A nevelőszülő olyan gyermekek ellátásáról gondoskodik, akiket kiemeltek a vér szerinti családjukból és gyermekvédelmi gondoskodás alá helyeztek. Ezek a gyermekek így nem gyermekotthonban, hanem családi környezetben nevelkednek.
Egy új jogszabály előírja, hogy 12 év alatti gyermekek nem élhetnek intézményben, kizárólag nevelőcsaládban, de ahhoz, hogy mindez meg is valósulhasson, rengeteg új nevelőszülőre lenne szükség. A tavaly év végi statisztikák alapján legalább 2000 nevelőszülő hiányzik a rendszerből.
Jelenleg hazánkban a gyermekek egy százaléka részesül gyermekvédelmi gondoskodásban. 23.000 gyermek él ma Magyarországon nevelőotthonban. A gyámhivatal dönt egy-egy gyermek bekerüléséről, amelynek oka lehet a gyermek elhanyagolása, bántalmazása, a szülők halála, illetve a gyermek vagy a szülő kérésére is sor kerülhet erre a lépésre.
Optimális esetben a gyermekvédelmi gondoskodásban töltött idő csak átmeneti állapot. A cél az, hogy a gyermek minél előbb visszatérhessen a vér szerinti családjába, ha ott rendeződnek a körülmények, vagy ha ez nem lehetséges, akkor mielőbb örökbefogadó családhoz kerüljön. A gyakorlatban azonban sok gyermek tölt éveket nevelőszülőknél, amely kötelékben akár nagykorúságáig, sőt, ha továbbtanul, akkor utógondozottként akár 25 éves koráig is maradhat. Vagyis belepottyan egy családba, ahonnan – ha minden jól megy – egy bizonyos idő után ki is pottyan. Ez látszólag rutinos feladat egy gyakorló nevelőszülőnek, azonban biztosan van a folyamat mögött jelentős érzelmi megterhelés is, ezért is fontos, hogy a nevelőszülővé válás előtt kötelező elvégezni egy 60 órás felkészítő tanfolyamot, illetve formailag is meg kell felelni a nevelőszülőség kötelmeinek.
Hivatalosan mit jelent nevelőszülőnek lenni?
A nevelőszülő saját otthonában nyújt teljes körű ellátást a gyámhatóság határozatával hozzá elhelyezett gyermekeknek átmeneti jelleggel, amíg a vér szerinti szülők akadályoztatva vannak. A nevelőszülőség nem örökbefogadás – a nevelőszülő nem válik az adott gyermekek végleges szülőjévé vagy gyámjává; csupán ideiglenesen gondoskodik róluk.
A nevelőszülő a biztonságos otthon élményét, a szülői gondoskodást, és a családi mintát biztosítja a gyermek számára. Együttműködik a cél érdekében abban, hogy a gyermek sorsa minél előbb – hazakerüléssel vagy örökbeadással – véglegesen rendeződjön.
Kritériumok
Nevelőszülő lehet, aki betöltötte a 24. életévét, és legalább 18, legfeljebb 50 évvel idősebb a gondozott gyermeknél. Büntetlen előéletű és nem áll gondnokság alatt. Érez magában elegendő szeretetet és energiát, hogy rászoruló, bajba került gyermekeket neveljen saját háztartásában. Személyisége, egészségi állapota és körülményei alapján képes biztosítani a nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődését. Sikeresen elvégzi a nevelőszülői tanfolyamot.
Alkalmassági feltételek
Az illetékes háziorvos igazolja, hogy a jelölt nem szenved olyan betegségben, amely akadályozná vagy korlátozná a gyermek ellátását.
A pszichés alkalmasság kizáró tényezői közé tartoznak a neuro-pszichiátriai megbetegedések, valamint a kábítószer- vagy alkoholfüggőség.
Gyermeknevelésre alkalmas környezet tekintetében vizsgálják a gyermeknevelés motivációját, a család lakás- és életkörülményeit, az ingatlan tulajdonviszonyait, az aktuális megélhetési forrásokat, az esetleges adósságok mértékét és jellegét, valamint a családon belüli kapcsolatokat. A családnak megfelelő befogadó környezettel kell rendelkeznie, ami azt jelenti, hogy rendelkezésre kell hogy álljon egy száraz, világos, jól fűthető lakás, azon belül pedig a szülőktől külön helyiségként egy minimum 6 m2 személyes életteret biztosító gyerekszoba a családba fogadott gyermek számára. A 60 órás tanfolyam elvégzése szintén alapfeltétel.
A nevelőszülő alapfeladatai
A gyermek fizikai szükségleteinek biztosítása. A gyermek érzelmi és mentális fejlődésének támogatása. A nevelőszülőnek segítenie kell a gyermek és a vér szerinti család közötti kapcsolattartást. Együtt kell működnie a gyermek szempontjából illetékes szervezettel, a gyámmal és egyéb szakemberekkel is. A gyermekkel kapcsolatos adminisztrációs teendők ellátása szintén a nevelőszülőt terheli. Elengedhetetlen, hogy a nevelőszülő betartsa a tájékoztatási és továbbképzési kötelezettségeit.
A nevelőszülői státusz egy hivatalos foglalkoztatási jogviszony. Ez a jogviszony biztosítja a szükséges finanszírozást az ellátás biztosításához, valamint szakmai segítséget és ellenőrzést is nyújt.
Az irányadó szabályozás a Gyvt. 66. §-a, valamint az 513/2013. (XII.29.) kormányrendelet alapján történik. A nevelőszülő a jogszabály alapján munkájáért bérjellegű díjazásra, egészségügyi ellátásra, valamint nyugdíjra jogosult. A díjazás csak attól a naptól illeti meg, hogy a gyámhivatal határozatával gyermeket helyeztek a háztartásába.
A nevelőszülő nem jogosult a nevelt gyermek után családtámogatási ellátásokra, kivéve a családi pótlékot és a családi adókedvezményt. A gyámi jogokat nem gyakorolhatja, kivéve részjogokat, amelyekhez legalább két év nevelőszülői tevékenység szükséges. A nevelőszülő egyéb kereső tevékenységet is vállalhat, amennyiben az nem veszélyezteti a gondozott gyermek ellátását.
Díjazás
2023. december 1-től a nevelőszülői alapdíj havi 80.040 forint, ami együtt emelkedik a minimálbérrel, és annak mindig a 30 százalékát teszi ki. Ez az összeg attól a naptól jár, amikor gyermek kerül a nevelőszülő háztartásába, és nem függ a gyermekek létszámától.
Gyermekenként havi 53.360 forint további kiegészítő díj jár, ami a mindenkori minimálbér 20 százaléka. Az átlagostól eltérő szükségletű gyermek esetén havi 18.676 forint többletdíj jár, ami a mindenkori minimálbér 7 százaléka.
Nehéz, feltételekkel teli, kötött, érzelmileg megterhelő, mégis felemelő „foglalkozás” tehát nevelőszülőnek lenni. Íme, pár link a további tájékozódáshoz:
https://www.sos.hu/neveloszulo/
https://www.feszekegyesulet.hu/
https://szocialisportal.hu/neveloszuloi-kepzesek/
Akác