Néhány könyv a nyár utolsó napjaira, akad köztük gyerekeknek szóló és gyerekekről szóló, majdnem vadonatúj (pár hónapja megjelent) és klasszikus is.
Elsőkötetes és sokkötetes szerző Lackfi János, Maria Montessori és Kövecses Panni egy-egy könyve, röviden.
Lackfi János: Átváltozós mesék
Általában úgy kezdek el valamit hangosan felolvasni, hogy előbb végigolvasom. Ezeknél a meséknél végképp nem árt a dolog. Plaká Tóni világragasztó történetét ugyanis még most se mertem felolvasni, mert még az én hangom is elcsuklana, hiába, hogy Lackfi stílusa nem szokott épp torokszorító lenni. De Máté története, akinek nagyon is szüksége van világragasztásra, mióta elveszítette az édesapját, vagy Bándi Bandié, akinek aligse van keze-lába, mégis addig úszik fejben, míg a munkások jóvoltából Igazi Medencében is képes rá, az valahol mégis torokszorító, hiába, hogy egyetlen hagyományos stílusban megfogalmazott könnyfakasztó mondat sincs benne.
Ágnest már ismertük az Autósmesékből (ide is bekerült az ott is szereplő mese), a Boros Leánykát felvonultató Késmesét pedig mosolyogva figyeli valahonnét Rácegresi és Pácegresi papája, maga Lázár Ervin valahonnét. Az Ücsörgő Banya pedig jól fog jönni, ha valódi Ücsörgő Banyával találkozunk majd a városban, átlényegítjük Ücsörgő Banya királykisasszonnyá. Szóval a mesék nem épp klasszikusak, és nyolc év alatt nem minden kölöknek ajánlom. De utána feltétlenül, sőt, felnőtteknek is, csak úgy, ha mondjuk a WC-n, gyerekes lakások egyetlen nyugodt (?) zugában akarnának a maguk mulatságára meséket olvasni. Az egészen kicsi gyerekeket pedig Molnár Jacqueline mosolygó macskái varázsolhatják el, kár, hogy róluk nem esik szó a könyvben. (Cartaphilus Kiadó, 2490 Ft)
Maria Montessori: A gyermek felfedezése
Nehéz egyszerre kétféle szemüvegen át olvasni Maria Montessori alapművét, úgy is, hogy mik azok, amiket MA sem veszünk figyelembe a legtöbb iskolában, és miket lehetne bármely óvodai, iskolai nevelési programba illeszteni, illetve úgy is, hogy MENNYIRE volt forradalmi a könyv a maga nézeteivel és módszertanával azokban az években, amikor először jelent meg. Akkoriban a „nevelés, oktatás” alatt sok esetben valami egészen mást értettek, mint most – és persze jóval kevesebb tudományos ismerettel rendelkeztek a gyermeki fejlődésről és pszichéről. A tudományos szemlélet csak azokban az években kezdett terjedni az oktatásban – Montessori egyébként beszámol a „tudósi” alapállás, az öncélú mérések és más eljárások visszásságairól is a könyvben.
Akit a neveléstörténet kevésbé köt le, azoknak is hasznos lehet Montessori könyve, talán akkor is, ha maguk nem gyakorló pedagógusok. Egyes gyakorlati feladatokat, módszereket lehet akár otthon is használni, de talán a legfontosabb a gyermeki motivációk megértése, egyáltalán, a motiváció jelentősége mindenfajta nevelésben. Különösen fontos a belső motiváció mindennél nagyobb erejének tanúságtételét olvasni e könyvben mostanában, amikor sokan újra a külső kényszerek útját tartják az egyetlen működőképes módszernek, hogy a gyereket a társadalmi, közösségi együttélésre alkalmassá tegyék. Ha ennek cáfolatát keressük, Montessori könyve számos példát és logikus érvelést ad a kezünkbe, miért fontos és célravezető a gyerek belső indítékaira, természetes érdeklődésére, és a másik iránti tiszteletre alapoznunk. Utóbbira akkor is, ha a másik fél csak a térdünkig ér. (Cartaphilus Kiadó, 2990 Ft)
Kövecses Panni: Erik és Csipesz nyomoz
A könyv aligha kaphatott volna ebben a házban nagyobb elismerést, mint amiben részesült. Bekerült ugyanis aközé a három-négy könyv közé, amit a most másodikat kezdő lányom magától, önerőből lelkesen végigolvasott – és ez volt az első, amelyet egyetlen nap alatt.
„Hát ez meg mi? Károly bácsi a Frakk, a macskák réméből, mint floridai nyugdíjas?” – nekem ez volt az első kérdésem az egyik rajz láttán (amiről eszembe jutott, az a kép e poszt kezdő illusztrációja). A rajzok erősen idézik a hatvanas évek klasszikus szín-és formavilágát, letisztult, élénk színek, az akkori stílben megrajzolt figurák, pöttyös fürdőruhás gyerekek, még a betűtípus is illeszkedik. A könyv a Lajka Books Független Kiadó első kiadványa, a fiatal designer-grafikus első gyerekkönyve, rögtön magyarul és angolul is egyszerre.
Kövecses Panni szerző a nagymamától kapott ballagási pénzből utazott a görög szigetekre, egy régi vitorláshajón lakott, és biciklivel járt a közeli városba, hogy feketén árulja képeit a turistáknak. Mivel húszévesen kislánya született, visszatért hazájába. Semmilyen művészeti iskolába nem járt, mégis sikerült betörnie a nagy márkák világába, ügyfelei közt volt a Dish, a Reebok, a Kempinski, a világ ismert logo albumaiban publikálták számos munkáját.
A könyv röviden: tengerparti kisváros békés mindennapjait rejtélyes tolvaj dúlja fel, Erik, a kisfiú, és Csipesz kutya segít felderíteni, mi áll a rejtélyes lopások hátterében, és azt is sikerül megszervezni, hogy az eltűnt tárgyak egyszercsak feltűnés nélkül mind a helyükre kerüljenek, legyen szó fényképezőgépről, kanáriról vagy szarukeretes szemüvegről.
(Lajka Books, ármegjelölés nélkül, a kiadó honlapján árként 11 EUR szerepel, és bankkártyás fizetés esetén ingyenesen szállítják Magyarországon bárhová ki a könyvet.)
Vakmacska