Amikor az újdonsült kismama hazaviszi párnapos babáját a kórházból, a családtagok, rokonok, barátok, ismerősök legszívesebben azonnal megrohamoznák őket. Fontos lenne figyelembe venni, hogy az újszülött érzékeny lény, és a hormonborult kismama sem biztos, hogy arra vágyik, hogy neked kávét főzzön, amikor babanézőbe mész. Érdemes tehát megfontolni néhány szabályt, hogy a látogatás senkinek se legyen kellemetlen.
- Jelentkezz be látogatásra, de ne nyomulj, ha a kismama nem áll rá készen
Minden édesanya más, de mindenkinek szüksége van bizonyos időre ahhoz, hogy összeszokjon a babájával, mielőtt vendégeket fogad. Fogadd el ezt az időt, bármennyi is legyen ez, és kérdezd meg, készen állnak-e már a látogatásra. Ha a válasz nem, próbálkozz néhány hét múlva ismét. Ha a válasz igen, kérdezd meg, mikor lenne nekik a legalkalmasabb időpont.
- Tartsd be a megbeszélt időpontot
Egy újdonsült anyának igen kimerítő napjai vannak, és majdnem biztos, hogy a kialvatlanságtól is fáradt. Ha zöld lámpát kaptál a látogatásra, és az édesanyával megbeszéltetek egy időpontot, legyél pontos! Az időpontot valószínűleg úgy választotta a kismama, hogy a napirendjükbe illeszkedjen (alvásidő, etetés, stb.). Ezért fontos, hogy ne menj korábban és ne késs el!
- Ne maradj túl sokáig
A felkészült anyukák megmondják neked előre, hogy mennyi ideig érnek rá a fogadásodra, de ha mégsem kapnál erre vonatkozó információt, akkor se maradj egy óránál tovább. Kivéve, ha erre kifejezetten kér a kismama.
- Vigyél kaját
Új anyaként nehézséget okoz a bevásárlás és a főzés, ezért egész biztos örülni fog, ha viszel magaddal némi élelmet, legyen az akár otthon főzött húsleves, vagy egy szendvics.
- Mosd meg a kezed és kérdezd meg, hozzáérhetsz-e a babához
Nem számít, hogy nemrég mostál kezet, amint belépsz az új család lakásába, a kézmosás legyen az első dolgod. Mindig kérdezd meg, hogy megsimogathatod-e, felveheted-e a babát. Ha úgy látod, hogy az anyuka feszült, amikor a te kezedben van a gyermeke, add neki vissza inkább a bébit.
- Ajánld fel, hogy segítesz, ha a kismama szeretne zuhanyozni vagy pihenni egyet
Ha elég közeli ismerőse vagy az anyukának, mondd meg neki, hogy szívesen vigyázol a kicsire, ha szeretne zuhanyozni vagy szundikálni egy kicsit. Egy gyors zuhany vagy egy kis pihenés csodákat tesz a fáradt kismamával. Ha úgy látod, hogy nem szívesen bízná rád a babát, ne erőltesd.
- Mondj nemet, ha étellel vagy itallal kínál az anyuka
Ne felejtsd el, hogy azért mentél, hogy segíts a kismamának, nem azért, hogy kiszolgáljanak. Ha már majd’ meghalsz a szomjúságtól, menj ki a konyhába és eressz magadnak egy pohár vizet a csapból.
- Ne vidd magaddal a saját gyereked
Kivéve, ha teljesen egészséges, és előre megbeszélted az anyukával. Valószínűleg te is jobban fogod élvezni a látogatást, ha nem a saját gyerekedre kell minduntalan figyelned. Ha nem megoldható, hogy otthon hagyd, mindenképpen egyeztess előtte a kismamával. Ha a látogatás napján a gyereked lázas vagy köhög, halaszd el a vizitet.
- Vigyél magaddal ajándékot
Sokaknak okoz problémát, hogy milyen ajándékot vigyen az új családnak. A legegyszerűbb, ha megkérdezed az érintetteket, hogy minek örülnének, mire van szükségük. A legbiztosabb, ha viszel egy csomag pelenkát vagy popsitörlőt, ezzel tuti nem lősz mellé – a fogyóeszközök nagyon hasznosak tudnak lenni.
- Ne adj kéretlen tanácsokat!
Ha az anyuka megkérdez szoptatással, altatással, vagy akár gátsebbel kapcsolatban, mondd el saját tapasztalataidat, de magadtól ne kezd el ezekről beszélni. A látogatás nem rólad szól, hanem róla, engedd, hogy ő meséljen.
Tünde
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?