Korábban írtunk már arról, hogy a férfiaknak szánt fogamzásgátló tabletták nem nagyon akarnak elkészülni, piacra kerülni. Ha viszont egy férfi úgy dönt, biztosan nem akar (több) gyereket, van módja műtéti úton gátat szabni az utódnemzésnek.
A vasectomia során a herékből induló ondóvezetéket – az ondóhólyag és a prosztata előtti vezetékszakaszon – elvágják, elkötik, vagy más módszerrel lezárják. Így az aktus alatt távozó ondófolyadékba nem jutnak spermiumok. A herékben felhalmozódó sperma felszívódik a férfi szervezetében. A kilövellő ondófolyadék mennyisége nem változik.
Bár a műtét után több hónapig termékeny marad a férfi, végül teljesen steril lesz.
Hogy néz ki a műtét?
Ha vágnak is, a 20-30 perces ambuláns kezelés során a célterületet fertőtlenítik, leborotválják, elkábítják a pácienst, kitapintják az ondóvezetéket, majd helyi érzéstelenítés mellett egy-két kisebb vágáson át elmetszik, elkötik, összevarrják és elektromos kauterrel „megforrasztják” a két ondóvezetéket. Végül felszívódó varrattal összeöltik a vágások helyét.
A szike nélküli módszer során a sebész egy apró eszközt juttat a herezacskóba az ondóvezeték elkötésére. A műtét néhány perc alatt elvégezhető, hiszen csak egy 2-3 milliméteres metszést ejtenek a herezacskó bőrén, melyen keresztül a spermavezetékeket egy speciális eszköz segítségével roncsolásmentesen előemelve átvágják. A folyamat kevesebb vérzéssel jár, a műtét utáni komplikációk esélye is kisebb, sőt maga a beavatkozás éppolyan eredményes, mint hagyományos vasectomia.
Az ún. Vasclip-implantátum beültetése során kapoccsal kötik el az ondóvezetéket, vágás, varrat, kauterrel való „égetés” nélkül.
Az operáció után a herék 1-2 óráig érzéketlenek, hideg borogatással kezelhetőek. 1-2 nap után lehet újra dolgozni, de minimum egy hétig kerülni kell a cipekedést és legalább ugyanennyi ideig nem javasolt a szex sem.
A vasectomia a libidót, az erekciót, az orgazmuskészséget, a magömlés folyamatát elvileg semmiben sem befolyásolja. A műtétet követő néhány hónapban szexuális izgalom hatására néha azonban előfordulhat a herék enyhe fájdalma.
A műtét utáni egy év során – ha kivárják a spermiumok kiürülését és a kontrollvizsgálat engedélyéig kiegészítő védekezést alkalmaznak - 1000 nőből egy-kettő eshet teherbe.
Komplikációk a bőrfelszín alatti vérzés miatt duzzanat, véraláfutás, a varrat begyulladhat, és ez a gyulladásos folyamat nagyon ritkán a herék belső szöveteire is kiterjedhet. Előfordulhat, hogy egy nem fájdalmas csomó keletkezik, amelyet – ha pihenés hatására nem szűnik meg – operációval kell eltávolítani. Az ondóvezeték is begyulladhat, vagy ritkán az ondóvezeték összenőhet, s ekkor a férfi ondója újra termékennyé válik.
Néhány korábban végzett vizsgálat arra engedett következtetni, hogy a vasectomián átesett páciensek nagyobb százalékban szenvednek prosztatarákban, de ez a legújabb kutatások szerint nem bizonyítható.
Az orvosok azt ajánlják, hogy a műtéti beavatkozás előtt mindenképpen érdemes egy bizonyos mennyiségű spermát lefagyasztani a későbbi problémák elkerülése végett, mert bár az ondóvezeték elköttetése után elvileg van lehetőség a helyreállításra, annak eredményessége csak 50% körül van. Lehetséges az is, hogy az orvos közvetlenül a herékből nyer spermát, ha az illetőn korábban vasectomiát hajtottak végre, vagy a helyreállító műtét nem sikerült.
Egy kutatócsoport felmérése alapján pedig kiderült, hogy azok a férfiak, akiknél az ondóvezeték elköttetését később műtéti úton helyreállították, csaknem tízszer több abnormális hímivarsejttel rendelkeztek, mint amennyi normál körülmények között előfordul.
Ráadásul a műtét után eltelt minden egyes évben 10%-kal csökken az esélye annak, hogy az illető ismét képes legyen a megtermékenyítésre.
Magyarországon a férfiaknál a törvényben előírt feltételek mellett – bizonyos várakozási idő után - végezhető vasectomia, amit évente körülbelül 80-100-an kérnek. A helyreállítást a magyar férfiak elenyészően ritkán kérik.
Intra Vas Device, az „antibébi dugó”. Az eljárás előnye, hogy a folyamat gyakorlatilag 100%-osan visszafordítható. Ez a módszer hazánkban még nem elterjedt – áll több cikkben is. Ami azt illeti, jó ideig túrtam a világhálót eredménytelenül, hogy magyar orvost találjak, aki ezt az eljárást ismeri, hirdeti, de nem jártam sikerrel. Meglehet, hogy csak nem reklámozzák, vagy én voltam türelmetlen a keresés során, de az ondóvezetékbe helyezhető, szilikonból készült kis henger/dugó (IVD – Intra Vas Device) beültetésének a lehetőségét nem hirdetik fennen. Az IVD kínai változata az NSV, ami egy apró poliuretán csövecske.
Ezeket a műtéteket – melyeknek kísérletei csupán 2009-ben zárultak – helyi érzéstelenítésben végzik (végzik?) egy pár milliméteres metszést ejtve a herezacskó bőrén. A kis szilikon/poliuretán henger egy újabb műtét során könnyen eltávolítható, így az eredeti állapot visszaállítható, és a férfi ismét nemzőképes lesz, de a módszer hatékonysága nem éri el a vasectomiáét, és nagyjából egy óvszer eredményességi szintjén mozog.
Az IVD-vel kezeltek 92 százalékánál a beültetés utáni első hat hónapban annyira lecsökkent az ondó spermiumkoncentrációja, hogy a megtermékenyítésnek csekély esélye maradt. Egy évvel a beavatkozás után az IVD-vel kezeltek 94,3 százalékának az ondója volt spermiummentes, míg az NSV-vel kezelt csoportnál ez a szám 98,6 % volt.
Ez a módszer nagyon szimpatikus lenne mint a végleges elkötés alternatívája. Addig is, amíg ki nem fejlesztik a férfiaknak szánt fogamzásgátlók seregét, sajnos vagy a mechanikus eszközök (gumi), vagy az ügyeskedés (megszakításos módszer), vagy a végleges elköttetés áll férjeink, fiaink rendelkezésre.
Center
Forrás:
http://egeszseg.origo.hu/cikk/0626/073213/az_ondovezetek_1.htm
http://www.webbeteg.hu/cikkek/urologia/3987/vasectomia---az-ondovezetek-elkotese
http://www.webbeteg.hu/cikkek/fogamzasgatlas/342/ferfi-fogamzasgatlas
http://egeszseg.origo.hu/cikk/0723/810672/20070610ferfipirulak_1.htm
http://www.natursziget.com/eletmod/20061205fogamzasgatlas
http://napiaszonline.hu/ferfimagazin/fogamzasgatlas_ferfiaknak_2026
http://www.hazipatika.com/articles/Fogamzasgatlas_ferfiaknak?aid=20071017172418