Védőnő After – a szülés utáni időszak
A baba születése egy teljesen új élethelyzet, egy fenekestül felfordult világ, ami újratervezést igényel. Sok olyan gondozási módszer és feladat vár rád, amelyet még nem ismersz a gyakorlatban, hiába is olvastál el ezekről minden létező információt korábban. Persze, amikor az elmélet egy pár kilós visító élet formájában fordul gyakorlattá, akkor még az alaposan felkészült anyukák is meginoghatnak. Nem vagy egyedül; a családtagok, más anyukák és a szakemberek szívesen segítenek neked a felmerülő kérdésekben. Aki erre hivatalosan is hivatott, az a védőnő, akivel kisbabád megszületése után a leggyakrabban fogsz találkozni, és akivel jó esetben már megismerkedtél várandósságod alatt. A szülés után ő továbbra is segítségedre lesz: a baba fejlődése, táplálása és gondozása, illetve a gyermekágyas időszak alatti teendők, de akár az ilyenkor belépő új családellátási juttatások igénybevétele kapcsán is tudod kérni a védőnő segítségét.
Az első 6 hét rémálom - azaz a gyermekágya” időszak
Miután megszületik kisbabád, és a kórházban gyakoroljátok a nagybetűs életet, a kórház értesítést küld a területi védőnődnek, hogy gyermeked megszületett. Mivel manapság mindenki máshol lakik, mint ahova a papírjai szólnak, ebben a tekintetben fontos, hogy a lakcímkártyádon helyes cím szerepeljen, így a kórház a megfelelő védőnőt tudja majd értesíteni.
Jó esetben már a terhesgondozás óta kapcsolatban vagytok, így te is megteheted az első lépést, értesítheted telefonon őt a baba megszületéséről, hogy mihamarabb ki tudjon menni hozzátok az első látogatásra, miután hazaérkeztetek a kórházból. A védőnőnek szabály szerint a hazaengedést követő 48 órában (kivétel a hétvége és munkaszüneti nap) ki kell mennie a családhoz az első látogatásra, ezután pedig legalább hetente szükséges a kapcsolattartás, a gyermekágy végéig, azaz az első hat hétben. Az első státuszvizsgálatra a gyermeked egy hónapos korában kerül sor, ez már a tanácsadóban zajlik majd.
Elsőgyermekes anyukákban gyakran felmerül a kérdés, hogy miért is szükségesek ezek a látogatások. Ez érthető, hiszen ilyenkor az ember még azt sem tudja, hol van pontosan és melyek az ő új feladatai, amikkel és a napi rutinnal is hadilábon áll, nemhogy látogatókat fogadjon. Az otthoni védőnői látogatások célja alapvetően az, hogy a pici fejlődését és viselkedését a saját, otthoni környezetben lehessen megfigyelni, tehát a babának kényelmesebb, nyugodtabb helyzetet teremtsenek. A látogatások során intimebb a környezet, ezért bizalmasabb, cikisebb kérdéseket is nyugodtabban meg tudtok beszélni, amelyeket esetleg a rendelőben, tanácsadóban nem mersz feltenni. Az otthonotokban a szoptatást is meg tudod mutatni a védőnőnek, és ha van problémás pontja könnyebben találjátok meg azt a kanapén csücsülve, mint egy zsúfolt gyermekorvosi rendelőben, ahol minden baba ordít.
Nincs rossz kérdés és nincs tabu. Bátran kérdezz a találkozások során, ami csak felmerül a szoptatás, büfiztetés, pelenkázás, öltöztetés fürdetés, altatás, sőt, saját tested, az érzelmi viszonyaid és hangulataid terén. A védőnő is fog kérdezni tőled, ő szakmai szempontból lesz kíváncsi elsősorban, a baba fejlődésére fókuszál majd. Ezek a beszélgetések segíthetnek rájönni, ha valamilyen – akár még csak bujkáló – probléma van, és segítséget kaphatsz a megoldáshoz. A védőnő pontosan tudja és fel tud készíteni arra is, hogy mi történik veled az első hathétben, például meddig normális a gyermekágyi folyás, a hasfájás, és mikor kell menned kontrollvizsgálatra nőgyógyászodhoz.
Az első időszakot követően már kisbabáddal együtt meg kell majd jelenned a védőnői tanácsadásokon az előre megbeszélt időpontokban. Ez eleinte nagyjából havonta, később csak ritkábban, évente lesz így. A kötelező státuszvizsgálatokra mindenképpen el kell vinned kisbabádat a tanácsadóba, ilyenkor „körbemérik” a lurkót, mekkorát nőtt, és ezt fel is jegyzik a kiskönyvébe. Ezt a méricskélést és a kiegészítő kérdéseket nevezik státuszvizsgálatnak, ami a baba fejlődését hivatott nyomon követni. A kötelező szűrővizsgálatokra 1 évesen, 18 hónaposan, 2 és 3 éves korban, illetve szükség esetén 15 hónapos korban és 2,5 évesen kerül sor.
Ezeken a kötelezőkön kívül a védőnőnek hetente meghatározott időben van tanácsadási ideje, amikor a keretvizsgálatokon túl is fogadja a hozzá tartozó családokat, érdemes ezekre időpontot kérni.
A védőnő számára előírás, hogy milyen korú babához milyen gyakran szükséges kijárnia családlátogatásra, illetve milyen gyakorisággal kell fogadni a gyermeket édesanyjával a tanácsadóban. A találkozások gyakoriságát előzetesen egyeztetitek, így előre beütemezhetőek.
Az előírás alapján a várandósság ideje alatt legalább 4 alkalommal kell találkoznotok, az első ilyen alkalom a gondozásba vétel után 2 héten belül kell, hogy megtörténjen. Akik fokozott gondozást igényelnek, ott havonta egy alkalommal és szükség szerint több alkalommal kell találkozni a védőnővel.
A kórházból való hazajövetel után a védőnőnek 48 órán belül – szombat, vasárnap vagy munkaszüneti nap esetében pedig a következő munkanapon – majd az első 6 hétben legalább hetente kell kimennie hozzád.
A baba egyéves koráig havonta, fokozott gondozást igénylők esetében havonta és szükség szerint bármely időben van lehetőség személyes egyeztetésre a védőnővel.
Az 1–3 éves korú gyerek esetében évente legalább 6 alkalommal, a fokozott gondozást igénylők esetében évente legalább 6 alkalommal és további szükség szerinti alkalmakkor történik tanácsadás. 3 éves kortól a tanulói jogviszony megkezdéséig évente legalább 2 alkalommal, beiskolázás előtt kötelezően egyszer, a fokozott gondozást igénylők esetében évente legalább 2 alkalommal és szükség szerint további alkalmakkor, valamint beiskolázás előtt szintén kötelezően kell találkozni a védőnővel.
Ha a gyermek nem jár közösségbe, akkor évente 4 kötelező alkalmat írnak elő, a fokozott gondozást igénylők esetében pedig ezt a kötelező 4 alkalmat lehet igény szerint emelni.
Az oktatási intézménybe nem járó tanköteles korú gyermek számára évente legalább 2 alkalommal, illetve szükség szerint kell találkoznia védőnőjével.
Egy egészen hosszú és jó esetben tartalmas kapcsolat alakulhat ki tehát a védőnővel, aki mint egy kötelezően kirendelt, de mesebeli dada, a család számára készenlétben áll, ha szükséges.
P.P.
A cikk első részét itt olvashatod.