Már nagyon régen szültem utoljára, azóta biztosan minden változott, de az alapilléreknek utánanézve, a keretrendszer megvan. Ezeket megpróbáltam összegezni, amikor felugrott a fejemben a személyes emlék. Számomra csak egy furcsa pont volt a védőnőnkkel kapcsolatban, amit sosem felejtek el, már a vizsgálatokra, szűrésekre nem is emlékszem. Szóval amikor megérkezett az első babacsekkolós látogatására, és én éppen egy leharcolt, de büszke pár hetes csecsemő pár hetes anyukája voltam, akkor az első fél órában kizárólag a gyerek apjával beszélgetett a gekkónkról, és csak utána nézte meg a lányomat, hogy egyáltalán mindene megvan-e. Ez kicsit rosszulesett, de utána a lányom sorozatos vizsgálatai alatt tanúsított messzemenő szakmaiságával és megfelelő döntéseivel az évek során aztán kárpótolt az élményért.  

Nézzük a tényeket!

Magyarországon a várandósgondozásnak egységes folyamata, törvényileg szabályozott struktúrája van, amelynek szereplői – a főszereplő várandós nő mellett – a szülész-nőgyógyász, a háziorvos és a védőnő. A rendelet erről így szól: „A várandósgondozás célja a várandós nő egészségének megőrzése, a magzat egészséges fejlődésének és egészségesen történő megszületésének elősegítése, a veszélyeztetettség és a szövődmények megelőzése, illetve megfelelő időben történő felismerése, valamint a szülésre, a gyermek korai kötődésére, a szoptatásra és a csecsemőgondozásra való felkészítés.” /26/2014. (IV. 8.) EMMI rendelet a várandósgondozásról/ Vagyis ha egy kismama rendszeresen jár a vizsgálatokra, akkor minden tekintetben segítséget kap, a korai terhesség szakaszától a baba megszületéséig.

A terhesség gondozása Magyarországon más európai országoktól eltérően alapos és sokrétű, számos vizsgálatból áll, amelyek kötelezőek. Valójában a kötelező jelleg azonban csak annyit jelent, hogy az egészségügyi ellátónak kötelezettsége ezeket a vizsgálatokat ingyen biztosítani minden várandós nő számára. Ha tehát ezeken egy kismama nem jelenik meg, nem érheti jogi szankció. Viszont anyagi következménye lehet a vizsgálatoktól való távolmaradásnak: legalább négy alkalommal, koraszülés esetén pedig legalább egy alkalommal kell részt venni várandósgondozáson például ahhoz, hogy a kismama jogosult legyen az anyasági támogatásra. A terhesség elkülöníthető három trimeszterében különböző szürővizsgálatok és egészségügyi tanácsadás kísérik végig a kismamát az útján.

Hazánkban a kismamák a hálapénz 2021-es kivezetése óta nem fogadhatnak orvost az állami rendszerben. Gyakorta megesik tehát, hogy egy kismama minden egyes terhesgondozási vizsgálaton más-más orvoshoz kerül, majd az állami kórházban szülve megint egy újabb orvossal találkozik, a szülése alatt akár többel is, ha éppen ügyeletváltás van. Ez hasonló több európai ország gyakorlatához. A kismamának lehetősége az is, hogy terhesgondozásra magánpraxisba járjon, szülni pedig vagy az állami kórházba menjen, vagy szintén magánutat, magánkórházat válasszon.   

Normál rizikójú terhesség esetén a szülés helyszínét tekintve három lehetőség közül választhat egy várandós nő: állami kórházban szül, magán egészségügyi intézményben hozza világra gyermekét, vagy megpróbálkozik az otthonszüléssel. Az otthonszülés esetén azonban feltétel, hogy a háttérintézményként szolgáló kórház húsz percen belül elérhető távolságra legyen. Az otthonszüléshez alapvető bábapraxisból jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő az ország minden pontján. Budapesten számos szülészet és több bábapraxis működik, és a legtöbb lakóhely környezetében találunk húsz perc alatt elérhető kórházat. Vidéken jelenleg egyetlen bábapraxis van, amelyik vállalja a helyi - egri, miskolci és debreceni - intézményen kívül szülő anyák ellátását. Ez a bábapraxis területileg szintén Budapesthez tartozik, vagyis ezekhez az anyákhoz is Budapestről érkeznek a bábák, ha szükséges.

Mivel a szülés előtti kép ilyen vegyes, jó előre döntést kell hozni az esetleges magánorvos-választás, a szülészet és a helyszín tekintetében, érdemes tájékozódni és minden eshetőséget latba vetni, hiszen a szülések arról híresek, hogy nem minden zajlik a megálmodott módon. Kell B terv és felkészülten, de nyugodtan kell a kérdést megközelíteni. Az orvosi protokoll szerint, amennyiben ügyeletes kórház fogadja a szülő nőt, akkor is ugyanazt a szakmai ellátást fogja kapni, mint ha egy magánkórházban vezetnék le a szülést.

A szülést követően azután folytatódik az édesanya és az újszülött gondozása. Magyarországon országosan lefedett védőnői hálózat működik, amely azt hivatott szolgálni, hogy mind a kisbaba, mind az anyukája a szakemberek látókörében maradjanak, a baba fejlődését felkészült szakmaiság és rendelkezésre állás kísérje. A védőnő nem a kötelező rossz, alapvetően a feladata a figyelem és segítség területe, a kismamával együttműködve keresi a legjobb megoldásokat anya és babája számára. A gyermekágyas időszaktól kezdve, a baba hároméves koráig viszonylag szoros, rendszeres kapcsolattartás jellemzi a védőnő és az anya viszonyát, a gyermek rendszeres szűrővizsgálatait is ő végzi.

Egy kismama mögött hazánkban tehát komplett egészségügyi rendszer áll a korai terhességtől kezdve egészen a megszületett gyermek totyogó koráig, amit érdemes jó értelemben véve kihasználni, élni azokkal a lehetőségekkel, amelyek segítik ezt az izgalmas és megismételhetetlen időszakot, gekkóval, vagy anélkül.  

 Akác