Kiskarácsony, nagykarácsony. Sok szülő küzd az évnek ebben az időszakában már a várható ajándékozás puszta mennyiségével is. Rengeteg megközelítése van a karácsonynak, nem pusztán a csillogás és az öröm, és mindenféle demagógia nélkül érdemes ezeket az aspektusokat is megvizsgálni. Lehet ezek mögött az érzések mögött az anyagi teher, a fogyasztás környezeti hatása, az aggodalom, hogy a gyerekek „el lesznek kényeztetve”, vagy egyszerűen csak az a gondolat, hogy még több cuccot kell a már amúgy is zsúfolt otthonunkban elhelyezni, túlterhelve magunkat.

Lehet, hogy kevesebb ajándék jobb lenne?

Az ajándékok általában a karácsonyi vagy más év végi ünnepek egyik fő fókuszában állhatnak a család számára, és csábító, hogy amikor csak lehet, megpróbáljunk nagyobb, jobb és több ajándékot szerezni a gyerekeinknek. De rengeteg más módja is van annak, hogy boldogabbá és tartalmasabbá tegyük az ünnepeket anélkül, hogy tönkre tennénk a költségvetésünket, a bolygót vagy azt, hogy a gyerekek megtanulják értékelni az élet lényegesebb dolgait.

A családi szokások nincsenek betonból, megpróbálhatunk hirtelen csökkenteni a fa alatti dobozhalom méretén, aztán meglátjuk, mi lesz. Nem fognak a gyerekek csalódni? Úgy fogják érezni, mintha spórolnál az ünnepi hangulaton? Ugyan, nem kell ebből lelkiismereti kérdést csinálni, az ajándékozás nem verseny, ha a nagymamától többet és nagyobbat kap, hát üsse kavics!

A kevesebb néha több. Ha elszántátok magatokat, hogy lefaragtok a karácsony tárgyiasult részéből, Tudd, hogy nem vagy egyedül, és rengeteg család próbálkozik tudatosabb, kevésbé materialista ünnepi szokásokat bevezetni. Szándékaitok támogatására, íme, néhány gyakorlatias dolog, amivel megpróbálhatjátok csökkenteni a gyerekek által tőletek elvárt - és végül kapott - ajándékok mennyiségét.

Beszélgessetek a gyerekekkel a változtatás okairól.

Ha a gyerekek olyan korban vannak, amikor feltűnne nekik, hogy a megszokottól kevesebb vagy másfajta ajándékot kapnak, őszintén mondjuk el nekik, hogy ez miért történik. Bevonhatjátok a gyerekeket az ötletelésbe arra vonatkozóan, hogyan tudnátok családként új és mégis jó döntéseket hozni ezen az ünnepen. A Mikulás is aggódhat a bolygóért és szem előtt tarthatja a gyermekek közötti egyenlőséget, neki nincs más eszköze ahhoz, hogy ezt kifejezze, csak az ajándékokon keresztül tudja ezt megtenni. Ezért idén kicsit más lesz a karácsony. Ezt valószínűleg könnyebben elfogadja majd a gyerkőc, mint a kategorikus „csak”, „mert mi így döntöttünk” és az „ez jobb lesz így” típusú magyarázatokat.

Lehet akár játékos szabályt is hozni: legyen 4 ajándék, amelyeket kategóriák szerint kapnak a gyereket. Mondjuk lehetnek ezek a kategóriák az „akarom, kell, viselem, olvasom”. Az ilyen négy-ajándék szabály egyszerű módja annak, hogy korlátozzuk a gyerekek elvárásait, mégis több dolgot kérhessen a fa alá.  Egyszerűen csak vegyetek nekik egy olyan dolgot, amit szeretnének, egy olyat, amire szükségük van, egy viselhető dolgot, és egy dolgot, amit olvashatnak. A családi ajándékozásnak ez a megközelítése az utóbbi években népszerű lett a családok körében, így könnyen lehet, hogy a gyerekeid már hallottak erről osztálytársaiktól, barátaiktól, vagyis még könnyebben fogadják majd.

Jó eséllyel a család az elmúlt év (vagy néhány év) során annyi holmit szerzett be, hogy a gyerekek néhányat már el is felejtettek belőlük. Közvetlenül az ünnepek előtt vonjátok be a gyerekeket a régi játékok, könyvek és ruhák átnézésébe. Válogassátok szét a dolgokat, és amelyik még újszerű, működik, azokat vigyétek el adományként az ilyenkor is nagy szükséget megélő családok számára. Ez a leltár az adományozás örömén túl segíthet megszabadulni néhány felesleges dologtól is, illetve újra összehozhatja a gyerekeket régi kedvenc tárgyaikkal, és érzékelteti velük, mennyi mindenük van már.

Szervezhettek csereberét is a szülői, baráti társasággal hogy új otthont találjatok néhány olyan játéknak, könyvnek, vagy ruhának, amelyre már nincs szükségetek (vagy talán soha nem is volt rá szükségetek). A csere és a takarékosság követendő példa a gyerekek számára is, nem lehet elég korán kezdeni.

Tárgyak helyett jöhetnek az élmények! Egy-két ajándékot lecserélhetünk „élményajándékokra”, amelyeket a gyerekekkel együtt élvezhetünk. Gondoljunk egy előadásra szóló jegyre, egy éves állatkerti vagy múzeumi tagságra, akár egy karácsonyi koncertre, amin együtt lehetünk velük, amit sosem felejtenek majd el.

Ha akad mégis egy olyan nagyértékű tárgy vagy élmény, amire a gyerek vágyik, és tényleg nagyon fontos számára, megbeszélhetjük a családtagokkal, hogy szálljanak be, adjuk közösen ezt az ajándékot.  Egyetlen csodálatos ajándék mindenkitől, az egész családtól nagyon is emlékezetes ünnepet eredményezhet, ha az a dolog egy rég vágyott valami.

Ha az ünnepi szezonban a pillanatok megélése és az örömteli emlékek teremtése a cél, akkor engedjük el azt, hogy a mi karácsonyfánk alatt sokkal kevesebb ajándék van, mint mondjuk az unokatestvéreink fája alatt. Ha nem próbáljuk ki ezt a visszafogott karácsonyt, sosem tudjuk meg, milyen érzés kevesebb tárggyal, de több saját történettel gazdagodni az ünnepek alatt, olyanokkal, amelyeket a gyerekek büszkén mesélhetnek majd az osztálytársaiknak, amikor elkezdődik az iskola.

Könyvmoly