Emlékszem, mekkora cirkusz volt abból, hogy balkezes vagyok. Jó, igaz, én nagyon régen voltam gyerek, akkor ez még olyan furi dolog volt. Az akkori „mindenki egy és azonos forma” ideológiájának megfelelően próbálták átszoktatni a balkezes gyerekeket, de sok helyen még a téma (jelenség?) annyira új volt, hogy igazából a tanítónéni sem tudta, mit kell tennie egy „rossz” kézzel dolgozó gyerekkel.
Nagymamám is balkezes volt, ezért a nagy születésnapi ebédeknél ő mindig kiállt mellettem, hogy hagyjanak csak, menni fog az bal kézzel is. Előzékenyen bal oldalra terítette nekem a kedvenc manómintás kanalamat. Bölcsis nem voltam, illetve ott még tökmindegy lett volna, de az oviban már szembesültem azzal, hogy rajtam kívül mindenki jobbkezes. De itt is rendesek voltak, az egyik óvó néni szerzett nekem balkezes tárgyakat, ollót, és mindig nagyobb darab zsírkrétákat kaptam alkotáshoz, hogy ne tudjam csúsztatni annyira a papíron görcsös erőlködésem közepette. Aztán valahogy felnőttem, idővel minden egyre könnyebb lesz alapon: a vörös haj, szeplők, a balkezesség, az x lábak, a kevés haj, sok haj, göndör haj és egyenes haj, valamint a szemszínek problematikáját magam mögött hagyva.
Címszavakban a balkezességről
Az emberek kb. 10%-a balkezes – ez a szám azért elég meghatározó ahhoz, hogy figyeljünk a balkezes emberek nehézségeire.
Meglepő, de a balkezesség részben örökölhető, viszont ennek pontos genetikai mechanizmusa nem teljesen ismert. Egy balkezes szülő gyermekének körülbelül 10-15% az esélye, hogy balkezes lesz.
Az agy működése szempontjából pedig balkezesség esetén ellentétes agyi irányításról beszélhetünk. A balkezeseknél gyakran a jobb agyfélteke domináns, ami a térbeli érzékelésért, kreativitásért és művészi képességekért felelős oldalunk. Egyes kutatások szerint a balkezesek agya hatékonyabb kapcsolatokat alakít ki a két agyfélteke között, ami gyorsabb problémamegoldást eredményezhet.
A balkezesek előnyben lehetnek bizonyos sportágakban, például teniszben, vívásban vagy bokszban, mivel ellenfeleik ritkábban találkoznak balkezes játékosokkal. Én csak pingpongoztam, de ott verhetetlen voltam a napközis táborban.
Kutatások szerint a balkezesek között nagyobb arányban találhatók művészek, írók és zenészek. Háhh! Na, ugye!
Mi a helyzet akkor, ha méhünk gyümölcse is balkezes? Hogy boldogulhat a mai világban?
A balkezesség miatt nekem sajnos felnőttként sem tökéletes a ceruzafogásom. Görcsös vagyok, a ceruzát folyamatosan szorítanom kell, hogy megfelelően tudjak írni vele. Ezt a fajta ceruzafogást háromujjas fogásnak hívják. Ha mondjuk regényt írnék kézzel, biztosan tönkre menne a csuklóm, mert már féloldalas szövegek megírása is csuklófájdalmat okoz. De vannak más fajtái is a balkezes ceruzafogásnak, mindegyik görcsös szorítófogás. Talán a leginkább ijesztő a kalapácsfogás, amit sok kisgyerek produkál, különösen az írástanulási folyamat elején, amikor szinte marokra fogja a ceruzát.
Az írásunk nehézségét az okozza, hogy ahogy mi próbálunk balról jobbra írni, a papírt tulajdonképpen kitakarjuk azzal, hogy azon húzgáljuk görcsös balunkat, vagyis sokkal nehezebb dolgunk van, mint a jobbkezeseknek. Tulajdonképpen nem látjuk a leírt szöveget, így folyamatában nehezebb átlátni az írnivalóinkat.
Amivel segíthetünk a balkezes lurkónak
A balkezesek gyerekek számára nagy segítség a vastag ceruza és az ergonomikus, kifejezetten balkezeseknek fejlesztett íróeszközök.
Írás közben segítség lehet számukra, ha elforgathatják a papírt, hogy követhessék, amit írnak, a kezük ne teljesen takarja ki a leírt szöveget.
A döntött írófelületű íróasztalnál jobban boldogulnak a balkezesek, a kisebb irodai termékek közül pedig szinte minden elérhető már balkezes kivitelben, így az iskolai lista is megoldható balkezes módban, sőt, konyhai eszközöket is szép számmal vásárolhatunk a csemetének.
Sosem lehet tudni, mikor nyúl először a dugóhúzó után, de képzeljétek, még az is van balkezesben!
Hanna D.