Most egy kifejezetten terheseknek szóló poszt következik, ahol már megint magamból indultam ki. A terhesség alatti vaspótlásról lesz szó, hiszen a babavárás alatti vashiányos állapot sokaknak – köztük nekem is – okoz problémát.

A második trimeszterre ugyanis gyakori, hogy kialakul a vashiányos vérszegénység, a szervezet nem kap elég vasat, és ez a magzatra sincs jó hatással, persze emellett a kismama közérzete sem túl rózsás: aluszékonyság, állandó kimerültség-érzés, szédülés léphet fel, az ember lánya gyakorlatilag rendesen agyilag zokninak érzi magát. Ennek az állapotnak a kialakulását segíthet megelőzni a vasban gazdag táplálkozás, ám ha a vashiány kialakult, vaspótló készítmények adásával lehet visszaállítani a megfelelő vasszintet.

Vasban gazdag táplálékok a következők:

-       máj, vörös húsok

-       mák

-       cékla

-       babfélék

-       gomba

-       teljes kiőrlésű gabonafélék, különösképpen a zabpehely

-       zöld levélzöldségek (spenót, sóska, mángold)

-       aszalt gyümölcsök, mazsola

-       napraforgó-és tökmag, pisztácia

Fontos megjegyezni, hogy a vastartalmú táplálékot célszerű magas C- és B-vitamin tartalmú ételekkel együtt fogyasztani, mert ezek segítik a felszívódását, viszont a kalcium egyidejű fogyasztása gátolhatja azt. A vas egyébként az állati eredetű élelmiszerekből hatékonyabban szívódik fel, ráadásul a spenót, sóska oxálsav tartalma nem segíti elő a vas kinyerését. Fentiek alapján következzen most pár recept a vaspótláshoz.

Kacsamáj paprikával

50 dkg pecsenye kacsamáj
két közepes fej hagyma
egy kápia paprika
3-4 gerezd fokhagyma
egy ág rozmaring
só, bors
olaj

Először is minden hozzávalót megfelelő méretűre vágok, mert a főzés ideje annyira rövid, hogy közben erre nincs idő: a májat két-három darabba vágom, a hagymát, fokhagymát nem túl vékony karikákra szeletelem, a paprikát pedig nagyobb darabokra aprítom.
Serpenyőben kevés olajat hevítek nagyon forróra, ebben egy-két perc alatt megsütöm a hagymát, fokhagymát és a paprikát. Beledobom az egészben hagyott rozmaringágat – jó lesz majd a díszítéshez –, és ezzel is átforgatom. Ekkor kerül bele a máj, ami további két-három perc alatt át is sül. Sózom, tekerek rá kevés feketeborsot és az étel ezzel kész is van. Petrezselymes krumplival tálalom. Néha úgy is készítem, hogy a hagyma és paprika megsütésekor öntök bele egy-két evőkanál szójaszószt és balzsamecetet is, ezek nagyon pikánssá teszik. Máskor sült krumplival keverem össze, mint a brassóit. Igazán csak frissen jó.

Chilis bab, ahogy én készítem

80 dkg-1 kg darált marhahús (most sovány sertéshús)
50 dkg száraz vörösbab
2 közepes fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 db 400 grammos hámozott paradicsom konzerv
2 kisebb babérlevél
kakukkfű
késhegynyi fahéj
egy mokkáskanál római kömény
2-3 méregerős piros chili
olaj
a tálaláshoz tejföl és reszelt sajt

A babot a készítést megelőző este beáztatom, a főzés napján leöntöm a levét, megmosom, hideg vízben puhulásig főzöm. A levében hagyom. A hagymát felaprítom, kevés olajon megfonnyasztom. Rádobom a darált húst, fehéredésig pirítom, ekkor hozzáadom a felaprított fokhagymát, chilit és a fűszereket, jól összekeverem, majd a húshoz adom a hámozott paradicsomot. Beleteszem a babot és annyi babfőzőlevet, hogy se túl sűrű, se túl híg ne legyen, majd a legkisebb lángon kb. 1-1,5 óra alatt sűrű raguvá főzöm.
Tálaláskor tejfölt, reszelt sajtot és jó friss kenyeret adok mellé.

Sajttal sült spenótos-gombás palacsinta

palacsinta (két tojásból, fél liter folyadékkal,ami ásványvíz és tej felesben, 20 dkg rétesliszttel)

kb. 30 dkg fagyasztott leveles spenót
15 dkg gomba
kis fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
só, bors, szerecsendió
olaj, vaj
tejföl
reszelt sajt

A töltelékhez az olajon megpárolom a hagymát, rádobom a felszeletelt gombát, a felaprított fokhagymát és a spenótot. Addig főzöm, amíg kiolvad, a kevés levet, amit enged, elforralom. Fűszerezem sóval, borssal, szerecsendióval. Leveszem a tűzről, belekeverek 3-4 dkg reszelt sajtot, és megtöltöm vele a palacsintákat. Úgy szoktam hajtogatni, mintha hortobágyi húsos palacsintát csinálnék. Kivajazok egy tűzálló tálat, belefektetem a palacsintákat, megkenem a tetejét tejföllel, megszórom reszelt sajttal, vajdarabkákat morzsolok rá, és sütőben addig sütöm, amíg a sajt ráolvad. Így önmagában is finom, de jó ha valamilyen salátával, pl.: hagymás paradicsom tálaljuk. Ezzel a mennyiséggel hét palacsintát tudtam megtölteni.

Spenótos töltött gomba

50 dkg közepes méretű barna csiperke
egy kis fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
30 dkg leveles spenót
2 szelet házi kenyér
25 dkg tehéntúró
10 dkg reszelt trappista
3 dkg reszelt parmezán
egy golyó mozzarella
5 dkg vaj
olaj

A gombákat megtisztítom, a tönkjüket óvatosan kiveszem, az így kapott üreget enyhén sózom, és a kalapokat olajjal kikent tűzálló tálba sorakoztatom. Ezután elkészítem a tölteléket.
A vajat megolvasztom, rádobom a felaprított hagymát, és egy-két percig párolom. Ekkor hozzáadom a gombák felaprított tönkjeit, sózom, borsozom, belereszelem a fokhagymát és majdnem puhára párolom. Ha a gomba már majdnem kész, beleszórom a megtisztított spenótot, és addig kevergetem, amíg a levelek a hő hatására összeesnek. A lábost leveszem a tűzről, várok, amíg a keverék kicsit lehűl, ekkor adom hozzá a robotgéppel morzsává aprított házi kenyeret és a kétféle reszelt sajtot meg a túrót. A keveréket a gombakalapokba púpozom, és mindegyik töltött gomba tetejére teszek egy kocka mozzarellát. A sütőt 200 fokra előmelegítem, a gombák alá féldeci vizet öntök, majd kb. 15 percig sütöm. Ennyi idő alatt a gomba megpuhul, a töltelék pedig aranybarnára sül. Krumplipürével és salátával tálalom.

Liszt nélküli máktorta

4 tojás
12 dkg puha vaj
fél bögre porcukor
negyed bögre kristálycukor
2 evőkanál keserű kakaópor
egy citrom reszelt héja
17 dkg darált mák

A tojások sárgáját a porcukorral, a citromhéjjal és a vajjal sűrű, egynemű masszává keverem robotgéppel. (A recept szerint ez öt percig tart, hát szerintem meg egy-két perc alatt is elérhető a megfelelő állag.) Ezután hozzáadom a kakaót és azzal is jól kikeverem, majd hozzákeverem a mákot is. A tojásfehérjét elkezdem közepes fokozaton habbá verni, majd amikor már félig kész vagyok, növelem a habverő sebességét és közben beleszórom a fehérjébe a kristálycukrot is. Tovább verem, amíg a hab sűrű fényes masszát képez. A habot óvatosan a mákos masszába forgatom, majd az egészet kivajazott tortaformába öntöm.
A sütőt 170 fokra előmelegítem, a süteményt - az eredeti recept szerint 70 percig – tűpróbáig sütöm, nálam 55 perc sütés elegendő volt. A süteményt a formában hagyom kihűlni, majd magában, vagy lekvárral, sodóval, tejszínhabbal tálalom.

Nem felejtettem el a gyermekágyas ételeket, igyekszem jövő héten erről írni, remélem, most már időm is lesz, mert ez a mai volt az utolsó munkanapom.

Zsuzsi főz