Gyerekkorunk egyik legizgalmasabb pillanata december 6-a, amikor reggel izgatottan keltünk fel, hogy megnézzük, mit rejtett a Mikulás a csizmánkba. Emlékszel, milyen volt előző este fényesre pucolni a kis csizmákat, és az ablakba helyezni őket, hogy a Mikulás megtalálja? Nemcsak Magyarországon, hanem a világ számos pontján ünneplik a Mikulást, mindenhol kicsit másképp. Nézzük, hogyan érkezik a Mikulás a világ különböző részein!

Magyarország: A klasszikus Mikulás

Magyarországon december 5-én este a gyermekek kicsinosítják a csizmáikat, és az ablakba helyezik őket, hogy a Mikulás megtalálja. December 6-án reggelre a csizmák megtelnek finomságokkal – csokoládéval, mandarinnal, mogyoróval – és persze virgáccsal is, ha valaki nem volt elég jó az év során. A Mikulás nem egyedül érkezik, hanem kis krampuszok segítségével, akik a rosszcsontoknak virgácsot hoznak.

Hollandia: Sinterklaas érkezése

Hollandiában a Mikulást Sinterklaasnak hívják, és már november közepén megkezdődik az ünnepi szezon egy különleges hétvégi parádéval. Sinterklaas a legenda szerint Spanyolországból érkezik egy hajóval, és segítőivel, a "Piet"-ekkel járja az országot. A holland gyerekek a kandalló elé teszik a cipőiket, és egy kis sárgarépát vagy szénát is elhelyeznek benne a Mikulás lovának. A jó gyerekek ajándékot, csokoládét és apró játékokat kapnak, a rosszak pedig egy krampusztól fenyegető virgácsot.

Finnország: Joulupukki, az északi Mikulás

Finnországban a Mikulást Joulupukkinak hívják. Bár a név eredetileg "karácsonyi kecskét" jelent, ma már a klasszikus, kedves Mikulás-figura jelenik meg a finn otthonokban. Hivatalos rezidenciája Lappföldön, Rovaniemi közelében található, amely népszerű turistalátványosság is egyben. Joulupukki szánjával érkezik, amit rénszarvasok húznak, és a gyerekek személyesen is találkozhatnak vele, vagy levelet írhatnak neki. A finn hagyományokban az ajándékok mellett fontos szerepe van a családi összejöveteleknek és a közös játéknak is.

Olaszország: La Befana és Babbo Natale

Olaszországban két kedves figura is megörvendezteti a gyerekeket. December 6-án Babbo Natale, a klasszikus Mikulás látogat el hozzájuk, majd január 6-án, vízkeresztkor egy kedves öreg boszorkány, La Befana repül be seprűnyélen az otthonokba. A zoknikba és cipőkbe édességeket, ajándékokat helyez, vagy esetenként sötét szenet, ha valaki rossz volt. Az olasz gyermekek gyakran hagynak neki egy kis bort és finomságokat köszönetképpen.

Ausztria és Németország: Mikulás és Krampusz

Ausztriában és Németországban a Mikulás mellett megjelenik Krampusz is, egy ijesztő, szarvas lény alakjában. A hagyomány intenzitása régiónként változó, de alapvetően a jó gyerekek jutalma ajándék és finomság, míg a rosszak Krampusztól tarthatnak. Ez a kettősség emlékezteti a gyerekeket arra, hogy mindig érdemes helyesen cselekedni.

Amerika: Santa Claus története

Az Egyesült Államokban a Mikulást Santa Clausként ismerik, aki december 24-én éjszaka látogatja meg a gyerekeket. A mai ismert képéhez Thomas Nast rajzai adták az alapot az 1860-as években, majd a Coca-Cola reklámjai tették világszerte ismertté a piros-fehér ruhás, vidám figurát. Santa a rénszarvasok húzta szánjával repül az égen, és a kéményeken át jut be a házakba, ahol ajándékokat helyez el a karácsonyfa alá. A gyerekek tejjel és keksszel várják érkezését.

Érdekes látni a kontrasztot: míg a holland Mikulás méltóságteljesen hajózik be az országba, addig az olasz gyerekeket egy boszorkány lepi meg ajándékokkal. A finn Joulupukki hivatalos rezidenciával rendelkezik, az amerikai Santa pedig profi logisztikai hadműveletet vezényel le egyetlen éjszaka alatt. Az osztrák-német Krampusz mellett még a magyar virgács is ártatlan kelléknek tűnik. A hagyományok sokszínűsége jól mutatja, hogy minden kultúra a maga módján alakította át és tette különlegessé ezt az ünnepet - és hogy ajándékot kapni mindenhol jó, csak ne szén legyen az.

Nálatok mit hoz(ott) a Mikulás?

Cinke