Tudjuk, hogy a várandósság óriási változásokat indukál egy nő testében, többek között hormonális, a szív- és érrendszert érintő, a gyomor-bélrendszert érintő és egyéb változásokat. Egy új tanulmányban azt vizsgálták, hogy milyen hatással van az agyra.
A friss vizsgálatok alapján azonban a kismamák agyában is jelentős változásokat hoz ez a varázslatos 9 hónap. A Reuters cikke alapján a vizsgálatokat három héttel a fogantatás előtt, a várandósság kilenc hónapja alatt rendszeres időközönként, illetve két évvel a szülés után végezték.
A tanulmány történetisége alapján végigkísérhető, hogy a kismama külső agyi régióiban az agykérgi szürkeállomány térfogata csökkent, ugyanakkor az agyban mélyebben elhelyezkedő, úgynevezett fehérállomány mikrostrukturális integritásának, vagyis a bizonyos agyi régiók közötti kapcsolat minőségének mérőszámokkal is mérhető növekedését dokumentálták. Ezek a változások egybeestek az ösztradiol és a progeszteron hormonok szintbeli emelkedésével.
A maga nemében úttörő és egyedülálló tanulmány alanya maga a kaliforniai egyetem kognitív idegtudósa, a tanulmány társszerzője, Elizabeth Chrastil volt, akinek 38 évesen első várandósságát kísérte végig a vizsgálat.
A kutatók a tanulmány befejezését követően ugyanezt a mintát rögzítették újabb vizsgálatok során, más várandós nőknél is. A vizsgálatok folytatódnak, a cél az, hogy a résztvevők száma több száz főre növekedjen.
„Igazán megdöbbentő, hogy 2024-ben alig rendelkezünk információval arról, hogy mi is valójában történik az agyban a terhesség alatt. Ez a tanulmány több kérdést nyit meg, mint amennyit megválaszol, és mi csupán a felszínét kapargattuk most ezeknek a kérdéseknek” – olvashatjuk Elizabeth Chrastil véleményét.
A vizsgálatok a szürkeállomány átlagosan 4 százalékos csökkenését mérték, a vizsgált agyi területek nagyjából 80 százalékában. Ez a szülést követő időszakban részben visszaállt, de véglegesen nem tért vissza a várandóság előtti szintnek megfelelő értékre. A vizsgálatok továbbá a fehérállomány mikrostrukturális integritásának 10 százalékos növekedését mutatták ki, amely folyamat a második trimeszter végén, illetve a harmadik trimeszter elején tetőzött, viszont a szülés után visszaállt a terhességet megelőző állapotra.
Emily Jacobs, a kutatásban szintén részt vett idegtudós véleménye szerint az anyai agy egy koreografált változáson megy keresztül a várandósság alatt, és ennek a folyamatát a vizsgálatok során valós időben tudták megfigyelni. „A korábbi tanulmányok pillanatképeket készítettek az agyról a terhesség előtt és után. De eddig még soha nem tudtuk megfigyelni az agyat a változás folyamata közben” – tette hozzá.
A professzor kollégája, a kutatásban dolgozó Laura Pritschet szerint ez a változás az anyai agy áramköreinek finomhangolását jelezheti, hasonlóan ahhoz a folyamathoz, mint ami minden fiatal felnőttnél történik, amikor a pubertáskorban az agyuk formálódik.
A kutatók bíznak a további vizsgálatok sikerében, a jövőben vizsgálni szeretnék, hogy ezek a változások hogyan segíthetnek előre jelezni olyan jelenségeket, mint például a szülés utáni depresszió. Akár azt is segíthetnek feltérképezni, hogy a terhesség alatt néhány esetben kialakuló preeklampszia – vagyis a terhességi toxémia – lefolyása milyen hatással lehet az agyra.
A vizsgálatban vizsgálati alanyként résztvevő tudós, Chrastil elmondta, hogy a vizsgálat során nem volt tudatában az agyi változásait mutató adatoknak, és nem is érezte magát másnak a babavárás végére.
A közbeszédben gyakori a kismamákat viccesen a gondolkodás beszűkülésével, feledékenységgel vádolni, ez az úgynevezett „mommy brain” plecsni, amit kismamákra szokás aggatni, ha azok picit szétszórtabbak. Ezzel a kutatással végre kiderült, hogy a várandós nők agya a testükkel szimultán valóban változási folyamaton megy keresztül, ami teljesen érthető, ha azt a tényt nézzük, hogy ez az időszak az anyai szervezet számára egy igazi, mással össze nem hasonlítható metamorfózis.
Akác