Ezek a kekszek, sütemények kevés munkával, könnyen elkészíthetők, és – mivel általában zabpehellyel, aszalt gyümölccsel, olajos magvakkal dúsítom a tésztát – táplálóak, egészségesebbek, mint a bolti változatuk.
Reggeli keksz (Good Food recept alapján)
Ez egy nagyon finom, sokáig eltartható édes ropogtatnivaló, amellyel a nagynevű gyártó reggelre ajánlott terméke bátran helyettesíthető. A recept jól variálható, lehet duplázni a csokit, elhagyni a diót, vagy éppen ezt helyettesíteni valamilyen aszalt gyümölccsel, esetleg más olajos maggal.
Hozzávalók:
- 10 dkg liszt
- ¼ kávéskanál szódabikarbóna
- ¼ kávéskanál sütőpor
- ¼ kávéskanál só
- 12,5 dkg puha vaj
- 15 dkg cukor
- egy tojás
- egy kávéskanál vanília kivonat
- 5 dkg durvára vágott dióbél
- 5 dkg apróra darabolt étcsokoládé
- 17,5 dkg zabpehely (a kisebb, puhább szemű változat)
A sütőt 180 fokra – légkeverésnél 160 fokra – előmelegítem, két tepsit sütőpapírral kibélelek.
A lisztet, sütőport, szódabikarbónát és a sót összekeverem. A vajat a tojással, cukorral és a vaníliával krémesre keverem robotgép segítségével, majd hozzáadom a lisztes keveréket, végül pedig belekeverem a diót, csokoládét és a zabpelyhet is. A masszából diónyi golyókat csípek ki, a sütőlemezre helyezem, majd kézzel/villával laposra nyomom, hogy megkapjam a kívánt alakot. A kekszet az előmelegített sütőben 8-10 perc alatt aranybarnára sütöm. Nem kell megijedni, ennyi idő után a sütemény még nem szilárd, de hűlés közben megkeményedik.
A kisült kekszeket rácsra téve kihűtöm, és kekszesdobozban tárolom.
Mogyoróvajas keksz
Igen tápláló és tömény keksz, amerikai recept alapján (ezt mondanom se kell). A mogyoróvajat a Lidlben szoktam venni hozzá. A cukormennyiség 15 dekára nyugodtan csökkenthető, mert úgy is elég édes lesz.
Hozzávalók:
- 26 dkg földimogyoró vaj (darabosat használtam)
- 11,5 dkg puha vaj
- egy tojás
- 10 dkg kristálycukor
- 11 dkg barnacukor
- 15,5 dkg liszt
- 3 evőkanál tej
- egy teáskanál vanília kivonat
- egy teáskanál sütőpor
- csipet só
- 5-6 dkg étcsoki (60%-os)
A sütőt 180 fokra előmelegítem, amíg ez folyamatban van, elkészítem a tésztát.
Ehhez a a földimogyoró vajat, a vajat és a kétféle cukrot krémesre keverem. Hozzáadom a tojást, a tejet és a vaníliát, és ezzel is egyneműsítem. A lisztet, sót és a sütőport összeszitálom, majd a mogyoróvajas keverékhez adom, jól kikeverem. A végén beleszórom az apróbb darabokra vágott étcsokit. Egy tepsit sütőpapírral kibélelek, a masszából evőkanálnyi adagokat veszek ki és golyóvá gyúrom, majd a tepsire sorakoztatom, egymástól elég távol, mert sülés közben szétterül a keksz. A golyókat villával lelapítom, úgy, hogy a villa fogazata mintát hagyjon rajta, majd ezt az első mintára merőleges irányban is megismétlem. Állítólag ez a hagyományos formája ennek a keksznek. A megformázott süteményeket az előmelegített sütőben 8-10 perc alatt kisütöm.
A mennyiségből elvileg 36 darab lesz.
Grissini
Házi kenyérféle, melyet lehet különféle szószokba, joghurtba mártogatni (akár gyerekzsúrra is ajánlom). Nagyon könnyű az elkészítése, érdemes a már arra alkalmas gyereket is belevonni, biztos élvezi majd.
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 1 tasak (7 gramm) száraz élesztő
- só (nálunk két teáskanál vált be)
- 2 evőkanál olaj
- 2.8-3 dl meleg víz (amennyivel nem ragad a tészta)
A hozzávalókból tésztát készítek robotgép segítségével. Először 280 ml vizet javaslok hozzátenni, mert nekem eddig nem nagyon kellett több, de ez a liszt minőségétől is függ. A géppel jó hólyagosra dagasztatom a tésztát, akkor jó, amikor elválik az edény falától, nem ragad, egy gombócba áll össze. Letakarom, duplájára kelesztem. Ha megkelt, formázom.
Erre két verzió van: vagy letépkedek belőle és ezeket a tenyeremmel kb. 10 cm hosszú, kb. egy centi vastag rudakká sodrom, vagy az egész tésztát kinyújtom, felvágom egy centis csíkokra és tenyérrel megsodrom ezeket, hogy a hengeres formát megkapjam.
Előmelegített 250 fokos sütőben kb. 8 perc alatt sül meg, de azért rá kell nézni, mert lehet, hogy előbb kész lesz.. Sütés előtt meg lehet szórni szezámmaggal, lenmaggal, reszelt sajttal, darálatlan mákkal, a tésztájába tehető zöldfűszer, és így tovább. Kisebbeknek a natúr verzió a jó – főleg fogzási fájdalom ellen – nagyobbaknak mehetnek a fűszerek.
Vörös áfonyás zabkeksz
Ezt a receptet a No Salty receptoldalon találtam, megsütöttem, és ajánlom mindenkinek, mert nagyon finom és pofonegyszerűen elkészíthető. A hozzávaló magokat érdemes száraz serpenyőben kissé megpirítani, és áfonya helyett aszalt meggyel, barackkal is működik.
Hozzávalók:
- 20 dkg vaj/ margarin vagy vegyesen
- 15 dkg barna cukor
- 1 cs vaníliás cukor
- 1 tojás
- 8 dkg finomra őrölt mogyoró
- 5 dkg durvára vágott mandula
- 10 dkg rozsliszt
- 5 dkg fehér liszt
- 12 dkg zabpehely
- 5 dkg kissé összetört kukoricapehely (elhagyható)
- 2 tk sütőpor
- 10 dkg aszalt vörösáfonya
A hozzávalókat összegyúrom, fél órára mélyhűtőbe teszem. Utána gombócokat formálok belőle, amiket nedves kézzel vagy villával kissé lelapítok. Előmelegített 180 fokos sütőben 6-8 perc alatt készre sütöm. Elég nagy adag keksz készíthető belőle (50-60 db).
Sós zabkeksz
Hozzávalók:
- 20 dkg zabpehely
- 25 dkg reszelt sajt
- 5 evőkanál liszt
- 3 evőkanál tejföl
- 2 tojás
- 1/3 csomag sütőpor
- só
- kakukkfű (vagy más zöldfűszer)
Az alapanyagokat tálba teszem és tésztát formázok belőlük. Folpackba csomagolva egy-két órát pihentetem a hűtőben.
A sütőt 200 fokra előmelegítem. Kibélelek sütőpapírral egy nagy tepsit, a tésztából vizes kézzel diónyi golyókat formázok, és a tepsiben villával lelapítom őket. A kekszeket kb. 15 perc alatt kisütöm.
Zsuzsi főz