Bármennyire is sokszor halljuk, hogy a televíziónak rossz hatása van a gyerekekre, mi nem így emlékszünk vissza a gyermekkorunkra. Amikor esténként gyorsan lefürödtünk, hogy pizsamában nézhessük végig a TV Macit. Amikor alig vártuk, hogy apa befogja valamelyik osztrák csatornát, és elkapjunk rajta egy „menő” rajzfilmet. Amikor a TV torna alatt, mi is ott ugráltunk a képernyő előtt. Ezek mindannyiunkban szép emlékként élnek a mai napig.
Ha mostanság meglátjuk a hipermarket egyik polcán valamelyik mesét, amit gyermekként nézhettünk, boldogan nyúlunk felé, és beletesszük a kosarunkba, mert arra gondolunk, hogy milyen jó lesz megint végignézni. Főleg, ha ott ül mellettünk már a gyermekünk is. Ha könyvet vettünk, akkor meg azt lapozgatjuk este, és lefekvés előtt olvasunk fel belőle. Vannak klasszikusok, megunhatatlanok, amiket igyekszünk gyermekünkkkel is megkedveltetni. Összegyűjtöttem gyermekkorunk kedvelt meséit.
1962 Mi újság a Futrinka utcában: Bálint Ágnes írta, Bródy Vera és Lévai Sándor tervezte a bábokat. Cicamica, Morzsi kutya és Böbe baba a főszereplők, akik mindig kalandokba keverednek.
1964 Gusztáv: A történet középpontjában a városi ember Gusztáv áll, akivel a leghétköznapibb dolgok történnek. Nőzni próbál, féltékeny lesz, legyet hajkurász, boltban szerencsétlenkedik, macskát nevel, pont az, hogyhétköznapi kisemberként jelent meg a képernyőn, tette őt szerethetővé éveken át.
Mazsola – Bálint Ágnes írta, Bródy Vera kevés vonással, egyszerűen megrajzolt, és rendkívül könnyen utánrajzolható zöld bábmalaca, aki mindenki kedvence lett.
1967 Rémusz bácsi meséi: Rémusz bácsi egy kedves öreg fekete rabszolga, aki a köréje gyűlő fehér gyerekeknek meséli el az állatokról szóló történeteket. Minden mesét egy élőszereplős mesejáték vezetett be.
1969 Mazsola és Tádé: "Mazsola, a tv-ből és a képeskönyvekből egyaránt jól ismert kismalac váratlanul testvért kap. Éppúgy, mint a gyerekek, duzzogva és féltékenyen figyeli, hogy Manócska megosztja szeretetét közte és az új jövevény között. Azután - éppúgy, mint a gyerekek - megszereti kistestvérét, és megérti, hogy Manócska semmivel sem szereti őt kevésbé, mint akkor, amikor ő volt az egyetlenke..." Bábfilm.
1970 Mézga család: Romhányi József és Nepp József írta. Az egyik legnépszerűbb magyar sorozat volt. A világon sok helyen szívesen sugározták. A 12 éves Aladár sokat bütyköl, mindig sikerül valami új eszközt felfedeznie, amivel azonban a család nem tud jól bánni. Hű társa Blöki kutya, akivel mindig belekeveredik egy érdekes kalandba.
1971 Kukori és Kotkoda: Bálint Ágnes írta a történetet. Kukori és Kotkoda boldog házasságban élnek, azonban Kukori lustasága gyakran bosszantja Kotkodát, és okoz bonyodalmakat. Kukori ugyanis csak vonakodva végzi el a házimunkát
1972 Frakk, a macskák réme: A történet középpontjában a „kutya-macska” barátság áll. Egy kis kertes házban lakik a két elkényeztetett macska, Lukrécia és Szerénke, valamint gazdájuk Irma néni és Károly bácsi. A két macska nemcsak lusta, de szemtelen is, és Irma nénivel ellentétben Károly bácsi nem szívleli túlzottan a két kényes macskát. A baj akkor következik be, amikor Lukrécia elfoglalja Károly bácsi karosszékét. Károly bácsi ettől kezdve egy kutyáról álmodik, aki rendbe tenné a két macskát. Ekkor érkezik meg Frakk, és azonnal megkezdi a két macska nevelését. Így lesz a vizslából a macskák réme…
1973 Mirr murr, a kandúr: Csukás István mesehősei, Mirr-Murr és Oriza Triznyák. A két kíváncsi kóbor macska útjait követhetik nyomon a nézők. Megismerkednek Kiskacsival, akivel csodás kalandokba keverednek. Bábfilm.
Mikrobi: Mikrobi a háztartási robot, szinte már családtagnak számít, hiszen szívesen játszik Pepével, mos, főz, takarít. A család gyerektagjai újra és újra útra kelnek a világűrbe, ahová ő is mindig velük tart, hol megmentve, hol pedig éppen a legnagyobb bajba kevervén őket. Írta: Bálint Ágnes és Botond-Bolics György
1974 Kockásfülű nyúl: Különleges tulajdonságokkal rendelkezik, és mindig segít a gyerekeknek Kriszta, Menyus, Kistöfi és „Mozdony” (a rossz gyerek) megoldani egy-egy konfliktushelyzetet. Írta: Marék Veronika.
Mekk Elek, az ezermester: Semmi sem lehetetlen neki, mindent megcsinál. Írta: Romhányi József. Bábfilm.
Süsü, a sárkány kalandjai: Csukás István tollából ismét egy remekmű született. Süsü, a jóindulatú sárkány, aki ellenszegül apja akaratának, és nem öli meg az ellenséget, és emiatt kitagadják otthonról. Süsü az emberek barátja lesz, és sokat segít nekik. Bábfilm.
1975 Kérem a következőt (dr Bubó): Nepp József és Romhányi József írta a történeteket. Dr. Bubó egy bagoly, aki miután megszerezte diplomáját, egy fa belsejében rendezi be rendelőjét, ahol az erdő beteg lakóit gyógyítgatja titkárnője és egyben a rendelő ápolónője, Ursula nővér segítségével. Többnyire gyerekeknek szól, de néhány epizód kifejezetten felnőtt problémákat dolgoz fel.
1976 Vízipók csodapók: Kertész György írta ezt a kedves kis mesét. Vízipók barátunk földi pók társaitól eltérően nem a sarokban vagy a fákon szövögeti hálóját, hanem a vízben lubickol. Csodálkozik is ezen barátja, a kicsit morgós, folyton hitetlenkedő Keresztespók. De kapcsolatuk által megtanulja, hogy attól, hogy valaki más, mint ő, még lehet rendes (pók).
1977 A legkisebb ugrifüles: Csukás István vicces figurája mindig mókás kalandokba keveredik barátaival. Bábfilm.
Magyar népmesék: Jankovics Marcell nevéhez fűzödnek ezek a remek feldolgozások, amikből még 2007-ben is adtak ki DVD-t.
Varjúdombi mesék: Érdekes képi világgal rendelkező mesesorozat, amelyet Tarbay Ede írt.
1979 Lúdas Matyi: Dargay Attila vittte filmvászonra Fazekas Mihály elbeszélő költeményét, amely tipikus képet ad a magyar tájról, emberekről.
1980 Misi mókus kalandjai: A történetet Tersánszky Józsi Jenő írta. Főhőse Misi mókus, aki mindig különleges kalandokba keveredik. Bábfilm.
Pityke őrmester: A rajzfilmsorozat címszereplője Pityke őrmester, aki mindenre elszánt rendőr módjára deríti fel a bűnügyeket, fogja el a szélhámosokat, a betörőket és a tolvajokat. Pityke barátai Kukucs, Szöszi, Kati, és a kutyája, Marcipán, aki "szirénaként is működik". Írta Peterdi Pál és Horváth Gitta.
Pom-pom meséi: Amikor Picur megy az iskolába, találkozik Pom Pommal, és hogyha valamit csinál Picur, vagy ha valami történik velük, azzal kapcsolatban mesél el Pom Pom egy érdekes történetet. Csukás István meséje.
1981 Vuk: Fekete István regényéből Dargay Attila készített mesefilmet. Amikor Vuk, a kisróka elárvul, nagybátyja Karak veszi magához és neveli fel a bátor rókafiút.
1982 Nagy ho-ho-ho-horgász: A mindenre elszánt Nagy ho-ho-horgász és barátja, aki ki más lehetne, mint Főkukac. Írta: Csukás István és Sajdik Ferenc.
Mesék Mátyás királyról: Helyey László hangja elvarázsol Mátyás király idejébe.
1983 Leo és Fred : A sorozat két főszereplője Leo az oroszlán, és Fred, az oroszlánszelídítő. Írta: Tóth Pál és Weisz Béla.
Sebaj Tóbiás: Tóbiás egy kedves, szeretnivaló figura, aki mindig saját magát keveri bele a legfurcsább helyzetekbe, de közben sosem veszti el vidámságát és jókedvét, mert testének alakját bármikor és bármilyen szituációban képes megváltozni. Írta: Csukás István. Gyurmafilm.
1984 Szaffi: Jókai Mór Cigánybáró és Szaffi című művei alapján írta a rajzfilmet Dargay Attila.
1986 Kíváncsi Fáncsi: Kiváncsi Fáncsi, a játékos kedvű elefánt-lányka, vicces és tanulságos kalandjai elevenednek meg ebben a klasszikus Magyar mesefilmben. Írta: Richly Zsolt és Tordon Ákos.
Vackor az első bében: A piszén pisze kölyökmackó gyermekeink számára óvodai és az iskolai történetei éppúgy frissek, mint nekünk felnőtteknek voltak évtizedekkel ezelőtt.
Macskafogó: A cselekmény szerint M. M. u. a macskák és egerek társadalmának teljes felszámolására törekszik. Az egerek egyik tudósa, Fushimisi professzor ennek kivédésére egy megoldáson dolgozik. Az egerek titkosszolgálata Nick Grabowskit hívja segítségül. Grabowski feladata, hogy a tudós tervét időben célba juttassa. Írta: Nepp József.
1987 Fabulák - Heltai Gáspár meséi: A Heltai Gáspár rövid, tanulságos fabuláialapján készült a sorozat, melyet Richly Zsolt rendezett.
1988 Az erdő kapitánya: Dargay Attila filmje, amely emberi tulajdonságokkal biro állatokat vonultat fel, és amely nagy hangsúlyt fektet a környezetvédelem fontosságára.
1989 Krisztofóró: Krisztofóró és hű lova, Treffhetes járják a birodalmat, hogy III. Nagy Darab, a király utasítására megküzdjenek óriásokkal, sárkányokkal és még ki tudja miféle veszedelemmel. Írta: Nagy Gyula. Gyurmafilm.
Vili, a veréb: Nepp József írta és Gémes József rendezte ezt az rajzfilmet, amely egy verébbé változott kisfiú megjavulásának történetét eleveníti meg.
1990 Sárkány és papucs: Hernádi Tibor, Dargay Attila és Nepp József egész estés, a Kerekasztal-mondakörben játszódó rajzfilmje.
sütike
Bezzeganya az Instagramon!
Ha szereted a humort, a vicces képeket, Insta-oldalunkon terhességgel, gyerekneveléssel, anyasággal, családdal kapcsolatos, szórakoztató tartalmakat találsz.
Ha van Insta-fiókod, követheted is a Bezzeganyát>>>
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?
A Bezzeganya blog a Disqus kommentrendszert használja. Ha te is szeretnél hozzászólni, és még nincs regisztrációd, itt találsz segítséget hozzá>>> A Disqus használatáról, beállításairól pedig itt írtunk>>>