puhulásáig főzöm. Megszórom a felaprított kaporral, és a liszttel elkevert tejföllel behabarom. Forrón tálalom, a tányéron ízlés szerint tejfölözzük.
Ha nem lenne elég savanykás a tejföl, pár csepp citromlével szoktam savanyítani.
Vargabéles
Klasszikus magyar „édes második”, amit én rendszerint valamilyen friss vagy aszalt gyümölccsel variálok mazsola helyett.
- egy csomag réteslap (6 lapos)
- 15 dkg cérnametélt megfőzve
- 30 dkg túró
- 3 tojás
- 10 dkg cukor
- egy citrom reszelt héja
- 10 dkg mazsola/ aszalt cseresznye
- 3 evőkanál tejföl
- 8 dkg olvasztott vaj
A tölteléket készítem el először. Ehhez a túrót áttöröm, kikeverem a tojások sárgájával, tejföllel, cukorral, hozzáadom a mazsolát, 3 dkg olvasztott vajat, a kifőtt cérnametéltet és óvatosan beleforgatom a tojások fehérjéből vert kemény habot.
Egy kisebb tepsit vagy jénai tálat kivajazok, beleterítek három réteslapot, a közeiket megkenem olvasztott vajjal. A felső lapra rákenem a túrós tölteléket, majd befedem a maradék lapokkal, melyeknek a közeit és a tetejét is megkenem olvasztott vajjal. 200 fokos előmelegített sütőben kb. 35 perc alatt aranybarnára sütöm, a tetejét megszórom porcukorral. Langyosan vagy hidegen szoktuk enni.
Ferdinánd tekercs
- 35 dkg liszt
- 2 tojássárga
- 30 g élesztő (ennek megfelelő szárazélesztő)
- egy evőkanál porcukor
- 2-2.5 dl tej
- diónyi puha vaj
- csipet só
A töltelékhez:
- 10 dkg vaj
- 3-4 evőkanál porcukor
- egy teáskanál vanília kivonat
A locsolgatáshoz:
- 0.5 dl cukros tej
Az élesztőt a kockacukorral elkevert kb. fél deci tejben felfuttatom. (A porélesztőt csak egyszerűen a liszthez keverem). A lisztet a vajjal, cukorral, tojássárgájával, sóval és a felfutott élesztővel összedolgozom, annyi langyos tejet keverek hozzá, hogy puha tésztát kapjak. Géppel jól kidagasztom. Tiszta ruhával letakarva duplájára kelesztem.
A töltelékhez valókat jól kikeverem.
A megkelt tésztát meggyúrom, lisztezett munkalapon 2-3 mm vastagra kinyújtom és teljes felületét megkenem a töltelékkel, majd a hosszabb oldalánál felcsavarom. A tekercset ujjnyi vastag szeletekre vágom, nekem általában 16 szelet jön ki.
A kis csigákat sütőpapírral bélelt tepsi közepére rakosgatom lapjával, szorosan egymás mellé, nagyjából kör formában. Tényleg középen kell lennie, mert nagyon megnő!
A tepsit hideg sütőbe tolom, amit 180 fokig melegítek fel és addig sütöm, amíg aranybarnák lesznek a csigák. Ez kb. fél óra az én sütőmmel. A 20. perc körül leöntöm a csigákat a cukros tejjel, amitől szép fényesek és foszlósak lesznek. A kész csigákat langyosan, vagy hidegen tálalom.
Barackos rizstorta
A rizsfelfújt alternatívája, a nektarin mellett most szilvával is érdemes elkészíteni, amíg szezonja van.
- 30 dkg kerekszemű rizs
- 5 dl tej
- egy vaníliás cukor
- egy citrom reszelt héja
- 15 dkg cukor
- 4 tojás
- 5 dkg vaj + a forma kikenéséhez egy kevés
- 4-5 nektarin
- fahéj
A rizst lábosban felteszem főni annyi vízzel, amennyi szűken ellepi és adok hozzá egy csipet sót is. Addig főzöm, amíg a vizet fel nem szívja, ekkor felöntöm a tejjel, ízesítem vaníliás cukorral, fahéjjal, reszelt citromhéjjal. Tovább főzöm, amíg puha és krémes lesz, az utolsó öt percben adok hozzá még öt deka cukrot is, és ezzel készre főzöm. Hagyom langyosra hűlni.
A tojásokat szétválasztom, a sárgákat öt deka cukorral és öt deka puha vajjal habosra keverem, és beleforgatom a már langyos tejberizsbe. A fehérjékből öt deka cukorral kemény habot verek és ezt is óvatosan, lazán a rizsbe forgatom. Kivajazott tortaformába öntöm, a tetejét kirakom felkockázott nektarinnal és előmelegített 180 fokos sütőben tűpróbáig sütöm. Mivel magas volt a forma, nekem ez kb. egy órát vett igénybe.
Állítólag melegen kellene enni, én azonban langyosan vagy hidegen szeretem.
Zsuzsi főz